Ve vývoji: Seon’gun-915

Jak už jsme vás před pár dny informovali v tomto článku, další z odměn v nadcházející kampani Battle Path bude první severokorejský tank ve hře, který nese označení Seon’gun-915. Nyní na oficiálním webu Armored Warfare vyšel podrobný článek o tomto stroji a jeho zajímavé historii. Pojďme si to proto alespoň stručně shrnout, ať víme, co je to vlastně za vozidlo a co přibližně od něj lze ve hře očekávat. Přece jen, jedná se o stroj, o kterém s největší pravděpodobností dosud nikdo z nás neslyšel.

Historie vozidla

Počátek tohoto tanku lze asi datovat někdy do 70. let minulého století. „Asi“ je použito záměrně, protože Severní Korea je velmi uzavřený národ a o jeho bojové technice toho zase tak moc známého není. Nicméně právě v těch letech se Severokorejcům dostaly do rukou sovětské tanky T-62 a pravděpodobně už někdy začátkem 80. let začali s produkcí vlastní upravené verze tohoto tanku.

První z těchto doma vyrobených verzí byl tank s označením Chonma-ho. I když by si leckdo mohl myslet, že Severokorejci původní sovětskou konstrukci T-62 vylepšili, opak je pravdou. Ve skutečnosti byl Chonma-ho degradovanou verzí T-62, oproti které mu chyběl například laserový dálkoměr. Navržen byl pravděpodobně v polovině 70. let jako náhrada za všechna ostatní dovezená vozidla. Jenže Severokorejci jich nikdy nedokázali postavit dostatečné množství, a tak dodnes slouží vedle strojů, které měly původně nahradit.

Další variantou byl tank Chonma-ho II vyvinutý v průběhu 80. let, který byl již opatřen laserovým dálkoměrem a také disponoval základními úpravami pancíře. Některé části tohoto vozidla byly nejspíše dováženy ze zahraničí (zejména sofistikovanější komponenty), ale většina částí vozidla byla skutečně vyrobena v Severní Koreji. Některé z těchto strojů se dokonce staly exportní, byly vyváženy do Íránu a pravděpodobně použity v íránsko-irácké válce.

V 90. letech a počátkem 21. století získala Severní Korea různými nezákonnými způsoby několik tanků T-72 a údajně i jeden tank T-90. Díky zpětnému inženýrství bylo následně mnoho prvků těchto vozidel začleněno do vývoje Chonma-ho, což vedlo k jeho dalším verzím III až V. Ty již disponovaly mnoha novými funkcemi, jako termální plášť zbraně, balistický počítač, pokročilý stabilizátor děla, nově konstruovaný pancíř, sadu ERA a výkonnější motor o síle 750 koní. Chonma-ho V byl ještě vylepšen nainstalovanou kopií ruského děla 2A46 ráže 125mm spolu s autoloaderem.

Dohromady bylo tanků Chonma-ho vyrobeno na 1000 kusů a používají se dodnes. Nicméně i přes různá menší i větší vylepšení je bojová hodnota těchto tanků malá, přinejlepším sporná. Nakonec si to uvědomila i samotná Severní Korea, což také vedlo k rozhodnutí Chonma-ho dál rozvíjet. Počátečním impulzem k tomuto prozření byl nejspíše šok ze zničení iráckých T-72 během války v Zálivu. S vědomím, že severokorejské tanky jsou ještě horší než v Iráku požité americké stroje, bylo rozhodnuto o výrobně silně modernizované varianty Chonma-ho s použitím dovážených dílů z tanků T-72 a T-90.

Tato nová varianta tanku byla pojmenována Pokpung-ho, i když skutečný název není úplně jasný, protože tyto informace podléhají v Severní Koreji utajení. Toto označení se uchytilo zejména na západě. První prototyp tohoto tanku byl pravděpodobně sestrojen v roce 1992, ačkoliv poprvé byl veřejnosti představen během vojenské přehlídky až v roce 2002. To také vede k dalšímu alternativnímu označení tanku používaného západními zeměmi, a to M-2002. Nicméně ten se moc často nepoužívá.

