Ve vývoji: T-72M1

Kdysi sice bylo řečeno, že už vývojáři do hry nechtějí přidávat další varianty tanku T-72, protože jich je už ve hře víc než dost. Mimochodem, i z tohoto důvodu dosud není ve hře naše česká T-72M4CZ. Ale jak se nyní zdá, názor vývojářů se změnil. Různých variací na tank T-72 totiž není nikdy dost, a tak se nám chystá přijet do garáže nový prémiový tank T-72M1. Já, jakožto fanda zejména ruské koncepce tanků, to samozřejmě vítám všemi deseti. Bude to alespoň další vozidlo do sbírky. Než se ale dostaneme k podrobnostem, pojďme si nejprve o tomto vozidle něco málo říct.

Historie vozidla

Tank T-72M1 je vlastně exportní verze tanku T-72A. I když panuje přesvědčení, že šlo o horší kopie původního originálu, není to pravda. Tento mýtus vznikl v západních zemích, jejichž analytici tehdy s největší pravděpodobností zaměnili starší model tanku T-72M právě s T-72M1. Původní exportní model T-72M byl jakýmsi hybridem mezi T-72 Ural a T-72A. Disponoval čelním kompozitním pancířem, ale věž byla pouze ocelová. To výrazně snižovalo celkovou úroveň ochrany ve srovnání se sovětskou verzí. I přes tento fakt byl ale velmi populární. Vyrobeno bylo na tisíce vozidel tohoto typu.

Konečnou variantou tanku T-72A určenou pro export byl však až model s označením T-72M1, který se objevil v roce 1982. Tato verze nebyla přesnou kopií T-72A, ale spíše vylepšenou verzí T-72M. Hlavní změna se týkala především věže. Verze T-72M1 totiž obdržela novou věž z kompozitního pancíře, jakou měla i T-72A, včetně dalších ochranných prvků. Tato vozidla se následně vyráběla v Sovětském svazu, Československu, Polsku a v Indii. Přesný počet vyrobených kusů však není přesně znám.

Československá výroba probíhala v letech 1986 až 1993 v ZTS Martin (na Slovensku), kde bylo vyrobeno 1690 vozidel obou typů. Z celkového počtu vyrobených vozidel zůstalo v zemi pro potřeby Československé lidové armády 973 tanků, z toho 338 patřilo k typu T-72M1. Další stroje byly exportovány do různých zemí, například do východního Německa (126 tanků), Alžíru (114 tanků), Bulharska (16 tanků), Iráku (90 tanků), Libye (119 tanků) a Sýrie (252 tanků). Tato čísla ale nejsou kompletní, týkají se pouze nově vyrobených vozidel.

V Polsku začala výroba tanků T-72M a T-72M1 v roce 1986 a pokračovala až do roku 1992. Za tuto dobu se podařilo vyrobit 1610 kusů. Zhruba polovina těchto tanků byla exportována do východního Německa, Maďarska, Jemenu, Iráku, Íránu a Sýrie.

V některých případech měly tyto tanky Varšavské smlouvy celkem zajímavé osudy. Mezi lety 1984 a 1990 bylo na 70 vozidel T-72M1 vyvezeno do Finska. Finsko mělo velmi zajímavý, i když poněkud napjatý vztah se Sovětským svazem už od roku 1945. Toto byl pak důsledek. I přesto v roce 1992 Finsko nakoupilo dalších 92 těchto tanků z Německa, které jim zůstaly po východoněmecké armádě, která je zase získala z Československa a Polska. Poté, co byly v roce 2003 vyřazeny ze služby, část z nich skončila zpět v České republice. Zbytek pak zřejmě v Iráku.

Indie zase pro změnu vyrobila vlastní verzi T-72M1 pod názvem Ajeya. Data o tomto vozidle je opravdu velmi těžké najít a zdroje se často liší, ale zdá se, že kromě nákupu ze Sovětského svazu Indie vyrobila zhruba 1000 vlastních verzí T-72M1. V současné době Indie provozuje přibližně 2400 vozidel tohoto typu.

