Ve vývoji: Type 16 MCV

Zatímco nám běží aktuální sezóna, která do hry přinesla novou americkou techniku, vývojáři již nějaký ten čas pilně pracují na další. Ta by měla přijít v prvním čtvrtletí tohoto roku a podle aktuálních informací ponese název „Spirithaven“. Jak už víme z některých předešlých vyjádření, tato chystaná sezóna bude tentokrát zaměřena na asijské stroje. A protože se pomalu blíží čas zavedení aktualizace 0.31, není se čemu divit, že právě nyní se nám vývojáři rozhodli postupně odhalit jednotlivá vozidla, kterých se v brzké době dočkáme. Prvním z nich je japonský stíhač tanků Type 16 MCV.

Než se pustíme do samotného popisu tohoto nového vozidla, jak bude vypadat ve hře, pojďme si krátce říci něco o jeho historii. Vývoj začal někdy kolem roku 2007 v technickém výzkumném institutu japonského ministerstva obrany, které vzhledem k hornaté charakteristice Japonska kladlo důraz především na mobilitu a schopnost operovat v těžko přístupném terénu. Protože těžká a silně pancéřovaná vozidla by v takovýchto podmínkách jen těžko obstála, byla upřednostňována hlavně pohyblivost, vybavenost, celková technická vyspělost a palebná síla. Vzniklo tak vozidlo stavěné na míru pro japonské podmínky, schopné operovat i tam, kde by jiná vozidla měla problémy.

Nutno poznamenat, že právě kvůli specifickému kopcovitému terénu disponuje většina japonských bitevních tanků hydraulickým odpružením podvozku, který jim umožňuje efektivně využívat těžko přístupná místa a silně zvlněný terén. Schválně, jestlipak si vzpomenete, který první tank v Armored Warfare měl tuto schopnost naklápění? Ano, byl to právě japonský Type 90, který naleznete na VII. úrovni. Nicméně postupem času japonská armáda změnila strategii a od klasických bitevních tanků začala pomalu upouštět, hlavně z důvodu vysokých nákladů na jejich výrobu. To také vedlo k požadavku na nové, levnější a hlavně efektivnější vozidlo schopné zajistit obranu stejně dobře, jako zastarávající bitevní tanky Type 74.

První prototyp nového vozidla byl tedy postaven již v roce 2008 a mezi lety 2009 až 2014 proběhlo několik rozsáhlých kol testování. Vozidlo v testech úspěšně obstálo, a tak bylo v roce 2016 přijato do služby pod názvem Type 16 Maneuver Combat Vehicle (MCV). Toto vozidlo váží pouhých 26 tun a jeho posádku tvoří čtyři muži. Protože důraz byl kladen hlavně na pohyblivost, vícevrstvý svařovaný pancíř stejného typu, jaký je použit i u bitevního tanku Type 10, nabízí ochranu jen proti menším zbraním. Podle některých zdrojů je to nanokrystalická ocel s vysokou hustotou, která obsahuje některé nekovové prvky (uhlík) – zkrátka něco mezi slitinou a kompozitem.

Další ochranná opatření tohoto vozidla jsou odpalovače kouřových granátů ráže 76mm, laserový varovný systém a automatický systém hašení. Přesto existují úvahy o různých vylepšeních pancíře, aby přední část vozidla odolávala alespoň autokanónům ráže 20 až 30mm nebo dokonce i ručním protitankovým zbraním. Lehká stavba a konstrukce však tento stroj předurčují především pro defenzivní boj v domácích podmínkách. Není určen pro vedení útoku, proto také toto vozidlo prakticky nikde v zahraničí, kde by se účastnilo bojového nasazení, neuvidíte.

Jak už z předešlých řádků vyplývá, hlavní předností tohoto unikátního japonského stroje je jeho mobilita. Pohyblivosti totiž bylo na úkor ostatních parametrů podřízeno prakticky vše. Pohon navíc zajišťuje dieselový motor Mitsubishi o výkonu 570 koní, což vozidlu umožňuje dosáhnout rychlosti až 100 km/h. Je také přepravitelný transportními letadly, což dále navyšuje jeho strategické využití kdekoliv, kde je potřeba. Byť v terénu jeho vlastnosti trochu ztrácejí, neboť kola jsou spíše vhodná pro pohyb po zpevněném povrchu než někde v lesích na měkkém terénu. Navíc Type 16 MCV není obojživelný.

Co se palebné síly týče, tak tu tvoří dělo ráže 105mm typu L/52. Tato zbraň je srovnatelná s dělem L7 a může používat standardní střelivo NATO. Přesto se nejedná o její kopii. L/52 byla původně vyvinuta v Japonsku a může používat munici typu JM APFSDS (penetrace 460mm na 2km), Type 93 APFSDS (penetrace 460-500mm), Type 91 HEAT-MP a Type 75 HEP. Nabíjení probíhá ručně, což umožňuje rychlost střelby až 8 ran za minutu. Lze s ní dosáhnout zvednutí děla až +15° a sklopení -6°. Zbraň je samozřejmě plně stabilizovaná a spárovaná s pokročilým systém řízení palby podobného typu, který je použit i na bitevním tanku Type 10. Nechybí ani další pokročilé systémy, včetně termokamery či laserového dálkoměru.

