Ve vývoji: QN-506

Pojďme se dnes podrobněji podívat na stroj, o němž už tu byla před pár dny řeč v souvislosti se speciálními nabídkami prémiového obchodu a který je stále možné zakoupit ve speciálním předprodeji. Jedná se o prémiový čínský stíhač tanků IX. úrovně s názvem QN-506.

Historie vzniku tohoto vozidla sahá až ke kořenům tanků řady T-54/55. Tyto tanky se totiž staly jedním z nejvyráběnějších a dodnes jimi disponují některé armády zemí třetího světa. Důvod je jednoduchý – jsou spolehlivé, jednoduché, snadné na údržbu a především levné. Byť je konstrukce tanku T-54 stará už de facto 70 let, dokáže i dnes v mnoha případech představovat bojeschopný stroj. Takovým příkladem jsou třeba některé státy v Africe, kdy znepřátelené země často nedisponují ničím lepším.

Nicméně s narůstajícím počtem řízených raket používaných na dnešních bojištích se jasně ukazuje, že koncepce tanků T-55 je již zastaralá a ztrácí tak svoji bojovou hodnotou. Nabízí se proto otázka, co s tím. Mnoho zemí, které těmito stroji stále disponují, si samozřejmě z ekonomických důvodů nemůže dovolit nákup moderní techniky. A tak jim nezbývá nic jiného, než tyto překonané tanky nadále udržovat či se pokusit o jejich modernizaci. To ale většinou nemívá dobrý konec, neboť tak malý stroj jako T-54/55 má samozřejmě své limity.

Nejzajímavějším řešením je však kompletní přestavba tanku na něco, co bude na bojištích dnešní doby efektivnější než původní stroj. A tady začíná příběh QN-506. Toto vozidlo se záhadným označením je komerčním projektem společnosti Wuhan Guide Infrared Co. Ltd., která provádí přestavby tanků řady T-55 (v tomto případě čínský Type 59) na něco, co lze přirovnat k ruskému stroji Terminator. Prototyp tohoto vozidla se poprvé objevil v roce 2018 na veletrhu AirShow China a šlo o modifikovaný trup tanku Type 59 (T-55) s novou nástavbou opatřenou hned několika zbraňovými systémy.

Tyto zbraňové systémy zahrnují například autokanón ráže 30 mm, odpalovače raket ráže 151 mm, kulomet ráže 7,62, řízené střely ráže 70mm a další moderní zařízení, včetně průzkumného dronu a raket. Jelikož pancéřování vozidla zůstalo z oceli a od původního Type 59 se příliš neliší, musí se tento stroj spoléhat na některé z defenzivních ochran současnosti. Proto na něm nechybí ani soft-kill APS a jiná zařízení sloužící k ochraně vozidla před nepřátelskou palbou.

Přestože vozidlo na veletrhu vzbudilo patřičný zájem, a to nejen díky poněkud divokému vzhledu, zdá se, že najít zájemce zase tak jednoduché nebude. Čínská armáda totiž o tento stroj zájem neprojevila, a tak si vozidlo bude muset odbyt najít jinde. Tak či tak, je to ale zajímavý příklad, jak využít dnes již zastaralé tanky řady T-55 a přetavit jejich potenciál v něco nového, co dokáže úspěšně odolávat podmínkám panujícím na moderních bojištích.

Ve hře Armored Warfare bude QN-506 prémiový stíhač tanků čínské výroby na IX. úrovni a hratelnostně se bude nejvíce podobat již zmíněným strojům série Terminator. Půjde ale spíše o jakousi odlehčenou verzi, neboť oproti ruským BMPT bude mít QN-506 značně horší pancéřování. A ani mobilita ho v tomto případě nezachrání, protože bude disponovat pouze motorem o výkonu 580 koní. Nicméně čím naopak bude vynikat, tak je jeho unikátní výzbroj. K dispozici totiž bude mít ne dva, ale hned tři zbraňové systémy.

  • Rychlopalný autokanón ráže 30 mm (400 rpm, APDS, 168 mm penetrace)
  • Neřízené rakety ráže 70 mm (HEAT-MP, 300 mm penetrace)
  • ATGM rakety ráže 151 mm (tandemové HEAT hlavice, penetrace 1000 mm, 4 rakety s odpalováním každé 3 sekundy)

Ale to není vše. Vozidlo bude opatřeno ještě čtvrtým, speciálním zbraňovým systémem v podobě průzkumných raket S570. Po odpálení tato speciální neřízená střela proletí přímým směrem až k okraji mapy a odhalí vše, co bude v její dráze letu. Tato raketa bude mít vlastní zorné pole a dohled, aby bylo možné se jí vyhnout. Přitom ji nepůjde zachytit ani sestřelit. K dispozici jich bude mít vozidlo čtyři a vypustit půjdou vždy po 60 sekundách.

A v neposlední řadě, vozidlo QN-506 bude mít vedle průměrných kamuflážních hodnot i velmi dobrý dohled a dvě aktivní schopnosti na výběr. První schopnost Engine Overdrive bude sloužit ke zvýšení mobility na úkor kamufláže a druhá Silent Running zajistí vozidlu lepší kamufláž výměnou za pohyblivost.

QN-506 rozhodně nebude nejlepším stíhačem tanků na krátkou vzdálenost a ani odstřelovačem na větší vzdálenost. Skutečnou silou tohoto vozidla bude jeho schopnost být maximálně univerzální. Mělo by dokázat úspěšně převzít jakoukoliv roli v bitvě, pokud si dáte pozor na jeho slabiny. Stane se tak jedním z nejvšestrannějších vozidel ve hře.

Zdroj: https://aw.my.com/gb/news/general/development-qn-506


1 komentář

    • chronoss on 17. 9. 2019 at 11:47
    • Reakce

    zajímavý škodítko 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.