Ve vývoji: Lehký tank MPF

Dalším z vozidel, kterých se letos ještě dočkáme, bude americký lehký tank s nic neříkajícím názvem MPF. Stejně jako předešlé stroje bude i tento prémiový a najdeme ho na nejvyšší úrovni. A protože nám byl právě představen formou článku na oficiální stránce hry, je na čase si jej představit i zde hezky česky. Takže se pohodlně usaďte a pojďme na to.

Historie vozidla

Hned na úvod je třeba si ujasnit jednu věc – zmíněný název tohoto vozidla není oficiální, protože nejčastěji se používá označení na způsob „prototyp Mobile Protected Firepower General Dynamics“. Název je tedy poněkud dlouhý, ale řekne vám v podstatě všechny základní informace o tomto vozidle. Jedná se o prototyp společnosti General Dynamics, který je součástí programu Mobile Protected Firepower. Jako takový je odnoží (nebo evolucí, chcete-li) konstrukce Griffin popsané již dříve v jiném článku.

Program Mobile Protected Firepower byl zahájen před několika lety, aby poskytl výsadkovým jednotkám něco, co jim od 90. let chybělo – pořádný lehký tank nahrazující M551 Sheridan, který je dnes k vidění pouze v muzeích. Po několika expozicích a řadě jednání se dvě společnosti rozhodly předložit své návrhy. General Dynamics nabídlo svoji novou platformou a BAE svůj lehký tank, který je v podstatě přepracovanou verzí starého obrněného vozidla z 90. let. Tato vozidla mají v amerických službách nahradit M1128 Stryker, který trpí mnoha problémy a v květnu 2021 bylo proto rozhodnuto o jejich postupném vyřazení.

Na rozdíl od některých fám prototyp MPF, který pochází z dílny společnosti General Dynamics, nevychází z tanků Abrams, a to dokonce ani na první pohled celkem podobná věž. Podobnost ale není náhodná. Její uspořádání je skutečně velmi podobné věžím používaných na tancích Abrams, což je záměr, který má usnadnit výcvik nových posádek pro tato vozidla.

Tank váží cca 38 tun a v základní podobě nabízí čelní ochranu podle normy STANAG 4569 úrovně 6. To znamená, že je čelně odolný proti autokanónům do ráže 30mm. Samotná korba je pak údajně vyrobena z hliníkových a ocelových slitin s možností vylepšení o další kompozitní plátování nebo APS systém Iron Fist. Stejně jako Abrams má vozidlo čtyřčlennou posádku – zbraň se v tomto případě nabíjí ručně.

Dělo, kterým je vozidlo vyzbrojeno, je M35 ráže 105mm střílející standardní munici NATO. V tomto ohledu jde rozhodně o pokrok oproti Strykeru, který nemůže střílet plnohodnotnou municí a je omezen na používání vlastních typů nábojů. Standardní rychlost střelby se uvádí 12 ran za minutu. Vozidlo je navíc vybaveno špičkovou optikou a systémem FCS na bázi M1A2C. Přítomny jsou ale i další pokročilé systémy, např:

 • Panoramatická optika CITV pro velitele
 • Optika Raytheon na kanónu
 • Systém akustické detekce výstřelu Pilar V
 • Asistent střelby s umělou inteligencí

Vozidlo pohání zcela nový motor Cummins s názvem ACE (Advanced Combat Engine), velmi kompaktní vznětový motor s protiběžným pístem o výkonu přibližně 1000 koní. Je spárován s automatickou převodovkou Allison 3040 MX Cross-Drive, která vozidlu umožňuje jet rychlostí až 80 km/h. Odpružení je hydropneumatické, namísto obvyklého systému torzních tyčí, což mimo jiné výrazně snižuje výšku vozidla.

Z hlediska výkonu vypadá návrh společnosti General Dynamics srovnatelně se svým protějškem od BAE. Obě společnosti dohromady obdržely 750 milionů USD na dodávku 12 prototypů. První z nich se poprvé ukázaly veřejnosti v dubnu 2020 a dva prototypy MPF byly v prosinci téhož roku dodány k testování 82. výsadkové divizi dislokované ve Fort Bragg. V současné době probíhá testování a vítězné vozidlo bude vybráno v létě 2022. Plná sériová výroba se očekává v roce 2025.

