Ve vývoji: Kurganets-25

Jak už jsme psali v jednom z předešlých článků, s novou sezónou se nám do hry chystá i další Battle Path, tentokrát pod názvem „Echoes of War“. Dočkat bychom se ho měli někdy v půlce prosince. Jako obvykle přinese několik nových prémiových vozidel, které si budete moct vyjezdit skrze bitevní mince. Asi nemá smysl se tu teď nějak rozepisovat o tom, jak takový Battle Path funguje. Ostatně, pokud už jste měli tu čest s předešlými, bylo by to zbytečné. Nicméně je už takovou tradicí, že nám před spuštěním této velké události vývojáři postupně představí jednotlivá vozidla. A právě dnes se podíváme na první z nich – Kurganets-25 (čti Kurganěc).

Historie vozidla

Kurganets-25 byl navržen a sestrojen jako nejmodernější náhrada za starší vozidla řady BMP, které slouží v ruských službách. Přestože jeho konstrukce není tak robustní jako například u T-15 Armata, konstrukčně nabízí úroveň ochrany pro boje 21. století, což ruská armáda dlouho požadovala. Ostatně, výrobní závod Kurganmashzavod, kterému byl vývoj nového bojového vozidla svěřen, má s podobnými konstrukcemi bohaté zkušenosti. Vyrábí totiž mimo jiné i modernizované verze BMP-3.

Na rozdíl od předchozích pokusů sestrojit dobře chráněné IFV, jako je třeba Dragun, Kurganets je zcela novým konceptem. Navrženy byly dvě základní konfigurace – s lehkou výzbrojí pro osm vojáků a s těžkou výzbrojí pro šest až sedm vojáků. Mimo to se počítalo i s dalšími konfiguracemi, například jako samohybné dělo ráže 122mm, či dokonce stíhač tanků s dělem ráže 125mm a v úvaze byla dokonce i protiletadlová verze s děly ráže 57mm. Nicméně od toho se nakonec upustilo.

Obě dvě základní verze jsou opatřeny volitelnou sadou ERA poskytující vozidlu dostatečnou ochranu pro boj v moderní válce. Vozidlo je navíc schopné nést zmenšenou verzi systému Afganit hard-kill APS používaný u Armat. Navzdory nízké hmotnosti byl trup navržen tak, aby rovněž odolával minám a poskytoval ochranu proti IED, což starším BMP chybělo. Současně je vozidlo také obojživelné, protože mělo rovněž nahradit vozidla BMP-3F používaná ruským námořnictvem.

Vozidlo je poháněno šestiválcovým motorem o objemu 12,4 litru YaMZ-780 s výkonem 750 koňských sil. Motor je umístěn v přední části vozidla, což posádce poskytuje další ochranu. Maximální rychlost činí přibližně 80 km/h v terénu, při plavbě pak 10 km/h.

Posádku vozidla tvoří tři muži (řidič, velitel a střelec), přičemž velitel a střelec ovládají dálkově řízenou věž Bumerang-BM, určenou pro autokanón ráže 30mm a řízené střely Kornet. Některé zdroje mluví o věži Epokha, ale ve skutečnosti jde o stejný systém. V případě druhé verze je vozidlo vyzbrojeno jen malou kulometnou věží. Věž je v obou provedeních zcela oddělena od prostoru pro vojáky, takže již nehrozí katastrofický výbuch munice, který by celou osádku zabil.

Počátek vývoje tohoto bezpochyby zajímavého vozidla se datuje na začátek roku 2010, přičemž první prototyp byl sestrojen někdy kolem roku 2013. Ten se poprvé představil veřejnosti na velké vojenské přehlídce v roce 2015, a to hned po boku vozidel řady Armata. Počáteční informace naznačovaly, že Kurganets bude kompatibilní s moduly Armat, aby se ušetřilo na vývoji a následném provozu, ale nakonec se ukázalo, že tomu tak není.

Původní plán pro zavedení tohoto typu vozidla do výzbroje ruské armády byl takový, že se dodá zhruba 100 zkušebních vozidel do roku 2016. Následné zkoušky by pak trvaly do roku 2017. Poté by v roce 2020 přišla sériová výroba. Jenže jak už to tak bývá, ukázalo se, že by takový program obměny vozidlového parku byl pro Rusko příliš nákladný. Situaci navíc ještě zhoršila další poptávka po modernizacích starších BMP-1 a BMP-2, takže výrobní linka by byla pro sériovou výrobu k dispozici až před rokem 2030.

V září 2020 bylo s konečnou platností rozhodnuto celý program seškrtat a na místo toho modernizovat stávající flotilu BMP-2 o nový bojový modul s názvem Berezhok na standardní BMP-2M spolu s dalšími úpravami již modernizovaných BMP-3. Vzhledem k přesunu pozornosti na nově vyvinutou (a podstatně levnější) modernizaci BMP-3 zvanou BMP-3M Manul, nedostatku výrobních kapacit a celkovým nákladům, se tak zdá osud Kurganets-25 téměř zpečetěn.

Vozidlo ve hře

Kurganets-25 bude v Armored Warfare prémiovým stíhačem tanků na IX. úrovni. Vzhledem k tomu, že se v reálu jedná o bojové vozidlo pěchoty, asi vás tato klasifikace ve hře překvapí. Ale vzhledem k mnoha jedinečným zbraňovým systémům na tomto vozidle bylo raději rozhodnuto dát tomuto stroji zvláštní roli na bojišti, podobně jako třeba u QN-506. I přes tento fakt bude ovšem možné nasadit mechanizovanou pěchotu! Stručně řečeno, toto vozidlo bude něco jako Terminátor, jen s menším pancířem, ale s větší (nebo spíše rozmanitější) palebnou silou.

