Ve vývoji: Type 10 Hitomaru

Už nějaký čas nám tvůrci hry Armored Warfare pozvolna poodhalují informace o nové, chystané kampani Battle Patch s asijskou tématikou. Její součástí bude pět zcela nových prémiových tanků, které budou tvořit hlavní odměny za plnění náročných misí. Jedná se o vozidla Type 74, Seo’ngun 915, SBS Pindad a Hunter AFV. Posledním z této pětice a současně nejcennější odměnou pak bude prémiový tank X. úrovně s označením Type 10 Hitomaru, o kterém si právě v tomto článku řekneme něco více.

Japonský Type 10 je jeden z nejdražších, ale také nejmodernějších tanků současnosti. Byl navržen tak, aby sekundoval dalšímu relativně modernímu tanku s označením Type 90 a nahradil tak výrazně starší stroje Type 74. Jedná se o velmi schopné vozidlo sestrojené na základě potřeb japonské armády a určené pro boj v typických japonských podmínkách. Prostředí japonských ostrovů je velmi specifické a vyznačuje se převážně horským terénem. Z toho důvodu je Type 10 velmi lehké vozidlo o hmotnosti cca 40 tun, což ho činí jedním z nejlehčích bitevních tanků na světě.

Přestože se jedná o relativně lehké vozidlo, jeho úroveň ochrany odpovídá jiným bitevním tankům v této kategorii. Navíc je vybaven hydraulickým odpružením podvozku, které mu umožňuje boj ve velmi těžko přístupném, kopcovitém terénu. Tato vlastnost je pro japonské bitevní tanky typická, ale činí tak jejich výrobu poněkud náročnou. Neúměrně vysoké náklady na výrobu, která probíhá již od roku 2010, způsobily, že se doposud uskutečnila jen omezená výroba zahrnující přibližně 111 vyrobených kusů. Aktuálně se vyrobí pouze 6 až 10 vozidel ročně.

Jak už jsme vám nastínili na začátku článku, v Armored Warfare bude Type 10 prémiový bitevní tank X. úrovně a půjde o nejcennější odměnu v připravované kampani Battle Path. Z výše uvedeného popisu vyplývá, že se bude jednat o nejlehčí bitevní tank ve hře, díky čemuž se bude hratelností blížit spíše k lehkým tankům. Kromě toho bude mít několik zajímavých funkcí, které jsou popsány níže. Než se však na ně podíváme podrobněji, mějte prosím na paměti, že veškeré zde uvedené parametry ještě nejsou finální a mohou se v průběhu testování měnit!

Začněme ochranou. I když totiž půjde o vozidlo s váhou pouhých 40 tun a bude se mobilitou podobat především lehkým tankům, stále si ponese úroveň ochrany typickou pro hlavní bitevní tanky. Tu ale nebude zajišťovat obvyklý silný pancíř, ale jedna z nových mechanik, kterou jsme vám zde již představili v souvislosti s vozidlem Hunter AFV. Jedná se o ochrannou vrstvu NERA. Základní pancíř bude totiž velmi slabý, zhruba na úrovni lehkých tanků. Nicméně díky nové ochraně NERA bude tento tank každou bitvu začínat s ochranou na úrovni kteréhokoliv jiného bitevního tanku.

Jde o to, že si na začátku každé bitvy s neporušenou vrstvou NERA bude toto vozidlo moct dovolit poněkud agresivnější styl hry, neboť mu to jeho úroveň ochrany umožní. Jak ale bude hra postupovat a tank obdrží zásahy od nepřátel, jeho ochranná vrstva NERA bude poškozována, odpadat a postupně ztrácet svoji účinnost, až zcela ztratí význam. V té chvíli zůstane tank chráněn jen svým slabým základním pancířem. V takové chvíli se Type 10 stane velmi zranitelným. Další ochranu bude zajišťovat už jen instalované zařízení systému soft-kill APS, které ho ovšem ochrání nanejvýš proti řízeným střelám.