Mezi lety 2016 až 2019 bylo společností Mitsubishi Heavy Industries vyrobeno na 109 vozidel tohoto typu a většina z nich je v současnosti údajně nasazena na ostrově Kyushu. To dokazuje jisté změny v japonské obrané strategii, protože namísto bývalého Sovětského svazu je teď největší hrozbou pro Japonsko Čína. A jedním z největších problémů Japonska je skutečnost, že počet dostupných tanků je omezený a jejich výroba nákladná. Nahrazování některých z nich, zejména stárnoucí stroje řady Type 74, se v případě Type 16 MCV ukázalo jako efektivnější řešení. Lze tedy očekávat, že počet těchto nových lehkých strojů bude v dalších letech narůstat.

Tolik tedy k historii tohoto vozidla a jeho aktuálnímu využití. Není se už pojďme konečně podívat na to, jak bude Type 16 MCV vypadat ve hře a co nám nabídne zajímavého. V Armored Warfare bude totiž Type 16 MCV stíhač tanků na VII. úrovni, distribuovaný prostřednictvím nového dealera, který přijde současně s aktualizací 0.31. Stejně jako v případě nedávno přidaných prototypů amerických vozidel bude i v tomto případě Type 16 MCV a celá nová vývojová větev odemknutelná skrze již existující stroje z jiných technologických stromů – v tomto případě pravděpodobně z C13 TUA (Francine De Laroche) nebo Type 90-II (Zhang Feng).

I přes určité odlišnosti se bude Type 16 MCV asi nejvíce podobat vozidlu Centauro, a to jak po stránce pohyblivosti, tak i po stránce palebné síly. To samé by se dalo říci rovněž o pancíři, který bude schopný ochránit jen před autokanóny menších ráží. To také bude vozidlo předurčovat k boji spíše na větší vzdálenosti. Rozhodně nepůjde o stroj, který by měl bojovat v první linii. Díky kanónu L/52 ráže 105mm, schopného střílet různé granáty, včetně APFSDS, HEAT, HESH a dokonce i řízených střel LAHAT HEAT-MP (s tím, že vylepšená munice APFSDS nabídne 650mm penetrace, solidní poškození a čas přebití 4 sekundy) půjde o efektivní stíhač tanků do druhé linie.

To ale není vše. Skutečná síla vozidla bude spočívat hlavně v lehkosti, s jakou dokáže zasáhnout nepřátelské cíle. Zbraň totiž bude velmi přesná, a to i při pohybu, a bude mít solidní úroveň sklopení (-6° +15°). Vozidlo navíc bude díky nejmodernějším technologiím vybaveno velmi zvláštním mechanismem zvaným „AI Target Assistant“. Tato speciální schopnost bude fungovat v automatickém i manuálním režimu zaměřování. V automatice sama provede předmíření na pohybující se cíl, v ručním zaměřování pak zobrazí ukazatel, kam by měla být zbraň předmířená, aby cíl zasáhla.

Tato speciální schopnost sice nebude příliš efektivní na blízko, na větší vzdálenosti ale efektivně usnadní střelbu, zejména na pohyblivé cíle. Kromě toho bude vozidlo celkem dobře maskované, ostatně jako všechny ostatní stíhače tanků. Kamuflážní faktor by se v případě tohoto stroje měl pohybovat kolem 32% a navíc bude vybaveno vynikající optikou zajišťující dohled až 410 metrů, který lze navíc dále vylepšit pomocí termokamery.

Když to tedy všechno shrneme, Type 16 MCV se zatím jeví jako výborný odstřelovač, který díky svým vyspělým systémům v rukou zkušeného hráče nabídne opravdu efektivní pomoc v bitvách. Za zmínku také stojí, že toto vozidlo nebylo vybráno náhodou. Byl totiž vybrán na základě zpětné odezvy hráčů, kdy v roce 2019 proběhla anketa o návrh nadcházející větve vozidel. Díky vám se teď můžete těšit, že již brzy si jej budete moct zahrát ve hře.

Nutno podotknout, že zatím to opravdu vypadá velmi zajímavě. Jak se zdá, vývojáři stále přicházejí s novými nápady, a to je jedině dobře. Protože pouze tak lze zachovat to, že jednotlivé stroje v Armored Warfare jsou opravdu unikátní, což hru činí vskutku rozmanitou. Otázkou ale je, jak hráči přijmou novou japonskou mechaniku zaměřovacího asistenta, která tyto stroje od těch ostatních bude odlišovat. Na jakékoliv závěry je ale ještě příliš brzo. Budeme si muset počkat, až to dostane do hry. Prozatím se ale můžeme kochat přiloženými obrázky, protože co si budeme povídat, modely nově přidaných vozidel do hry vypadají čím dál líp!

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-type-16-mcv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.