Ranná verze tanku Pokpung-ho byla stále vyzbrojena dělem ráže 115mm s hladkým vývrtem. Nicméně pozdější verze již obdržely děla ráže 125mm, tedy okopírovanou verzi ruského děla 2A46. Trup tanku stále vychází z původní T-62, ale byl prodloužen, což vedlo k přidání jednoho páru pojezdových kol navíc. Vozidlo má také zcela novou věž s kompozitním pancířem, podobnou jako u exportních modelů T-72. Poháněno je motorem, jehož výkon se odhaduje na 1000 až 1200 koňských sil, což mu údajně poskytuje vynikající akceleraci. Pokpung-ho má pravděpodobně i počítačový systém řízení palby neznámého původu, nejspíše založený na systému z T-72.

Obecně je o tomto tanku ale známo jen velmi málo informací. Veřejnosti se poprvé ukázal až v roce 2002, tedy po deseti letech dlouhého vývoje. Nicméně i ve své poslední podobě Pokpung-ho III se sadou ERA je bojová hodnota tohoto tanku pravděpodobně nižší než cokoliv vyráběné v Rusku nebo v Americe od roku 1995. Odhaduje se, že v letech 1992 až 2015 bylo vyrobeno přibližně 200 až 300 těchto vozidel a v současné době jsou provozovány elitními jednotkami Severní Koreje.

Po roce 2009 se začínají objevovat první náznaky o existenci nového tanku, který nese označení Seon’gun-915, nazývaný také jako střední tank Mod.98. Jedná se o silně modernizovanou odnož tanku série Chonma se zbrusu novou odlévanou věží instalovanou na trupu tohoto vozidla. Váží 44 tun, je 3,5 metrů široký a 2,416 metrů vysoký. Má nějaký druh kompozitního pancéřování a sady ERA, což mu dává čelní ochranu až 900mm a dalších 500mm proti střelám HEAT. Otázkou je, nakolik se dá těmto informacím věřit a jestli spíše nejde o určitou formu severokorejské propagandy.

Tank je údajně vyzbrojen kanónem ráže 125mm, což je zajímavé, protože zjevně je nabíjen ručně. Na druhou stranu, při měření rozměrů odsávače kouře a jeho umístění, to spíše odpovídá uspořádání, které se používá u zbraní jako 2A20 ráže 115mm. Je tedy docela možné, že některé varianty tanku Seon’gun byly nebo stále jsou vyzbrojeny děly ráže 115mm, což je činí neuvěřitelně zastaralými. Kromě toho je tank vyzbrojen i odpalovačem pro dvě ATGM rakety Bulsae-3, o kterých se říká, že je to ekvivalent ruských raket Kornet, či přímo jejich kopie. A protože mít dělo a rakety očividně nestačí, věž je také vybavena odpalovačem MANPADS.

Mimo jiné tank disponuje i standardním vybavením, jako je laserový dálkoměr nebo noční vidění. Údajně je také nainstalována rušička spolu s automatickým systémem hašení a ochranou proti EMP. Pohon pak zajišťuje dieselový motor s výkonem 1200 koní (pravděpodobně zpětně vyvinutý na základě motoru V-46 z T-72), což mu umožňuje dosažení maximální rychlosti až 70 km/h.

Navzdory výše jmenovanému se však stále jedná především o spekulace. Skutečné parametry tohoto stroje nikdo nezná. Informace kolující po světě jsou prací různých analytiků, ale stejně tak samotných Severokorejců. A jak už bývá zvykem, některé národy mají tendenci často přehánět či záměrně uvádět nepravdivá data. Jediné, co je jisté, je fakt, že toto moderní severokorejské MBT je vyvinuto na základě sovětského tanku T-62 a že posledním takovým přírůstkem je právě Seon’gun-915. A proto bude právě on přidán do hry.

Seon’gun v Armored Warfare

Ve hře Armored Warfare bude Seon’gun-915 prémiový bitevní tank na VI. úrovni a půjde o jednu z pěti odměn v chystané kampani Battle Path. Následující informace o parametrech vozidla prosím berte zatím s rezervou. Tank dosud nebyl testován a je dost pravděpodobné, že se s jeho vlastnostmi bude ještě pracovat. Je to ale nastínění představy, jak by vývojáři zhruba chtěli uvést tento stroj do hry.

Začněme pancéřováním. Čelní kompozitní pancíř podvozku a věže by měl být poměrně odolný a částečně zakrytý ochrannou sadou ERA. Přibližně by mělo jít o 600mm proti kinetickým nábojům a 900mm proti nábojům HEAT, což bude stačit k tomu, aby to umožňovalo některé riskantnější manévry. Nicméně boky vozidla a celá zadní strana budou vcelku zranitelné. Spodní přední plát navíc bude, podobně jako u ostatních tanků této třídy, hlavní slabinou, která ochrání jen před palbou z autokanónů.

