Ve vývoji: Challenger 2 Streetfighter II

Možná jste před časem zaznamenali obrázky nového prémiového tanku, o kterém se zatím moc nevědělo. Jednalo se o tank Challenger 2 Streetfighter II, jehož snímky se před časem objevily na internetu. Dnes nám vývojáři konečně o tomto stroji odhalili více informací, a tak se na ně teď pojďme spolu podívat. Nejprve ale malé nahlédnutí do historie.

Historie tanku

Bojový tank Challenger 2 samozřejmě není třeba nijak zvlášť představovat, protože se jedná o jedno z mála skutečně unikátních MBT, které je v současnosti ve službě. Byl vyvinut v letech 1986 až 1991 společností Vickers jako přepracovaná verze předchůdce znémého jako Challenger 1, která nabídla výrazné zlepšení zejména v oblasti pancéřování. Celkem bylo vyrobeno přes 400 kusů těchto vozidel.

Po třiceti letech od uvedení do výzbroje se samozřejmě u konstrukce vozidla projevila jistá zastaralost, takže v průběhu let bylo realizováno hned několik programů a koncepcí, jak ji vylepšit. Cílem těchto návrhů bylo především zlepšit celkový výkony tanku. Asi nejznámější z těchto modernizací jsou např:

 • CLIP (Combat Lethality Improvement Programme z roku 2006), která nahrazuje zastaralý kanón dělem Rheinmetall L/55 ráže 120mm s hladkým vývrtem (nakonec se nepoužila)
 • LEP (Life Extension Programme), která zahrnuje předváděcí kus Black Night z roku 2018 a která nakonec vedla k aktuálně probíhajícímu projektu Challenger 3

Kromě těchto hlavních směrů však došlo i k dalším snahám o modernizaci, přičemž jednou z nich byla sada Street Fighter (nebo Streetfighter). Jednalo se o modernizaci těžkého pasivního pancéřování vyvinutou pro válku v Iráku a v omezeném množství nasazenou v letech 2007 a 2008. Název byl původně zcela neoficiální, ale během používání se nakonec ujal, protože takto modernizovaný tank byl určen především pro boj ve městech.

Byla to úspěšná modernizace, ale neřešila jiné problémy, které tank měl, jako například jeho poměrně zastaralou palebnou sílu. Úctyhodný kanón L30 ráže 120mm byl ve své době účinný a určitě stačil na vyřazení starší sovětské techniky, ale proti nejmodernějším hrozbám, jakou je například ruská Armata nebo nejnovější verze řady T-90, již značně zaostává. Také elektronika Challengeru 2 v průběhu let zastarala a bylo třeba ji nahradit. Proto se druhá fáze projektu zvaná Streetfighter II pokusila mnohé z těchto problémů vyřešit.

Prototyp takto modernizovaného tanku vyvinutý v letech 2018 a 2019 byl koncipován s ohledem na boj ve městě, přestože výsledek postrádal jakákoli významnější vylepšení pancíře. Výjimkou je masivní radlice, jejímž úkolem však bylo především zvýšit schopnost tanku odstraňovat překážky, zejména různé barikády. V rámci úprav byly také požádány pěší jednotky, aby poskytly zpětnou vazbu a předložily vlastní nápady, co by se jim ve výbavě tanku hodilo.

Dalším nesmírně důležitým prvkem v boji ve městě je dobrý přehled o okolním bojišti. Tank byl proto vybaven řadou kamer, včetně jedné pod kanónem, která umožňovala jeho posádce „nahlédnout“ za roh, aniž by odhalila samotnou korbu vozidla. Kamery jsou samozřejmě křehké, a proto byly navrženy tak, aby je bylo možné snadno vyměnit – což je malá cena za záchranu života posádky. Ale to není všechno – posádka měla k dispozici také poměrně unikátní izraelský systém IronVision. Systém IronVision, vyvinutý izraelskou společností Elbit, sestavuje kompletní obraz bojiště pomocí externích kamer a promítá jej do přileb posádky. Díky tomu může posádka skutečně „vidět skrz pancíř“ a je schopna vidět ven bez obvyklých omezení optiky a hlavně bez zbytečného oslnění.

