Ve vývoji: Bojový tank M60A3 SLEP

Jak jsme vás už informovali v předchozím článku, který najdete zde, jednou z hlavních a také nejcennějších odměn nadcházející akce „Riders on the Storm“ bude hlavní bojový tank M60A3 SLEP. Půjde o zcela nový prémiový tank střední úrovně, takže je na čase si ho konečně blíže představit. V následujících řádcích o tomto zajímavém vozidle najdete bližší informace.

Historie tanku

Slovo SLEP znamená Service Life Extension Program, což v podstatě vystihuje celé vozidlo. Dnes už se dá říci, že M60A3 je obdivuhodný stroj, protože i v současné době jej stále najdete ve službách řady zemí po celém světě. A fakt, že první vozidla tohoto typu sjela z montážních linek už před více než čtyřiceti lety, na tom nic nemění. Tyto stroje, než je později nahradily tanky řady Abrams, tvořily páteř obrněných sil americké armády. Mezi lety 1978 až 1987 bylo vyrobeno celkem 5400 tanků M60A3, z nichž bylo 1700 nově sestrojených a 3700 přestavěných ze starších modelů M60.

Program SLEP byl navržen tak, aby těmto starým strojům vdechl nový život a učinil je životaschopnými na bojištích 21. století, a to za zlomek ceny nového MBT. Mezi nejdůležitější modernizace patřilo například:

 • Nahrazení starého kanónu M68 ráže 105mm kanónem M256 ráže 120mm s hladkým vývrtem
 • Vylepšení motoru
 • Modernizace systém FCS od společnosti L3 Technologies
 • Přidání kompletu přídavného pancéřování sestávající z distančního a lamelového pancíře

Příběh této sestavy pravděpodobně začal někdy v letech 2010 až 2011 u turecké společnosti StandartBio (známé výrobou těžké techniky a některých lehkých obrněných vozidel), která ve spolupráci s americkou společností L3Harris nabídla prototyp nazvaný AMBT (Affordable Main Battle Tank). Prototyp byl známý také pod názvem „Destroyer“ nebo „L3 Destroyer“ a kromě výše uvedených modernizací se vyznačoval dvěma poměrně výraznými prvky:

 • Novým velitelským kulometem FN M3P ráže .50cal s tepelným krytem
 • Lehkým kanónem LW-25 ráže 25mm se speciální montáží

Tyto zbraně byly určeny především proti pěchotě. Modernizovaný systém FCS dodala společnost L3 a tank také dostal silnější motor o výkonu 1200 koní. Stále se sice jednalo o starý diesel AVDS-1790-5A, ale kombinace turbodmychadel a úprav pro zvýšení životnosti posunula konstrukci vozidla na hranici jeho možností.

Přestože návrh této modernizace nebyl špatný, firmě StandartBio se nakonec nepodařilo získat žádné zákazníky, kteří by o takto upravené tanky projevili zájem. Turecko evidentně došlo k závěru, že Sabra je lepší konstrukce, a v případě dalších středovýchodních zemí, které stále používají tanky řady M60 (Egypt, Maroko a několik dalších), pravděpodobně sehrála roli politika. Po nějaké době společnost StandartBio tento návrh ze své nabídky vyřadila a zaměřila se na lukrativnější oblasti.

Co se dělo potom, je trochu nejasné. Zdá se, že někdy v letech 2012 až 2013 návrh koupila společnost Raytheon. V letech 2015 až 2016 poté tato společnost představila vlastní verzi stejného tanku, tentokrát pod názvem M60A3 SLEP. Na první pohled jsou oba návrhy prakticky totožné, a to do takové míry, že náhodná podobnost je takřka vyloučena. Nicméně jsou zde určité rozdíly. Především:

 • Lehký kanón ráže 25mm byl odstraněn (i když stojan pro něj tam stále je)
 • Kulomet FN M3P byl též odstraněn a držák byl nahrazen standardním Browningem M2
 • Motor byl vylepšen taky, ale ne o tolik jako v případě AMBT – místo 1200 koní tento disponuje silou pouze 950 koní (pozitivní ovšem je, že se zlepšila celková spotřeba paliva i životnost, přičemž se stále jedná o vylepšení oproti původním 750 koním)
 • Systém L3 FCS byl nahrazen systémem Curtiss Wright, který se používá na modernizovaných jordánských M60 (proto je optika kanónu jiná)
 • Hydraulický pohon otáčení věže byl nahrazen elektrickým (což výrazně zlepšilo jeho bezpečnost, protože hydraulická kapalina byla vysoce hořlavá a při zásahu by se mohla vznítit)

Finální hmotnost takto modernizovaného tanku od Raytheonu není známa, ačkoli kompozitní pancíř a klece pravděpodobně nepřidávají k původním 50 tunám více než 2 až 3 tuny. Rychlost a obratnost zůstala nejspíše také stejná, i když mít navíc 200 koní, tank by zcela určitě lépe akceleroval. Nejvýraznějším vylepšením však zůstává kanón M256 ráže 120mm, avšak jeho výkon, kadence nebo kapacita munice tanku nejsou známy (mimochodem, kanón se stále nabíjí ručně).