Celkem tedy bylo v různých zemích vyrobeno asi 5000 až 6000 tanků typu T-72M a T-72M1. Tyto stroje se staly asi nejvíc známé pro jejich neúspěšnou účast v operaci Pouštní bouře. Objevily se ale téměř v každém konfliktu 21. století. Nyní, desetiletí po jejich prvním zavedení do výzbroje, sice již nepředstavují to nejlepší v bojové technice. Přesto jsou stále spolehlivou výzbrojí mnoha armád. To se mimochodem týká i nás, České republiky.

Vozidlo ve hře

Ve hře Armored Warfare bude T-72M1 prémiovým bitevním tankem na V. úrovni. Konečná podoba tanku je založena na východoněmeckém vozidle z konce 80. let. Herně se bude velmi podobat tanku T-72A z výzkumu, nebude však disponovat ochranou ERA Kontakt-1, kterou jeho protějšek z technologického stromu má. Víc k tomuto stroji asi nelze říct. Půjde o průměrné vozidlo s dostatečnou palebnou silou, které ale ostatní vozidla na stejné úrovni ničím nepřekoná.

Mezi modely T-72A a T-72M1 bude však několik vizuálních rozdílů. T-72M1 bude postrádat radiační vložku na střeše věže, na trupu bude disponovat ocelovou deskou o tloušťce 16mm a rozložení úložných schránek bude také jiné. Tak či tak, jak již můžete z přiložených obrázků zhodnotit, výsledný model vypadá opravdu úžasně. Osobně mám rád ruské stroje a tyhle nové modely provedené do nejmenších detailů vypadají opravdu skvostně!

Tento nádherný tank bude možné získat v rámci chystaného Raidu, který bude poprvé odkazovat na skutečnou historickou událost, konkrétně operaci Pouštní bouře. V rámci této herní události budete moct získat autentické skiny na tanky, které se této operace skutečně účastnily. Ale vývojáři tentokrát chtěli zajít trochu dál a dát nám, hráčům, i něco navíc – prémiové vozidlo. Kandidátů bylo vícero, ale nakonec se shodli na tom, že tímto vozidlem bude právě T-72M1. Důvodů je k tomu hned několik.

V prvé řadě, vývojáři chtějí, aby toto vozidlo bylo jedním z účastníků operace Pouštní bouře, což T-72M1 splňuje. Bojovala totiž na straně Iráku. Dalším důvodem je však fakt, že značná část hráčů Armored Warfare pochází ze zemí, v nichž se tanky řady T-72 používaly nebo stále ještě používají. A tady to začíná být zajímavé – přidáním tohoto vozidla jakožto samostatného prémiového tanku vznikne platforma, na níž následně mohou vznikat další skiny odkazující na různé konfigurace vozidla používaných například určitou zemí (třeba Českem). Do budoucna by se tak toto prémiové vozidlo mohlo dočkat mnoha zajímavých, autentických skinů pro úpravu jeho vzhledu.

Sami vývojáři říkají, že bez samostatného modelu T-72M1 by tato myšlenka byla jen těžko realizovatelná. Hlavním důvodem je fakt, že žádná z těchto zemí nepoužívala sadu ERA Kontakt-1, která je nedílnou součástí aktuálního modelu T-72A ve hře a nelze ji tedy z případných skinů pro toto vozidlo vyloučit. Navíc bude možné tento nový model v případě potřeby použít i v budoucnu jako základ pro některá vysoce žádaná vozidla, která by do hry nemohla přijít formou pouhého skinu. Touto cestou by se koneckonců mohla do hry dostat i ta naše léta žádaná T-72M4CZ.