A v neposlední řadě došlo k vylepšení palebné síly v podobě montáže odpalovacího zařízení Brimstone ATGM. Brimstone je pozemní verze (nebo spíše evoluce) slavného raketového systému Hellfire. Jedná se o velmi výkonnou zbraň, která dokáže vyřadit nepřátelská vozidla (nebo měkké cíle, v závislosti na typu hlavice) na extrémní vzdálenosti. I když je střelba z hlavní zbraně rozhodně levnější než odpálení jedné rakety, přítomnost odpalovacího zařízení Hellfire by posádce tanku poskytla účinný nástroj, jak se vypořádat s prakticky jakýmkoliv nepřátelským MBT na bojišti, a to i přes zastaralost hlavní zbraně.

S tím, co bylo řečeno, pokud sledujete britské vojenské zpravodajství, už víte, jak příběh tohoto prototypu nakonec skončil. Jediné vozidlo bylo důkladně vyhodnoceno… a zamítnuto. Ve skutečnosti se britská armáda rozhodla výrazně snížit množství tanků Challenger 2 ve službě (z 227 na 148 kusů) a zároveň je nechala modernizovat na nový standard nazvaný Challenger 3. V této verzi mimo jiné tank disponuje novou věží vyzbrojenou kanónem L/55 s hladkým vývrtem. To je však úplně jiné vozidlo a nemá nic společného se Streetfighterem II. Prototyp Streetfighter II byl v roce 2020 buď zakonzervován, nebo rozebrán. O jeho současném osudu není nic známo.

Tank ve hře

Nyní se podívejme na to, jak bude tank Streetfighter II zpracován ve hře. V Armored Warfare bude totiž tento zajímavý stroj prémiovým hlavním bojovým tankem X. úrovně. Mějte ale na paměti, že následující parametry nejsou ještě konečné. Vozidlo dosud nebylo pořádně otestované, takže se mnohé z jeho parametrů budou ještě určitě měnit. Nicméně je to ukázka toho, jak by zhruba mělo vypadat.

To, co zde máme, bude vlastně Challenger 2, ale s několika dalšími funkcemi. Z hlediska pancíře bude vozidlo poměrně dobře chráněno. Na rozdíl od Challengeru 2 v technologickém stromě nemá tato verze k dispozici vylepšenou sadu pancíře TES, ale jeho korba bude čelně chráněna přidanou radlicí, která poskytuje nejen dodatečný pancíř, ale také bonus k poškození při ramování. Další ochranu poskytne systém hard-kill APS Iron Fist, jehož model vychází z verze Challengeru Black Night. Na druhou stranu bude ale vozidlo postrádat boční ochranu jako ostatní varianty Challengeru ve hře. Díky tomu bude relativně zranitelné, když se octne v obklíčení.

Tank bude dále poháněn dieselovým motorem MTU o výkonu 1500 koní, který nabídne stejnou rychlost a manévrovací schopnosti jako výzkumná varianta vozidla ve hře. Jinými slovy, vozidlo nebude zrovna hbité (přece jen váží 75 tun), ale pohyblivost bude dostatečná (zrychlení z 0 na 32 km/h za 7,16 sekundy, maximální rychlost 60 km/h).

A konečně, zde je palebná síla. Hlavní zbraň zůstane stejná spolu s použitými typy munice APFSDS a HESH. Konkrétně:

 • 120mm APFSDS L28A1: průbojnost 750mm, poškození 600 na výstřel
 • 120mm HESH L31A5: 580mm průbojnost, poškození 540 na výstřel

Rychlost střelby se ovšem poněkud sníží – základní doba nabíjení bude 7,5 sekundy. Nemusíte se však obávat, sekundární zbraňový systém vám to více než vynahradí. Řeč je samozřejmě o dvojitém odpalovacím zařízení Brimstone. Tyto rakety byly vyvinuty z raket Hellfire, a budou tedy ve hře sdílet i jejich vlastnosti. Konkrétně se jedná o tyto parametry:

 • Penetrace 1300mm
 • Poškození 1200 bodů na zásah
 • Tandemová hlavice HEAT
 • Částečné dobíjení v odpalovacím zařízení
 • 3,75 sekundy mezi oběma odpaly

Aby byla tato palebná síla vyvážena, budou zde určité nevýhody. Především je toto raketometné zařízení určeno jako zbraň pro střelbu na velké vzdálenosti. Jak můžete vidět na snímcích tanku, míří vzhůru. Ve hře to znamená, že střela vyletí nejprve nahoru, teprve pak se projeví mechanika zaměřování a srovnání dráhy letu, což má za následek minimální dostřel zhruba 70 metrů. Pokud již znáte jiná podobně vyzbrojená vozidla v Armored Warfare, bude se tato výzbroj chovat stejně jako střely na tanku Abrams AGDS.

