Ve vývoji: Stridsvagn 2000

Všechna předchozí vozidla plánovaná pro blížící se Battle Path kampaň „Northern Wind“ jsme si zde již představili. Nyní je na čase říct si něco i o hlavní odměně, kterou bude švédský bitevní tank Stridsvagn 2000 (zkráceně Strv 2000).

Historie vozidla

Jako obvykle si nejprve trochu popovídáme o jeho historii. V roce 1984 zahájila švédská armáda výzkumný projekt, jehož cílem bylo vyvinout nový švédský tank pro rok 2000, aby se vyrovnal tomu nejlepšímu, čím v té době disponoval Sovětský svaz, zejména tankům T-80U. Za tímto účelem musel být tank velmi inovativní a zároveň výkonný.

Prvním krokem inženýrů navrhujících Strv 2000 bylo prostudování návrhů tanků UDES 11, 15/16 a 19, které vznikly během projektu UDES v 70. letech, a vypracování souboru výchozích požadavků na Strv 2000. Na jejich základě byl stanoven soubor požadavků na ochranu a výzbroj. Celkově byly na ochranu tanku kladeny vyšší nároky než na samotnou mobilitu či výzbroj.

V roce 1985 byl aktualizovaný projekt UDES předložen švédské armádě, čímž začalo další kolo vývoje, v němž bylo předloženo několik konceptů. Jako hlavní výzbroj měl být běžný kanón L/44 ráže 120mm s hladkým vývrtem, ale ten byl nakonec označen za nedostatečný, což vedlo k samostatnému vývoji nového děla ráže 140mm. Jako doplněk této mohutné zbraně mělo být vozidlo navíc osazeno sekundární výzbrojí v podobě kanónu Bofors ráže 40mm, určeného proti lehčím cílům. Tank měl mít ale především bezkonkurenční úroveň ochrany díky pokročilému čelnímu kompozitnímu pancíři a soupravě ERA. Rovněž mobilita měla být zachována na vysoké úrovni, přestože hmotnost tanku přesahovala 50 tun.

Nakonec byly v roce 1987 předloženy tři různé koncepce. Verze použitá v Armored Warfare vychází z toho posledního, který byl nazván T 140/40. Tato verze byla vybavena nízkoprofilovou věží s automaticky nabíjeným kanónem ráže 140mm umístěného uprostřed, doplněného sekundárním kanónem Bofors ráže 40mm vlevo. Kanón Bofors se mohl pohybovat nezávisle na hlavní zbrani. Přítomny byly také dva kulomety, jeden koaxiální ke kanónu Bofors a jeden instalovaný poblíž velitelského poklopu. Munice byla umístěna v zadní části a byla dobře chráněna.

Tato varianta tanku měla také silný čelní pancíř, který údajně poskytoval ekvivalent 800mm RHA proti kinetickým střelám a 1200mm RHA proti střelám HEAT. Vozidlo mělo být poháněno motorem o výkonu 1500 koní (německý model MTU 883 spárovaný s převodovkou RENK) instalovaným v přední části vozidla. Maximální rychlost by byla přibližně 70 km/h a odpružení mělo být hydropneumatického typu. Řidič seděl uvnitř korby, zatímco střelec a velitel seděli ve věži (konkrétně vpravo od kanónu).

Tento koncept se během vývoje tanku dostal nejdále a koncem 80. let byla postavena maketa ve skutečné velikosti (viz obrázky). Nicméně projekt se stejně, jako mnoho dalších obdobných projektů v západních zemích, stal obětí velkých rozpočtových škrtů, a to krátce po konci studené války a rozpadu Sovětského svazu. V roce 1991 bylo rozhodnuto o mnohem levnější variantě vyzbrojení švédské armády novými tanky, a tou byl nákup tanků Leopard 2A5 z Německa. Projekt Strv 2000 byl poté definitivně zrušen.

Vozidlo ve hře

Ve hře Armored Warfare bude Stridsvagn 2000 prémiovým hlavním bojovým tankem X. úrovně. Jak už bylo řečeno v úvodu, půjde o jednu z odměn za dosažení 50. ranku v kampani Battle Path „Northern Wind“.

Než se na něj však podíváme trochu blíže, vezměte prosím opět na vědomí, že níže uvedená čísla jsou zatím jen předběžná. Vozidlo totiž zatím nebylo řádně otestováno, takže se veškeré jeho charakteristiky budou ještě měnit. Berte to tedy jako náhled na to, jak by asi přibližně mělo nakonec ve hře vypadat.

Jak jste si pravděpodobně odvodili z historické části, poměrně unikátní vlastností tohoto vozidla by měla být kombinace hlavního děla a velkorážního autokanónu, který bude, na rozdíl od obdobné zbraně na Objectovi 195, použitelný – až na výjimky – proti prakticky jakémukoli cíli na bojišti. To vám dá možnost způsobit velké množství poškození během krátké chvíle.

Nejprve však začněme ochranou. Stejně jako tank Type 10 bude i Strv 2000 začínat každou bitvu s vynikající odolností díky sadě pancířů NERA pokrývající přední část korby vozidla a část jeho boků. V Armored Warfare funguje NERA jako druh ablativního pancíře, který je na začátku zápasu velmi silný, ale s přibývajícím poškozením jeho úroveň ochrany klesá. V tomto případě to znamená:

 • Čelní pancíř věže bude téměř neprostřelitelný pro všechny typy střel.
 • Horní čelní plát a vrch korby budou neprostřelitelné, dokud je sada NERA nepoškozená.
 • Jedinou slabinou tohoto tanku bude spodní čelní plát, který zůstává zranitelný proti všem standardním střelám.