Naštěstí mobilita tohoto vozidla bude na celkem slušné úrovni. Díky motoru s výkonem 1200 koní bude toto vozidlo vážící 44 tun schopné dosáhnout maximální rychlosti 72 km/h a zrychlení z 0 na 32 km/h za pouhé 4 sekundy. To samé platí i pro obratnost, která bude také na výborné úrovni. Rychlost otáčení podvozku by se měla pohybovat kolem 36 stupňů za sekundu.

Co se týče palebné síly, tak ta bude u tohoto stroje, vzhledem k třídě bitevních tanků, trošičku zvláštní. Za normálních okolností je totiž pro MBT obvyklé, že nesou děla velkých ráží s možností odpalovat jejich prostřednictvím i řízené střely. Seon’gun-915 však ponese dva samostatné zbraňové systémy. Půjde o standardní dělo ráže 125mm s hladkým vývrtem a o externí odpalovač pro dvě řízené rakety Bulsae-3, umístěný na střeše věže.

Samotné dělo bude dost jednoduché a nabídne dva druhý munice. Prvním je APFSDS se základní penetrací 440mm, druhým pak granáty typu HE. Hlaveň půjde sklopit o -7 stupňů, zatímco zvednutí umožní až +15 stupňů. Přičemž doba nabití děla se bude pohybovat kolem 11 sekund. Na rozdíl od sovětských tanků bude dělo na Seon’gun nabíjeno ručně, což znamená, že dobu nabíjení půjde vylepšit výcvikem vašeho nabíječe.

Přepnout samozřejmě bude možné i na odpalovač pro dvojici řízených střel Bulsae-3. Jedná se o rakety ráže 152mm se značně zničujícím účinkem. Mělo by jít o tandemové hlavice s penetrací 700mm a s poškozením na výstřel 700 bodů. Prodleva mezi odpálením první a druhé rakety by měla být 3 sekundy a kompletní nabití pak potrvá 24 sekund.

Tato výzbroj tanku umožní v poměrně krátkém čase vyprodukovat velké škody. Po vypálení z hlavní zbraně a přepnutí na odpalovač raket můžete dosáhnout vynikajících hodnot DPM (poškození za minutu). Pokud tedy všechny střely trefíte a probijete. Přece jen, rakety budou v případě tohoto vozidla poměrně pomalé a na rozdíl od jiných řízených střel i hůře ovladatelné. Jejich správné využití bude proto vyžadovat určitou praxi.

Pokud jde o schopnost odhalovat jiná vozidla a případně se před nimi ukrýt, nebude na tom Seon’gun o moc lépe než ostatní tanky této třídy. Dohled bude jen 405 metrů, přičemž kamufláž se bude pohybovat na 15%. Tank bude mít k dispozici jednu aktivní schopnost, a to Rapid Fire. Ta mu umožní na omezenou dobu snížit čas potřebný k nabíjení, ovšem za cenu celkové přesnosti a horšího ovládání raket.

Když to tedy všechno shrneme, Seon’gun-915 bude praktický, univerzální tank s adekvátní zbrojí a mobilitou, která vás dostane všude tam, kde zrovna bude zapotřebí. Jeho palebná síla nabídne celkem dobré hodnoty, ale pro dosažení maximálního potenciálu bude nutné rozvážně přepínat mezi oběma zbraňovými systémy a využívat je. Nebude to moc tank pro začátečníky, jelikož bude vyžadovat určitou míru dovedností.

No, nevíme jak vám, ale nám se rozhodně tank líbí. Nejen že vypadá úžasně, ale také se zdá, že by mohlo jít o vcelku zábavný tančík. Kombinace klasického děla a odpalovače dvou raket na hlavním bitevním tanku, tak to tu ještě nebylo. Proto věříme, že si tank oblíbíte a že se rozhodně ve hře neztratí. Teď už jen počkat, až se nám chystaný Battle Path dostane do hry. Ale ještě předtím nás čeká představení dalších tří prémiových vozidel, které budou tvořit zbytek odměn. Copak to asi bude za vozidla?

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-seongun-915

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.