Co se týče palebné síly, bude tank disponovat kanónem L/44 ráže 120mm s hladkým vývrtem. Na mobilní bitevní tank s pohyblivostí lehkého tanku půjde o víc než dostatečnou výzbroj. Zbraň bude vybavena zásobníkem s kapacitou 4 ran. Průraznost granátů typu APFSDS bude 825mm a blíže nespecifikované poškození na jeden výstřel by mělo dosahovat průměrných hodnot pro danou třídu a úroveň vozidla. Co však bude toto vozidlo činit zajímavým, bude jeho extrémní přesnost. Ta totiž dosáhne dokonce vyšších hodnot než má Leopard 2AX. Navíc hlaveň kanónu bude možné sklopit v rozsahu -12 stupňů až +20 stupňů, případně i více s použitím hydrauliky trupu.

Ovšem to není vše. Zde přichází ke slovu další z nových mechanik. Protože se jedná o japonské vozidlo plné nejmodernějších technologií, bude také vybaveno pokročilým asistentem míření s názvem „Ballistic Sensor Suite“. Něco podobného můžete již znát z vozidla Type 16 MCV, ale v tomto případě bude tento asistent fungovat trochu jinak. Místo toho, aby ukazoval, kam máte mířit při předměřování na jedoucí vozidlo, vám v tomto případě ukáže procentuální šanci na prostřelení pancíře na základě jeho tloušťky a úhlu. Díky tomu budete moci snadněji najít ta nejslabší místa nepřátelských tanků, což vám nad nimi dá užitečnou výhodu.

Vraťme se ale zpět k dalším parametrům. Vzhledem k lehké konstrukci tohoto vozidla bude jeho nejdůležitější vlastnost samozřejmě pohyblivost. Tu opatří motor o výkonu 1200 koní, což mu v kombinaci s celkovou váhou vozidla 40 tun umožní dosáhnout rychlosti až 70 km/h, přičemž zrychlení z 0 na 32 km/h bude pouhé 2,5 sekundy. Jen málokteré těžší vozidlo vás bude schopno umanévrovat. Type 10 bude na svou třídu navíc dobře maskovaný. Jeho kamuflážní bonus totiž dosáhne 20%, které se dále navýší při snížení podvozku díky hydraulice. Samotný dohled pak bude velmi podobný jako u tanku K2 Black Panther, tedy nějakých 460m.

To všechno bude činit tento tank opravdu zajímavým. Na druhou stranu ale nebude disponovat žádným systémem hard-kill APS, a jakmile navíc přijde o svoji ochrannou vrstvu NERA (což se stane po pár výstřelech), nebude těžké jej zničit. Jinými slovy, tento tank bude vhodný zejména pro zkušenější hráče, kteří mají rádi agresivní, rychle hraní a snaží se dosáhnout dominantního postavení na začátku bitvy. Jakmile se ale zápas přesune do pozdních fází, vozidlo díky obdrženým zásahům poškozujících vrstvu NERA ztratí svou ochranu. V té chvíli se Type 10 stane velmi zranitelný a budete muset být při dalším postupu nanejvýš opatrní. Z bezpečné vzdálenosti bude ale i nadále schopen způsobovat značné škody v nepřátelských řadách.

Tak co, jak se vám zatím nový tank líbí? Bude to pro vás dostatečná odměna za tolik vynaloženého úsilí při plnění misí v Battle Path? Za nás je to určitě další zajímavý kousek do sbírky. Díky slušné pohyblivosti, přesnému dělu a speciální ochraně NERA by se mohlo jednat o opravdu zábavné vozidlo, především v prvních fázích bitvy. Jedna věc je ale to, jak to zní na papíře, a jiná je, jak to bude fungovat v praxi. I tak to ale bude s největší pravděpodobností zajímavé zpestření hry. Co si o tom myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích pod tímto článkem.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-type-10-hitomaru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.