Boky budou však chráněny podstatně méně, nepropustnou zónu tvoří pouze oblast s NERA. Zadní části bočního pancíře tanku i boční pancíř věže budou zranitelné běžnými protipancéřovými střelami. Nicméně ochrana vozidla bude ještě posílena přítomností systému Trophy Hard-Kill APS.

Tank bude mít také dostatečnou pohyblivost, kterou zajistí motor o výkonu 1500 koní, což má za následek odpovídající, ne-li nejlepší hodnotu zrychlení a otáčení podvozku (z 0 na 32 km/h za 5,2 s, 35,8 stupňů/s). Maximální rychlost pak bude 70 km/h. Toto vozidlo nicméně nebude vybaveno hydraulickým odpružením.

Skutečná síla však bude pramenit z jeho palebné výzbroje. Hlavní zbraní je samozřejmě kanón ráže 140mm s hladkým vývrtem a schopností střílet dva typy granátů:

 • APFSDS (průbojnost 825 mm, poškození 860 bodů na výstřel).
 • HEAT (průbojnost 990mm, poškození 1120 bodů na výstřel).

S dobou nabíjení kolem 10 sekund bude tento tank schopen jen hlavním kanónem způsobit přibližně 5160 bodů poškození za minutu. Dělo (a 40mm autokanón) se budou moci zvedat do úhlu +15 stupňů a sklápět do úhlu -9 stupňů, což umožní poměrně pohodlné hraní. Hodnoty doby míření a přesnosti budou také poměrně dobré, takže suma sumárum tu máme průměrně výkonné dělo, jehož skutečné výhody budou spočívat v jeho pohodlném ovládání.

K dispozici tu ale samozřejmě bude také kanón Bofors ráže 40mm. Tento autokanón bude střílet náboje APFSDS (průbojnost cca 230 mm) v tříranných dávkách stejně jako Griffin 50mm. U tohoto systému má každá ze střel v dávce vyšší průbojnost než ta předchozí – to simuluje efekt narušené integrity pancíře, když tři střely APFSDS zasáhnou přesně stejné místo. Konečná průbojnost střely se tak zvýší vždy o 75 %.

Jinými slovy, tento autokanón bude použitelný i proti dobře pancéřovaným cílům, nejen proti AFV a externím modulům (jako je tomu u autokanónu na Objectovi 195). Dosažení nejlepších výsledků přepínáním mezi hlavním kanónem a autokanónem bude vyžadovat určitou praxi a zručnost, ale pokud se to provede správně, bude poškození tohoto tanku extrémně vysoké.

Zbytek tanku je poměrně jednoduchý. Jeho maskování a dohled budou odpovídat ostatním vozidlům této třídy a k dispozici budete mít jednu aktivní schopnost – Override, která dočasně zvyšuje zrychlení a maximální rychlost na úkor obratnosti.

Když to tedy shrneme, díváme se na MBT, které představuje podstatu praktičnosti. Pevný pancíř, slušná pohyblivost a vynikající výkon co se týče udíleného poškození dělají z tohoto tanku jeden z nejuniverzálnějších strojů ve vašem arzenálu, stejně schopný v PvP i PvE. Klíčem k úspěchu bude přepínání mezi oběma zbraňovými systémy a maximalizace uděleného poškození dříve, než nepřátelé stihnou oslabit váš pancíř, abyste se stali zranitelnými. Když se tak stane, bude nutné vyměnit herní styl za pasivnější s trupem bezpečně schovaným za překážkou.

Co si o tomto velmi zajímavém tanku myslíte? Líbí se vám? Já sám musím říci, že po přečtení během překládání mě tento neobvyklý stroj více než zaujal. Tak teď nezbývá než čekat, až se Battle Path spustí!

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-stridsvagn-2000

7 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Lolita on 16. 6. 2021 at 17:21
  • Reakce

  Jestli se mi líbí? JÁ JSEM ZAMILOVANÁ! Pz87 bude mít kamaráda 🙂

   • Najlvin on 16. 6. 2021 at 19:33
   • Reakce

   Taky se mi líbí. Jen škoda, že nebude mít tu hydrauliku, když v reálu tam byla. Ale to už by asi bylo moc OP 😀

  • Najlvin on 16. 6. 2021 at 19:31
  • Reakce

  Sorry za překlepy. Psal jsem to ve spěchu. Ráno to opravím.

  • romino on 16. 6. 2021 at 21:19
  • Reakce

  Nič iné ako HEAT sa na tom ani voziť nedá … odhadom to bude mať DMP okolo 7300 (veliteľ + doplnky) no proste nádhera + DPM guľometa 🙂
  No jednoducho nádherny stroj …

  • Iosifek on 17. 6. 2021 at 9:12
  • Reakce

  Najlvine, není tam někde chyba? V AW mají zpravidla kanóny velkých ráží (140+) AP a HE munici (tier 10). Nebo HEAT a HE (tier 5-6). Vyjímkou je T10 Chally, ten má AP, HESCH a PISCH.

  1. Tak je to napsané v originále, takže pokud tam nemají chybu oni, je to správně.

   • Iosifek on 17. 6. 2021 at 11:47
   • Reakce

   OK.
   Tak to bude jako CATTB. Ten má HEAT a APFSDS. To jsem přehlídl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.