Ani SLEP si zatím nenašel žádného zákazníka. Důvod se zdá být zcela jasný – konstrukce vozidel typu M60 je prostě příliš zastaralá na to, aby se dala v dnešní době modernizovat na vyšší bojovou úroveň, a to i za cenu nižších nákladů. Tento tank by sice mohl obstát v boji, ale na trhu jsou prostě jiné možnosti s lepším poměrem ceny a výkonu.

Vozidlo ve hře

Tank M60A3 SLEP bude ve hře zastupovat roli prémiového bojového tanku VI. úrovně a jak již bylo naznačeno, bude možné jej získat zdarma. Verze použitá pro účely Armored Warfare vychází z konstrukce od Raytheonu, a proto mu chybí lehký kanón ráže 25mm (mimo jiné), který by byl proti ostatním vozidlům a jejich pancéřování stejně nepoužitelný.

Bohužel, není toho mnoho, co by se o tomto vozidle ještě dalo říci a vy o tom pravděpodobně nevěděli. Díváme se na základní M60A3 s kanónem ráže 120mm hladkého vývrtu, podobnému tomu, který má M1A1. Tank je mobilnější a o něco lépe bočně chráněný než standardní M60A3. Čelní pancíř však bude bohužel stále převážně ocelový, takže SLEP je spíše MBT pro palebnou podporu než jako útočník do první line.

Tak jak se vám tenhle tančík líbí? Někdo by mohl namítnout, že je to jen další bezcenná „šestka“. Ale na druhou stranu je dobré podotknout, že i tyto úrovně vozidel dokáží být ve hře velmi zábavné a navíc zde najdete spoustu ikonických až legendárních strojů z dob studené války. Možná jej tolik nevyužijete, ale minimálně pro mnohé z nás by to mohl být zajímavý kousek do sbírky.

Doufejme tedy, že po rebalancování se tyto úrovně stanou opět hranějšími, neboť osobně bych si občas s těmito tanky rád zahrál. Na Armored Warfare je totiž skvělé to, že pro dosažení kvalitního zážitku z boje vůbec nepotřebujete tanky nejvyšších úrovní, ale bohatě si vystačíte i s těmito na první pohled neprávem opomíjenými tanky středních úrovní. Takže nezbývá než dodat – šup sem s tím, ať už si jej můžeme vyjezdit!

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-m60a3-slep

5 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Lolita on 24. 9. 2021 at 16:32
  • Reakce

  Vypadá to zajímavě. Těším se na to 🙂

  • Petr on 26. 9. 2021 at 11:22
  • Reakce

  Jo velmi zajímavé, před chvíli sledoval jak si vedeš v hře WT- já si vedl podobně , proto hraji letadla. Možná mám dobrou
  zprávu ohledně moderních tanků. V Tank Company testují moderní tanky, pronikli informace o typu XM-8, kolovém
  vozidle AMX-10. No ,že je to v testech neznamená zavedení do hry- tak uvidíme https://vk.com/tcexpress

   • Najlvin on 30. 9. 2021 at 8:05
   • Reakce

   A máš nějaké info o tom, jestli to chystají vydat i na PC a případně kdy?

  • Petr on 1. 10. 2021 at 11:42
  • Reakce

  Ta hra Tank Company je hodně náročná , dost lidí bude mít problém na mobilu tu hru rozjet. Já čerpám informace jen z teho
  odkazu co již tady je zveřejněn. Bohužel já sám tu hru na mobilu nerozjedu, vlastním mobil více jak 10 let stár , a nový
  nehodlám kupovat. V diskuzi na vk.com- nikdo nezmínil možnost hrát na pc , a pravděpodobně to zatím nejde. Je docela
  pravděpodobny , že to zpřístupni i pro hráče pc aby získali více hráčů.

  • Petr on 1. 10. 2021 at 16:53
  • Reakce

  Najlvine- když to nevyjde s Tank Company, tak je tady ta hra GHPC…. V té hře bude též PvP a musíme doufat ,že to bude
  podobné AW a né WoT, kde RNG rozhoduje …jaké si vezeš v tanku protitankové náboje. Zda ty nejlepší co sis vyzkoumal,
  a nebo jen ty s základní průbojnosti- co se stávalo docela pravidelně když sem hrál moderní tanky konzol . WoT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.