Na závěr zbývá zmínit asi to nejdůležitější – jakým konkrétním způsobem vlastně půjde získat prémiová T-72M1? Tank bude k dispozici se začátkem zmíněného Raidu. Budete si ho moct buď koupit přímo za zlaťáky, nebo ho získat zdarma splněním deseti úkolů v nadcházejícím kontraktu. A podle všeho nás v dohledné době čeká ještě jedno ruské, nebo spíše sovětské vozidlo zdarma. O tom se ale dozvíme zase někdy příště. Co vy na to? Komentáře dole jsou opět všem otevřené, tak se nezapomeňte podělit o své dojmy a názory.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-t-72m1

13 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • hatifnatt on 5. 3. 2021 at 20:43
  • Reakce

  Ja by som zas uvítal niečo takéto: T-72M2E Moderna. Už len preto, že je to vzhľadovo niečo iné.

  1. Třeba se na to také dostane 🙂

  • romino on 5. 3. 2021 at 22:23
  • Reakce

  … zbytočne strávený čas vývojárov na takýchto low projektoch. 😠

   • hatifnatt on 6. 3. 2021 at 0:10
   • Reakce

   Nesúhlas. AW má samozrejme k dokonalosti ďaleko a práve preto, ak si má udržať, poprípade prilákať nových hráčov potrebuje neustále vylepšovanie aby držala krok s konkurenciou. Čo sa mi však páči, tak to je hrateľnosť aj na low tieroch. Bola by chyba ich obchádzať. Ale to je samozrejme len môj názor.

   1. Každej tier je dobrej. Já si občas na ty pětky taky zajdu. Akorát doufám, že naše T-72M4CZ se do hry dostane alespoň jako osmička. Uvidíme. Ale i tenhle prémiáček si rád vyjezdím 🙂

     • Rumcajk on 7. 3. 2021 at 10:20
     • Reakce

     Jsi fantasta, pokud věříš, že udělají klon T-72 jako CS prémiovou osmičku(nebo máš tajné informace přímo od zdroje). Můj názor je, že maximálně vytvoří skiny podle národů a tier max. 6.

     1. Mám informace, že byy mělo jít o samostatný prémiák. Ale jaká úroveň , kdy to bude a za jakých okolností půjde získat, to nikdo neví 😉

  • romino on 17. 4. 2021 at 10:45
  • Reakce

  Dnes som tuto T72 ziskal ani neviem ako, asi som splnil nejake misie a odomkol sa mi RAID …

  Okamžite konvertovany na kredity 1 200 000 🙂

   • Iosifek on 17. 4. 2021 at 17:32
   • Reakce

   1,2M je skvělejch. Ne? 😀
   To nenajdeš na ulici každej den. 🙂
   Já až ho dostanu, tak si ho nechám. Jednak je sbírám a pak, za těhle pár šprdlíků se to prodávat nevyplatí.

  • romino on 17. 4. 2021 at 18:11
  • Reakce

  Ahoj,
  Nejde mi o tie kredity ale o poriadok v garaži

  Nevidim logiku držať tank v garaži ked s nim nehravam. XP tiež nepotrebujem nakoľko na všetkych vozidlach použivam 1 veliteľa (Douglas O Reilly).

  Nechal som si v garaži iba 8 premiovych MBT tieru X, … všetko ostatne išlo do koša

   • Iosifek on 17. 4. 2021 at 18:48
   • Reakce

   Pořádek v garáži si můžeš udělat filtrem garáže a nad to ještě máš možnost pravým myšítkem zvolit „Uložit do NZ“ nebo „Oblíbený“.
   Každý vlastněný tank od tieru 3. včetně prémiových vozidel, pokytuje bonus techniky, který přidává xp.
   Mě se přičítá koeficient 0,375. Tj. jako trvalý event 37,5% expů.

    • Petronell on 18. 4. 2021 at 21:22
    • Reakce

    To budeš někomu, kdo hraje pouze na 10 a ještě sci-fi 🙂 těžko vysvětlovat 🙂 🙂

    • Iosifek on 19. 4. 2021 at 0:32
    • Reakce

    To já vím. 🙁
    Naštěstí tenhle web nečte jen on. Třeba to někomu pomůže. Najet si na detaily odehrné bitvy a pak po najetí kurzorem a přidržení se mu objeví tabulka, která mu řekne to co jsem psal.
    https://imgup.cz/image/screenshot0238a.kN3B

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.