Vozidlo ve hře

Jak už jsme naznačili, MPF bude v Armored Warfare prémiový lehký tank na X. úrovni. Než si však popíšeme podrobnosti, je nutné opět připomenout, že údaje zde uvedené jsou zatím stále předběžné. Vozidlo totiž zatím nebylo řádně testováno, tudíž se může stát, a také k tomu s největší pravděpodobností dojde, že se jeho parametry budou ještě mírně měnit. Nicméně je to ukázka toho, jak by zhruba mělo vypadat.

Takže, MPF bude rozhodně na těžší straně spektra lehkých tanků. Možná to nebude nejobratnější vozidlo této třídy na bojišti (navzdory vynikající maximální rychlosti), ale na oplátku bude dobře pancéřované. Jeho již tak impozantní základní pancíř (podobný spíše bojovým tankům než těm lehkým) bude ještě posílen prvky NERA pokrývajícími spodní čelní plát, boky a čelní část věže.

Další z užitečných ochran bude rovněž systém APS Iron Fist spolus s aktivní schopností Supercharged APS. Když k tomu přidáte slušný počet bodů výdrže, získáme tak tank, který se alespoň po omezenou dobu může měřit s mnoha tanky třídy MBT.

Malé změny se dotknou děla. Oproti skutečnému prototypu vývojáři vylepšili palebnou sílu vozidla tím, že místo kanónu ráže 105mm instalovali na MPF kanón XM291 ráže 120mm s hladkým vývrtem a pokročilou municí, která zahrnuje tyto dva typy střel:

 • DM63A1 APFSDS (průbojnost 850mm, poškození 600 bodů na výstřel)
 • M325 HEAT-MP (průbojnost 950mm, poškození 720 bodů na výstřel)

Při době nabíjení cca 5 sekund se tak rázem tank dostává na hodnotu 7200, resp. 8640 bodů poškození za minutu. Přidejme k tomu ještě solidní přesnost (0,099) a získáme velkou palebnou sílu v poměrně kompaktním balení.

Co se týče pohyblivosti, její hranice vývojáři rovněž oproti realitě posunuli k lepšímu. Díky vznětovému motoru o výkonu 1000 koní dosáhne vozidlo maximální rychlosti 80 km/h (95 km/h s extra modulem), ale zrychlení už tak skvělé nebude – z 0 na 32 km/h zrychlí za 4,46 sekundy. Pozitivní je, že vozidlo bude vybaveno aktivním odpružením, což znamená, že obvyklý rozsah sklopení děla -7/+20 se zlepší až na -10/+23 stupňů.

Na závěr ještě zbývá zmínit schopnost pozorování a ukrytí. Dohled bude slušných 430 metrů, zatímco maskovací faktor se bude pohybovat v hodnotách 15% nebo 17% s vylepšeným modulem. To znamená, že hodnota dohledu bude vcelku dostačující, ale schopnost maskování bude bránit hrát efektivně odstřelovače na velkou vzdálenost.

Když to tedy vše shrneme, toto vozidlo bude ideálním bojovníkem v první linii, který se nebude muset schovávat za spojeneckými MBT. Díky své odolnosti klidně pár ran vydrží a dovolí hrát více riskantně. Bude také disponovat řadou obranných schopností, jako je APS a schopnost ukrýt spodní čelní plát za terénní překážky. Nicméně díky špatnému maskování z něj bude jen průměrné vozidlo palebné podpory na dlouhé vzdálenosti. Jeho správné využití proto očekávejte v nejhustších bojích. Ve výsledku bude tento lehký tank vhodný i pro méně zkušené hráče.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-mpf-light-tank

2 komentáře

  • HRDSTL on 22. 9. 2021 at 19:10
  • Reakce

  Vyzerá to na kvalitný stroj, … konečne niečo ine ako MBT

  Dúfam že sa mi ho podarí získať, ak nie tak určite zakúpim 🙂

  • HRDSTL on 14. 10. 2021 at 22:42
  • Reakce

  Dnes som opäť podporil vývojarov.
  Vozitko celkom dobré, DPM slušné a na vystrel mi to dava 828 na HEAT

  Má to velke weakspoty na vani, treba davať bacha, horí to každu hru. Nie je to nič pre camperov, nema camo 🙁

  https://imgur.com/Llu3Sjb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.