Než se pustíme do podrobnějšího popisu parametrů vozidla ve hře, berte na vědomí následující. Níže uvedené údaje jsou zatím předběžný návrh, protože vozidlo ještě nebylo řádně testováno. Spousta specifikací se do značné míry bude ještě měnit. Nicméně je to nástin toho, jak by vývojáři chtěli, aby vozidlo ve hře vypadalo.

Co se týče ochrany vozidla, bude to stále něco jako těžké IFV, takže pancíř neodrazí zase tak moc velké poškození. Naštěstí Kurganets bude mít dvě věci, které mu v boji značně pomohou, a to věž bez posádky a systém Afganit hard-kill APS. Dá se tedy říci, že vozidlo bude chráněno zhruba stejnou mechanikou, jako oblíbená T-15 Armata, a to včetně možnosti aktivovat schopnost Spercharged hard-kill APS. Nicméně díky nedostatku skutečného pancíře (přibližně na úrovni BMP-3M) nabídne Kurganets nejlepší potenciál k přežití hlavně na velké vzdálenosti.

Jeho pohyblivost a celková mobilita půjde ruku v ruce s výše uvedeným. Jako stíhač tanků nebude toto vozidlo nijak zvlášť agilní ani rychlé a jeho maximální rychlost bude dosahovat nanejvýš 70 km/h. Ve srovnání s některými jinými vozidly této třídy půjde ale stále o docela mobilní stroj, samozřejmě ale ne na takové úrovni, jakou mají vozidla třídy AFV. Kde však bude opravdu vynikat, tak to bude jeho palebná síla, která se bude skládat ze tří zbraňových systémů.

Herní verze vozidla bude opatřena speciální věží Epokha, navrženou na základě bojového modulu Bumerang-BM. Ta je v tomto případě vyzbrojena krátkým automatickým kanónem ráže 57mm, odpalovačem raket Kornet a zbrusu novým zbraňovým systémem Bulat, který obsahuje malé, ale přesto naváděné střely. Chybět samozřejmě nebude ani kulomet ráže 7,62mm, ale to je už takový standard pro téměř všechna vozidla v Armored Warfare.

Automatický kanón LSh0-57 není sám o sobě ani tak autokanón, jako spíše granátomet. Jeho označení APGB (automatická zbraň s balistickým granátometem) to ostatně potvrzuje. Navzdory této skutečnosti však může střílet střely typu 3UBM21 APDS spolu s 30F91 HE. Jejich skutečné parametry přirozeně nejsou známé, nicméně vozidlo nese 72 zásobníků. Zajímavostí však je balistická křivka těchto granátů v kombinaci s jejich relativně nízkou rychlostí.

Naproti tomu řízené střely Kornet ATGM jsou už po světě docela dobře známé. Co je však v tomto případě nové, je munice typu 9M134 Bulat. Skutečná ráže těchto střel totiž není známá, ale odhaduje se na 60 až 80mm. Věž nese 12 takových střel a jejich účelem je ničení měkkých cílů na větší vzdálenosti. Když to tedy shrneme, vozidlo nabídne následující možnosti:

 • Krátký autokanón ráže 57mm s průměrnou rychlostí střelby, ale se solidním poškozením a průrazností, určený jako podpůrná zbraň proti lehkým cílům či slabým zadním částem MBT (podobně jako autokanón ráže 30mm na T-15 Armata)
 • Naváděné střely Bulat ATGM s malými, nicméně silnými termobarickými hlavicemi, ale s omezenou ovladatelností a vysokou rychlostí letu, určené především jako další podpůrná zbraň (obdobně jako rakety na QN-506)
 • Řízené střely Kornet ATGM určené jako hlavní zbraň pro boj na velké vzdálenosti (s výkonem srovnatelným jako u vozidla BMPT Mod.2000)

Co se týče sklopení a zvednutí hlavní, půjde o průměrné hodnoty, konkrétně -5 stupňů až + 60 stupňů. Vozidlo bude také disponovat průměrnými hodnotami kamufláže a dohled bude odpovídající této třídě vozidel. Vynikat ale nebude ani v jedné z těchto mechanik.

Když to tedy všechno shrneme, Krganets-25 bude vynikající stíhač tanků určený zejména pro vedení podpůrné palby tak, jak to bylo zamýšleno u reálné předlohy. Díky své různorodé palebné síle bude schopen působit značné škody na většinu vzdáleností, i když nejefektivnější způsob boje bude především boj na dálku. Navzdory některým podobným charakteristikám se svým těžkým protějškem T-15 Armata nebude schopen plnit stejnou roli ochrany týmu, protože jeho pancíř nedisponuje takovou odolností. Bude se naopak muset držet víc vzadu, aby mohl dělat to, co umí nejlépe. Mechanizovaná pěchota však týmu přidá na hodnotě. Je jasné, že Kurganets se v boji neztratí a že bude přínosem pro každý tým.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-kurganets-25

4 komentáře

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • EvilMatus on 3. 11. 2020 at 8:57

  Najlvin, tank stvorený presne pre teba 😀 😀

   • Najlvin on 3. 11. 2020 at 9:32

   Tak jako TD – proč ne 😀

  • EvilMatus on 3. 11. 2020 at 9:26

  Pre ROMINA: Na slovenskom fóre sa nedá registrovať.. Píše to nejaký problém so serverom.

 1. I have to thank you, due to the fact that it’s extremely tough to discover excellent info like your blog.

Komentáře byly zablokovány.