Ve vývoji: Panzer 87-140

Jak už bylo avizováno koncem minulého roku, letos se nám do hry dostane spousta nových prémiových vozidel. A jedním z nich bude i švýcarská varianta bitevního tanku Leopard s dělem ráže 140mm, označovaná jako Panzer 87-140. Na oficiální stránce hry najdete obsáhlý článek (v angličtině), který se tomuto novému stroji i jeho historii dopodrobna věnuje. Tento volný překlad, který nyní čtete, je pouze zkrácenou verzí, kde si vozidlo trochu přiblížíme. Nicméně než tak učiníme, pojďme si alespoň ve stručnosti říci něco málo k jeho historii.

Historie vozidel Panzer

Historie vozidel s označením Panzer sahá hluboko do minulosti, konkrétně do doby těsně před vypuknutím druhé světové války. Švýcarsko bylo vždy hrdé na svou neutralitu, a byť v období války mělo silné vazby na Německo, po celou dobu si v tomto směru zachovalo určitou volnost. Díky ní si Švýcaři mohli vybírat nejen z mnoha dostupných tanků zahraniční výroby, ale později rovněž navrhovat také vlastní konstrukce. Během desítek let se tak ve švýcarských službách vystřídala celá řada bojové techniky, z počátku hlavně té francouzské, později ale i z velké Británie.

Jedním z prvních tanků Panzer byly získané francouzské tanky Renault R-35 označované jako Panzer 35. Přibližně ve stejné době se k nim ale přidala i československá vozidla LTH, vyráběná pro švýcarskou armádu a později přeznačená na Panzer 39. Po válce Švýcarsko pro změnu získalo mnoho tanků AMX-13, které byly do služby zařazeny pod označením Panzer 51, a rovněž i několik britských tanků Centurion Mk.III, následně známých také jako Panzer 55.

Počátkem roku 1958 se začaly objevovat první návrhy vlastních vozidel. Jednalo se o dva prototypy v mírně odlišných variantách, z nichž jeden nesl označení Panzer 58. I když vývoj pokračoval dobře, stále se neutrální Švýcarsko spoléhalo hlavně na zahraniční dodavatele. V té době proto byla zakoupena i další modernizovaná vozidla Centurion Mk.V a Mk.VII, která podle některých zdrojů převzala označení Panzer 60. I přes tento fakt však nadále pokračovaly práce na zdokonalování vlastní konstrukce a výsledkem byl tank Panzer 61, vyzbrojený vynikajícím britským dělem ráže 105mm v upravené verzi.

Práce na vylepšování konstrukce ale pokračovaly i v dalších letech, což v roce 1968 vyústilo ve vznik nechvalně známého modelu Panzer 68. Tento stroj je dodnes díky řadě závažným problémům v konstrukci často zmiňován jako nejhorší bitevní tank v celé historii vývoje obrněné techniky. Některé jeho problémy byly dokonce natolik závažné, že by vozidlo bylo v boji prakticky nepoužitelné. Přestože se většinu těch nejzávažnějších problémů podařilo v dalších letech odstranit, celá tato aféra nakonec vyústila k výraznému omezení vývoje vlastních tanků ve Švýcarsku.

I když lze tuto sérii tanků označit za neúspěch, bylo jasné, že nakonec bude potřeba tanky Panzer 68 a dosluhující Centuriony něčím nahradit. Proto v 70. letech za tímto účelem zahájila společnost Contraves vývoj zcela nového tanku, tentokrát pod označením NKPz. Vozidlo se do značné míry podobalo Merkavám, tedy s věží posunutou víc dozadu a motorem umístěným vpředu. Mělo se jednat o stroj s nejmodernější výzbrojí, hydraulickým odpružením a s mnoha dalšími špičkovými technologiemi. To s sebou nicméně neslo i vysoké náklady, které Švýcarská vláda nakonec odmítla zaplatit, a tak byl slibný projekt definitivně zrušen.

Misto toho se Švýcaři rozhodli znovu nakupovat v zahraničí, respektive licencovat si výrobu zahraničních vozidel. Na začátku 80. let připadaly v úvahu pouze dvě možnosti – německý Leopard 2 nebo americký Abrams. Oba modely tanků se zúčastnily řady zkoušek, přičemž jako nejideálnější pro švýcarské potřeby se ukázal právě Leopard. Rozhodnutí o jeho zařazení do výzbroje bylo učiněno 24. srpna 1983. Model tanku Leopard 2A4 byl následně do služby přijat jako Panzer 87. Prvních 30 kusů bylo vyrobeno v Německu, dalších 345 kusů mezi lety 1987 až 1993 pak již ve Švýcarsku.

Panzer 87 a jeho modernizace

Švýcarský Panzer 87 se oproti německému Leopardovi odlišuje řadou malých rozdílů. Například nainstalovaným výfukovým tlumičem, mírně odlišným tvarem zadní části věže, použitou kulometnou výzbrojí, americkým rádiem, vylepšenou přední stranou věže, pozičními světly po stranách a lepším systémem hašení požáru. V průběhu let řada těchto strojů prošla další modernizací a dodnes je tak v aktivní službě na 134 těchto vozidel.

Vraťme se ale zase zpět na přelom 80. a 90. let, kdy rozpad Sovětského svazu nebyl ještě ani zdaleka jistý. Aby bylo možné se vypořádat s nejmodernější generací sovětských tanků, upřednostňovalo NATO vývoj nových děl ráže 140mm. Tanky s takovouto zbraní byly v té době skutečnými monstry, přičemž Německo, Francie, Británie a Spojené státy vyvíjely své vlastní modely. Ovšem Švýcarsko součástí NATO není, a tak k vývoji této nové výzbroje nemělo přístup. Proto se rozhodlo takovou zbraň vyvinout samo. Tohoto úkolu se zhostila společnost RUAG a první zkoušky proběhly již na podzim roku 1989.

