Vyplatí se hrát Armored Warfare?

Jestli se vyplatí hrát nějakou hru, jakoukoliv, je samozřejmě subjektivní záležitost. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného. Takže určitě vám zde nemohu říkat, co je lepší či co se vyplatí. Cílem tohoto článku není pomlouvat ani povyšovat žádnou z níže jmenovaných her. Je mi jasné, že mnozí z vás jste věrní té, která vás nejvíce baví, a to je v naprostém pořádku. Mohu vám zde však nastínit alespoň můj osobní pohled a třeba vám to pomůže rozhodnout se, zda stojí za to si tuto hru stáhnout a vyzkoušet.

Tomuto ožehavému tématu jsem se věnoval už dříve v jednom ze svých videí. Pokud se vám nechce dále číst, můžete se podívat alespoň na něj. Většina je ho stále aktuální. Berte ho ovšem s nadhledem, neboť video vzniklo v době, kdy jsem o konkurenčním a mnohými z vás oblíbeném World of Tanks, s nímž tuto hru budeme všichni srovnávat asi nejvíce, vlivem určitých událostí neměl zrovna nejlepší mínění. Ve skutečnosti ho mám pořád rád, byť už ho nehraji.

World of Tanks jsem hrál bez mála pět let a mám v něm odehráno přes 18 tisíc bitev. Neříkám, že bych v něm nějak vynikal, ale hra mě vždy bavila a měl jsem ji rád. Pravdou však je, že ke konci se ten zápal pro hru nějak vytratil, a i když bych strašně chtěl, v souvislosti s některými nepřehlédnutelnými kauzami a problémy jsem WoT přestal hrát úplně. Čím dál víc mi začaly vadit věci, které jsou sice ve hře od začátku, ale bylo je stále těžší a těžší akceptovat.

Myslím, že se asi všichni shodneme, že největší problémy WoT jsou:

 • Matchmaking
 • Artyny
 • Prémiová munice

Armored Warfare jsem začal hrát v uzavřené betě někdy před čtyřmi lety a už tehdy měla hra rozhodně velký potenciál. Proto jsem po Armored Warfare pokukoval i přesto, že hra na evropském serveru postupem času skomírala a někteří ji ještě minulý rok prohlašovali za mrtvou. Přiznám se, že s úbytkem hráčů jsem AW přestal hrát i já. Když byl ale před nedávnem konečně spuštěn Globální server a problém s hráči se vyřešil, nalákalo mě to zpět – a musím říci, že mě hra znovu chytila. Ano, je trochu jiná než WoT a navíc jsou to moderní tanky, ale pokud jí přijdete na chuť, může vám nabídnout mnohem víc zábavy, protože v porovnání s konkurencí je bohatší a plná zajímavých nápadů.

Pojďme si teď shrnout pár věcí, které vám může Armored Warfare oproti WoT nabídnout:

 • Tanky jsou dobře hratelné už od první úrovně. Hra totiž de facto začíná obdobím, kde končí WoT, a tak tu máte na nízkých úrovních tanky jako Leopard 1, T-62 či IS-7.
 • Rozdíl jednotlivých úrovní tanků není příliš velký, takže ani s šestkou proti osmičce není problém si zabojovat a vyhrát. Nejste tak nutně potravou pro tanky vyšší úrovně, jako ve WoT, kde jsou ty rozdíly až nesmyslně propastné.
 • Matchmaking upřednostňuje jednoúrovňové či dvouúrovňové bitvy. Bitvy s tanky o dvě úrovně vyššími se skládají až ve chvíli, kdy zkrátka není dostatek jiných vhodných strojů ve frontě na bitvu.
 • Artyny, tedy mnohými nenáviděné dělostřelectvo, zde nesmí do PvP bitev. Přesto si s ním můžete zahrát v jiných režimech, kde tím nebudete otravovat ostatní hráče.
 • Není zde žádná prémiová munice, tudíž pancíř tanků opravdu něco znamená. Základem úspěchu v bitvách je tedy skutečná znalost tanků a jejich slabých míst, s čímž vám pomáhá v garáži implementovaný prohlížeč pancíře.
 • Mapy jsou poměrně velké a přizpůsobené rychlým, moderním vozidlům. Nabízejí dostatek prostoru k vymýšlení nejrůznějších strategií. Na některých se s další bitvou mění i denní doba a výjimkou nejsou ani noční bitvy.
 • Ekonomika je v Armored Warfare mnohem vstřícnější a hráči tím pádem nejsou tolik tlačeni do nákupu prémiového účtu či prémiových vozidel. Není proto problém uživit tanky na vyšších úrovních i bez prémia.
 • Hra dále nabízí krom klasického PvP režimu, kde bojuje 15 hráčů proti 15, také režim PvE a GLOBS. PvE je příjemná oddechová záležitost, kde si proti botům zahraje úplně každý bez ohledu na to, jestli hrát umíte nebo ne.
 • Faktor náhody, tedy RNG, je zde podstatně menší než ve WoT. Proto se tu nedějí tak nepředvídatelné situace, jako u konkurenčního titulu.
 • Tanky rychle doměřují a jsou přesnější. Díky tomu nemusíte čekat dlouhé sekundy na doměření a většinu střel trefíte přesně tam, kam potřebujete.
 • V rámci odhalování vozidel a jejich viditelnosti pro nepřítele má každé vozidlo možnost vytvářet kouřovou clonu pro okamžité zmizení, a to buď za použití kouřových granátů nebo zadýmením, což dává průběhu bitev zcela nový rozměr a hráčům umožňuje více taktizovat.
 • Během hraní a plnění misí můžete získávat řadu odměn. Součástí systému jsou navíc různé typy bedniček s kořistí. Hra má také plno achivementů, za jejichž splnění (například mít v garáži 50 tanků) dostáváte další odměny navíc. Takže jste stále motivováni k hraní.
 • Prémiový účet se ukládá do inventáře. Když tedy získáte nějaké ty prémiové dny z akcí či kódů, neaktivují se až do té doby, než to uděláte vy sami. Můžete si je tak šetřit až na chvíli, kdy je plně využijete.
 • Pokud si bez některého z vozidel v technologickém stromu neumíte představit život, můžete si z něj za poplatek ve zlaťácích udělat na půl prémiové vozidlo.
 • Za denní přihlašování do hry dostáváte spoustu dalších odměn, včetně jednoho prémiového dne a sta zlaťáků za každý týden.
 • Součástí hry jsou i kolová vozidla, jejichž hratelnost se od těch pásových trochu liší. Jsou rychlá a přidávají hře na pestrosti.
 • Napříč všemi vozidly hra nabízí mnoho druhů munice, a to včetně řízených raket. Jejich správné použití vám může přinést v bitvě důležitou výhodu. S tím souvisí i nejrůznější typy ochrany, jako je reaktivní pancíř, ERA, APS atd.
 • Pro větší různorodost vozidel disponují jednotlivé stroje různými unikátními schopnostmi, které je od sebe vzájemně odlišují a mění jejich herní styl. Například hydraulické odpružení u některých vozidel či všelijaké aktivní schopnosti typu krátkodobého zrychlení palby, zvýšení akcelerace, většího dohledu a podobně.
 • Naprostá většina tanků ve hře jsou reálné stroje, ať už se vyráběly sériově nebo existovaly třeba v prototypech. Čistě papírové projekty, které se nedostaly z rýsovacího prkna, tu téměř nenajdete.
 • Nejsou zde povolené módy, takže žádné XVM a podobné kraviny, které u konkurence vedou k demotivaci teamů nebo naopak soustředění palby do těch lepších hráčů.
 • Nakonec, velikost garáže není nijak omezena. Naopak čím víc tanků v ní máte, tím víc zkušeností a kreditů získáváte v každé bitvě jako bonus navíc.

Samozřejmě nelze jen chválit, takže zde je pár věcí, které se mi stále nelíbí:

 • Grafická stránka, i když není tak špatná, v porovnání se současným WoT už poněkud zaostává. Týká se to pak hlavně starších modelů tanků, které vypadají mnohdy až příliš lacině.
 • I po těch letech od spuštění má hra stále mnoho drobných vad na kráse. Ty sice hratelnost jako takovou ovlivňují jen minimálně, ale může kazit jinak pozitivní dojem ze hry.
 • Fyzika by mohla být o něco lepší. Hlavně ve vysokých rychlostech při té nerovnosti terénu, po jaké na mapách často jezdíte, se vozidla chovají trochu prapodivně.
 • Mapy se až příliš často opakují, přestože jich je ve hře celkem dost. Není žádnou výjimkou, že stejnou mapu chytnete hned několikrát za sebou.
 • I přes spuštění globálního serveru není hráčů tolik, kolik by si tato hra zasloužila. To má za následek, že se ve frontách na bitvu čeká o něco déle, hlavně mimo špičku.
 • Prémiový obsah je výrazně dražší. Ke hraní ho prakticky vůbec nepotřebujete, ale když už si chcete něco koupit, tak si většinou sáhnete hluboko do kapsy.
 • Na některých počítačových sestavách může mít hra problémy s optimalizací. V takovém případě je nutné si pohrát s nastavením a optimální chod si doladit.
 • A v neposlední řadě, absence české lokalizace. Někomu to možná vadit nebude, ale jiným by mohlo. Naštěstí se průběžně vyvíjí fanouškovská čeština, kterou lze do hry přidat jako mód. Alespoň tedy do doby, než se dočkáme té oficiální.

I přes všechny nedostatky a mé výhrady musím uznat, že jako celek je hra dobrá a v porovnání s tím, co nabízí konkurenční World of Tanks, v mnoha ohledech dokonce i lepší. Alespoň z mého pohledu mi Armored Warfare prostě přijde tak nějak přátelštější, pestřejší a zábavnější. Je to takový neobroušený diamant mezi tankovými hrami s velkým potenciálem. Pokud dokážete zkousnout některé drobné vady na kráse a věnujete hře čas, abyste ji lépe poznali, může se i pro vás stát silně návykovou záležitostí. A to dokonce tak, že už si pak na nějaké WoT ani nevzpomenete.

Na základě těchto informací jsem vám, doufám, pomohl udělat si hrubou představu o tom, co hra Armored Warfare nabízí a jestli se vám ji vyplatí vyzkoušet nebo ne. Já věřím, že smysl to má. Obzvláště, pokud vás už hraní u konkurence nebaví tak jako dříve. Takže jestli jste si někdy v minulosti chtěli tuto hru zkusit, myslím si, že teď je právě ta nejvhodnější doba. S příchodem Globálního serveru hra opět ožila, a pokud jí to vydrží, mohla by se z ní stát zajímavá alternativa k World of Tanks.

Přeji vám hodně úspěchů na bojištích moderní války! Třeba se tam potkáme.

6 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • chronoss on 10. 8. 2019 at 17:43
  • Reakce

  s tím lze pouze souhlasit

  • Beeda2004 on 10. 8. 2019 at 17:53
  • Reakce

  Jen doplnim offtopic kdyby to nahodou cetli lidi co si poridili ten battlepath kazdej vikend se oteviraji stary specialni operace od patku do nedele, popripade je tam labyrint za jejich dokonceni posledni casti dostanete bednu s 500 battlecoinama, 10 trojitych respawnu do PVE, nahodnej premiak na 24 hodin a random boost. tahle truhlicka je za obe obtiznosti jak do 8 tieru tak i za tier9-10. takze to je dalsi moznsot jak ziskat tisic coinu navic popripade premiak na nafarmeni par kreditu.

  • Jiří on 10. 8. 2019 at 23:01
  • Reakce

  Super článek…. za mě určitě palec nahoru.

  • Martin46 on 11. 8. 2019 at 17:31
  • Reakce

  Do bodky súhlasím Najlvin. AWčko som prvýkrát vyskúšal na jeseň 2018 (aj vďaka Tvojim streamom na youtube) a rozhodne neľutujem, musím povedať, že hra ma chytila za srdce. Mimochodom, vďaka za to, že si vytvoril tento web, je pekný, rýchly a prehľadný, prajem mu do budúcnosti veľa spokojných čitateľov! A AWčku samozrejme stále viac a viac priaznivcov a spokojných hráčov! 🙂

  • Hrdlorez_smrtihl on 26. 8. 2019 at 12:00
  • Reakce

  Super článek 🙂 autor myslel opravdu na vše a nevynechal nic. Jen bych podotkl, že na PS4 verzi je také málo hráčů 🙁

  1. Jak už ti někdo radil jindě, pojď hrát raději na PC, ať ta hra funguje alespoň někde 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.