Ve vývoji: Msta-S

Už je to tak. Zdá se, že někdo z vývojářů chodí na mé streamy nebo čte tento web a naslouchá mým připomínkám. Neboť jinak si to už nelze vysvětlit. Co na tom, že jsem to myslel s nadsázkou – nyní se to stává skutečností. Máte již dost prémiových tanků? Tak dneska si odhalíme poslední odměnové vozidlo, které bude k dispozici prostřednictvím kampaně Battle Path, a tím je prémiová artyna IX. úrovně Msta-S!

Historie vozidla

Msta-S, vozidlo spadající do třídy samohybného dělostřelectva, bylo vyvinuto jako náhrada za starší 2S3 Akatsiya. Jak už to tak bývá, cílem bylo vyrovnat se nebo dokonce překonat západní dělostřelectvo NATO používající děla ráže 155mm, která bylo navržena tak, aby svojí palebnou silou zabránila sovětským vojskům dosáhnout předních linií. Bylo tedy zřejmé, že i Sověti ve svém arzenálu potřebují obdobnou zbraň.

Jak se ukázalo, přizpůsobení dlouhého děla ráže 152mm pro použití ve vozidle byl ve finále poměrně dlouhý proces. Vývoj nového dělostřelectva započal již v roce 1976, přičemž souběžně probíhalo hned několik projektů. Nicméně projekt vedoucí k Msta-S započal až o čtyři roky později a trval téměř deset let.

Msta-S byl založen na silně modifikovaném podvozku tanku T-72 a výzbroji skládající se z dlouhého děla ráže 152mm. Tato speciální konstrukce umožňuje poskytovat dělostřeleckou palbu i na extrémně velké vzdálenosti (zejména pak v kombinaci s moderní municí). Sériová výroba těchto vozidel byla zahájena v roce 1988 a v současné době pokračuje modernizovanou variantou pro ruskou armádu.

Dodnes je více než 500 samohybných děl typu Msta-S ve službách ruské armády a další desítky jich byly v minulosti vyvezeny do několika zemí dnes již bývalého východního bloku. Zapojily se například do druhé čečenské války a války na Donbasu. Přestože přesná čísla vyrobených kusů nejsou známa, odhaduje se, že do dnešních dní bylo vyrobeno celkem na 1000 těchto samohybných děl.

Vozidlo ve hře

V Armored Warfare bude Msta-S prémiové dělostřelectvo IX. úrovně. Jedná se o první vozidlo této třídy, které po letech rozšíří nabídku samohybných děl (SPG). Důvod k přidání nového vozidla dělostřelectva je částečně i ten, že mnozí hráči po něm již dlouho volají. Přece jen, třída SPG byla po odstranění z PvP poněkud mírně řečeno zanedbávána. Nicméně to se nyní mění. Dalším důvodem k přidání tohoto stroje je totiž fakt, že je v brzké době plánován návrat dělostřelectva do Globálních operací. Tím se stane užitečné nejen v PvE, ale částečně opět i v PvP. K této změně dojde někdy v blízké budoucnosti (pravděpodobně ale ještě ne v aktualizaci 0.34) a bude již trvalá.

Co se týče Msta-S, bude to typický zástupce své třídy. Dá se tedy očekávat velmi špatná pohyblivost a prakticky žádný pancíř. Pro boj zblízka bude k dispozici pouze kulomet ráže 7,62mm. Tím hlavním ale bude dělo ráže 152mm s dlouhou hlavní a časem nabíjení 8 sekund. Tato hrozivá zbraň bude disponovat dvěma typy střeliva (samozřejmě krom obvyklých fosforových a kouřových granátů, které jsou pro dělostřelectvo standardem).

Prvním typem jsou klasické HE granáty (rychlost 300 m/s) s vysokou trajektorií, které usnadní střelbu především na cíle schované za krytem. Ty budou k dispozici již v základu. Druhým typem střeliva jsou pak rychlé HE granát (rychlost 600 m/s) s nízkou trajektorií pro snadnější střelbu na pohyblivé cíle (ale nikoliv přes překážky). Tyto granáty budou dostupné prostřednictvím vylepšení ve Workshopu, tedy plněním úkolů a výzev z kampaně Battle Path. Penetrace u obou typů munice se bude pohybovat kolem 50mm, poškození až 1200 bodů na výstřel.

Po odemčení nabídne rychlejší munice také speciální schopnost, díky které bude možné vždy téměř okamžitě přepínat mezi jednotlivými typy granátů. Každý si tak bude moct rychle zvolit munici, která bude jeho aktuálním záměrům nejlépe vyhovovat, a to bez zbytečné prodlevy opětovného nabíjení. Zní to celkem zajímavě, nemyslíte?

Co k tomu dodat na závěr. Nové dělostřelectvo jsme v Armored Warfare neměli už opravdu velmi dlouho. A v tomto případě se navíc jedná o prémiovou artynu IX. úrovně. Ať už jste zastánci dělostřelectva nebo jeho věční odpůrci, musí se nechat, že tento kus techniky bude zajímavým sběratelským artiklem. Model vypadá opravdu nádherně a já osobně se na Msta-S vlastně docela těším, byť tuto třídu vůbec nehraji a v náhodných bitvách ji naštěstí nepotkávám. A co vy? Podělíte se tu s námi o váš názor na tuto vcelku překvapivou odměnu?

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-msta-s

1 komentář

    • Sinistram on 20. 11. 2020 at 10:37
    • Reakce

    …že se těšíme s tebou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.