Prototyp tanku vybavený novým dělem ráže 140mm nesl 32 granátů. Ty byly umístěné v zadní části věže a jednalo se o dvoudílnou munici typu APFSDS-T (Pz Kan Pfeil Pat Lsp) s jádrem z ochuzeného uranu a HEAT-MP (Pz Kan HL Pat MZ Lsp) se silným fragmentačním efektem. Kinetický granát tak mohl proniknout pancířem až o síle 1000mm. Tank byl dále vybaven další sadou pancéřování, která údajně zvyšovala úroveň ochrany na úroveň německé verze Leopard 2A5. Skládala se z částí pancéřových desek o síle až 230mm na věži a přídavnou pancéřovou deskou na střeše.

Tato sada pancíře se podobá soupravě WE (Werterhaltung, „Retained Value“) vyvinuté společností RUAG pro standardní tanky Panzer 87 v roce 2000 jako možná varianta jejich modernizace. Říká se, že tato sada přídavného pancíře disponuje titanovými vložkami, díky kterým nabízí velmi vysokou úroveň ochrany. V současné době se ale jedná o prototyp nabízený jako součást upgradovací sady, která dále zahrnuje venkovní kamery, nový RCWS, přepracované odpalovače kouřových granátů a vylepšenou optiku. Je ale zřejmé, že předlouhou pro tuto modernizaci byl právě testovaný prototyp tanku.

I přes všechny tyto slibné parametry se nakonec vozidlo Panzer 87-140 nikdy nedostalo dál, než do fáze zmíněného prototypu. To, co se stalo v 90. letech a po roce 2000 je tak trochu záhadou. S pádem Sovětského svazu již nejspíš nebylo nadále nutné takto nákladný projekt udržovat v chodu. Je tedy nejpravděpodobnější, že se celý tento program stal obětí rozpočtových škrtů v 90. letech. Na začátku roku 2000 se pak objevily zprávy o testování dalšího děla ráže 140mm z produkce společnosti RUAG na tanku Panzer 87. Ani tento projekt sice nebyl přijat, ale prototyp vozidla (pravděpodobně stejné vozidlo z roku 1989) zjevně stále existuje. Jeho fotografie jsou však vzácné.

Panzer 87-140 v Armored Warfare

Jak už vzhledem k zajímavým vlastnostem vozidla asi tušíte, v Armored Warfare bude Panzer 87-140 prémiovým bitevním tankem na X. úrovni. Než se ale pustíme do bližšího představení jeho schopností, berte prosím na vědomí, že se zatím jedná pouze o návrh. Vozidlo ještě nebylo řádně testováno, takže se jeho parametry budou zcela určitě nadále měnit. Nicméně to, co se tu dočtete, je představa vývojářů, jak by vozidlo mělo ve finále ve hře vypadat.

Když to hned na úvod shrneme, nový Panzer 87-140 by měl ve hře zastupovat zhruba stejnou pozici, jakou má nyní Leopard 2AX. Půjde tedy o vozidlo pro boj na větší vzdálenosti se spoustou palebné síly, nicméně pouze s průměrným pancířem a pohyblivostí (i když ta v tomto případě bude lepší než u Leoparda). Ve srovnání s tankem Leopard 2AX bude tedy celková ochrana vozidla o něco horší, byť pancíř budou mít oba stroje dost podobný. Ovšem části trupu budou postrádat extra oplášťování a Panzer navíc nebude disponovat ani Hard-Kill APS systémem. K dispozici bude jen Soft-Kill APS s módem „Supercharged“.

Všechna tato negativa však vykompenzuje celková lepší palebná síla. Tu zajistí, jak jinak, dělo ráže 140mm schopné střílet dva typy munice – APFSDS s penetrací cca 905mm a HEAT-MP, která způsobí poškození i bez penetrace. Zbraň bude navíc velmi přesná (i když ne tak jako u Leoparda) a nabídne solidní poškození za minutu i dobrý rozsah sklopení a zvednutí hlavně. Mělo by se tedy jednat o tank s pohodlnou hratelností a dobrou kontrolou nad střelbou.

Co se týče mobility, bude zhruba stejná jako u tanku Leopard 2AX. Výkonově sice bude motor o něco slabší, nicméně celková hmotnost vozidla je nižší. Díky tomu se bude maximální rychlost pohybovat okolo 70 km/h a zrychlení z 0 na 32 Km/h potrvá pouhých 4,9 sekundy. S tím souvisí i kamuflážní faktor, který by se měl pohybovat ve stejných hodnotách jako u Leoparda 2AX. A v neposlední řade, kromě zmíněné schopnosti „Supercharged Soft-Kill APS“ bude mít vozidlo k dispozici ještě jednu, a to „Override“, která dočasně zvýší jeho rychlost.

Jak tedy můžete z předchozích řádků vyčíst, tank Panzer 87-140 bude adekvátním prémiovým protějškem tanku Leopard 2AX. Díky své výbavě půjde o dobrého odstřelovače v rámci své třídy, oba typy munice budou smrtící a z jakéhokoliv úderu se nepřítel bude jen ztěžka vzpamatovávat. Na druhou stranu, díky horšímu pancéřování bude potřeba se s tankem správně krýt, jinak vás každá chyba přijde velmi draho. Nebude to tedy bojovník do první linie, ale spíše střelec na dlouhé vzdálenosti. Jak se vám líbí?

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-panzer-87-140

2 komentáře

  • Lolita on 27. 1. 2021 at 17:11
  • Reakce

  Nádherný stroj!🥰

  • hohokol on 27. 1. 2021 at 17:44
  • Reakce

  Parádní počtení 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.