Jako druhá nevýhoda pak bude samotné nabíjení. Zatímco obě střely můžete odpálit během 3,75 sekundy, po vyprázdnění odpalovacího zařízení bude následovat dlouhá doba opětovného nabití, která činí 30 sekund. Střely tedy bude potřeba používat strategicky. Zbytek vozidla je celkem jednoduchý; nízké maskování a slušný dohled (390 m) díky pokročilé optice tohoto vozidla.

Když to tedy shrneme, máme tu průlomový tank do první linie s vynikajícím čelním pancířem, který dokáže ničit nepřátele na velkou vzdálenost pomocí svých výkonných řízených střel. Z hlediska schopnosti přežití nabízí velkou čelní ochranu, ale poškození za minutu bude pouze průměrné. Při prorážení nepřátelských linií se navíc budete muset spolehnout na to, že vám váš tým bude hlídat boky, protože boční pancíř samozřejmě zůstane poměrně slabý. Pokud to přeženete, váš konec bude rychlý. V obranných pozicích však bude obtížné tento tank vyřadit a rozhodně bude nebezpečný na jakoukoli vzdálenost, přičemž nepozorní nepřátelé budou zaskočeni jeho dvěma raketami.

Tak co vy na to? Přijde vám tento nový prémiový tank dostatečně zajímavý na to, abyste si ho pořídili do garáže? Zajímavý rozhodně je. Otázkou však zůstává, jakou formou a kdy se nám vlastně dostane do hry. Může jít jak o odměnu za nějaký dlouhodobější event (přeci jen je to tank nejvyšší úrovně, takže jeho získání by určitě nemělo být jednoduché), nebo půjde o další řadový prémiák prodávány v drahých bedničkách. Tak či tak, až se dozvíme víc, jistě vám zde o tom dáme vědět 😉

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-challenger-2-streetfighter-ii

8 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Lolita on 31. 7. 2021 at 18:11
  • Reakce

  Tank je velmi zajímavý, hlavně díky raketám. Až na tu radlici je i velmi hezký. Kdyby stál 1500 Kč, tak koupím, jenže ono to zase vyjde určitě na 3000 Kč + a to je moc 😀

  1. Ale zase díky té radlici můžeš účiněji ramovat a navíc ti to dává dodatečný pancíř 🙂 No, uvidíme, jak půjde získat…

  • romino on 31. 7. 2021 at 18:30
  • Reakce

  Za mňa najškareďšia prémiová 10 tka čo bude v hre. Aspoň tentoraz ušetrím nejaké euro 😁. Naposledy čo som kupoval Panzera tak ma vyšiel na 2* 50 bední (175€)

  1. Ale, zasetak ošklivý to není. ALe jestli bude v bednách jako většina prémiových desítek, necháme si zajít chuť asi všichni 😀

 1. Velmi pěkný stroj a hezká recenzent dobře jsem si početl.

  1. No ona to není recenze. Je to překlad oficiálního článku, který ten tank představuje hráčům.

  • Iosifek on 2. 8. 2021 at 0:31
  • Reakce

  Dík za překlad.
  To zase bude křáp. Něco jako velryba na suchu.
  Posuďte:
  Dělo/munice z tieru 7, konkrétně to vypadá na PTZ-89 – na tieru 10, „paráda“.
  https://armoredwarfare.fandom.com/wiki/PTZ-89
  Rakety to nezachráněj. Pokud musí střílet na vzdálenost větší než 70m, tak to není prvo-líniovej tank. Tak 2 lajna nebo campers.
  Navíc, skoro všecko na T10 má nějaké APS. A dobíjení některejch APS je kratší než reload těch raket (3,5s).
  Za mě palec dolů. 🙁

  1. Třeba to tak zlé nebude. A jestli jo, nikdo ho nekoupí. Na druhou stranu, kdyby se dával za nějaký event, tak je mi jedno, jaký bude 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.