Ve vývoji: Bitevní tank CATTB

Jak se nám blíží další, tentokrát americky laděný Battle Path, jsou nám postupně představovány hlavní odměny v podobě unikátních prémiových tanků, které se v této nové kampani objeví. Před časem jsme vám zde ukázali lehký tank Griffin 120mm a průzkumné vozidlo XM247 Sergeant York. Nyní se konečně dostáváme k hlavní odměně, prémiovému tanku X. úrovně, kterým tentokrát bude hlavní bitevní tank s názvem CATTB.

Jedná se vlastně o další vývojový stupeň tanků Abrams, který byl v 80. letech minulého století vyvíjen jako náhrada původního M1. Americká armáda se tehdy velmi obávala nové generace ruských tanků, proti kterým by tanky Abrams byly zastaralé. Snažila se tak přijít s novým konceptem, který by nové hrozbě mohl konkurovat. Ať už tyto snahy, vzhledem ke skutečnému ekonomickému stavu tehdejšího Sovětského svazu, byly oprávněné nebo ne, daly vzniknout skutečně zajímavým projektům. Například tank TTB, který již můžete znát ze hry, neboť jej tam už nějaký čas najdete.

V druhé polovině 80. let si ale Americká armáda uvědomila, že na vývoj nové generace Abramsů je poněkud pozdě. Proto přešla ke druhé variantě, a tou byla postupná modernizace stávajících strojů Abrams v dostatečném počtu. Výsledkem byl tank známý pod označením M1A2. Od původního cíle vyvinout novou generaci tanků ale nebylo nikdy úplně upuštěno a vedle modernizování původních strojů M1 se dále pokračovalo i na vývoji experimentálních zařízení pro budoucí tanky, avšak schopných fungovat i v kombinaci se staršími platformami.

Nejdůležitějším kusem těchto experimentálních technologií byl samozřejmě kanón XM291 s dvojím kalibrem, známý také pod názvem Advanced Tank Cannon (ATAC nebo ATACS). Unikátností této zbraně bylo, že mohla změnit ráži pouhou výměnou hlavně (kalibr 120mm nebo 140mm) a to přímo v místě nasazení přibližně během dvou hodin. Primární verzí byla ráže 140mm s dvojnásobnou úsťovou rychlostí střely než měly standardní kanóny M256 používané u tanků Abrams. Tato zbraň byla schopna se vypořádat s jakýmkoliv budoucím sovětským tankem.

Naproti tomu verze kanónu s ráží 120mm dosahovala kadence 8 až 12 ran za minutu a umožňovala této zbrani střílet i standardní munici používanou NATO. Mimo to náboje této ráže mohly být díky technologii ETC opatřeny speciální zápalnou směsí zvyšující účinek při výstřelu, čímž se dalo dosáhnout mnohem větší úsťové rychlosti než u standardních kanónů M256. Jedním ze strojů, na kterém byla tato experimentální zbraň s novou technologií testována, byl mimo jiné právě i tank s označením CATTB.

CATTB byl ve skutečnosti modifikovaný Abrams s větší věží, ve které byla umístěna výše uvedená zbraň XM291. Celé vozidlo vážilo asi 60 tun a posádku tvořili tři muži. Vozidlo mělo pokročilý kompozitní pancíř, přičemž čelní část věže dosahovala tloušťky až 1270mm. Zbraň samotná byla plně stabilizovaná a rozsah jejího sklopení a zvednutí byl -10° až +22°. Tank byl pak poháněn přeplňovaným dvanáctiválcovým motorem o výkonu 1450 koňských sil a opatřen automatickou převodovkou Allison.

Přestože vozidlo při zkouškách americké armády v roce 1990 prokázalo svůj potenciál a reakce na něj byly vesměs pozitivní, byly zaznamenány i určité nedostatky a navíc postrádal některá pokročilejší ochranná opatření, například původní APS nebo dálkově ovládané kulometné stanice. To také vedlo k postupnému zaniknutí celého projektu. Definitivní tečkou za tímto slibným vozidlem pak byl v roce 1991 rozpad Sovětského svazu. Amerika ztratila svého úhlavního nepřítele, rozpočet na vývoj nové vojenské techniky či technologií se omezil a CATTB upadl v zapomnění.

Poslední kapitola historie CATTB tak byla napsána v 90. letech, kdy se objevila jedna z posledních upravených verzí tohoto tanku. Nesla označení „Thumper“ Abrams. Byla to již jen odlehčená verze CATTB, postrádala některé pokročilé technologické systémy a vyzbrojena byla pouze 120mm dělem XM291 již bez možnosti změny ráže na 140mm. Stroj byl chvíli testován společně s XM8, ale dostihl ho stejný osud jako původní CATTB a vývoj byl později bohužel zrušen. Byť se v roce 2015 v souvislosti s představením nové generace ruských tanků Armata objevily zvěsti o jeho návratu, nadále se americká armáda zaměřuje jen na údržbu a modernizaci stávajících strojů M1A2.

V Armored Warfare si nicméně budete moct tank CATTB vyzkoušet. Půjde o prémiový bitevní tank X. úrovně jako hlavní odměna za splnění misí v nadcházející kampani Battle Path s názvem Last Patriot. Oproti tanku XM1A3, který se v Armored Warfare nachází na vrcholku vývojové větve tanků série Abrams a je jakousi demonstrací toho, jak by mohla vypadat budoucí modernizace těchto strojů, tak CATTB nabitý nejmodernější technologií bude určitou reprezentací toho, jak by mohly vypadat tanky Abrams nové generace, pokud by se Sovětský svaz nikdy nerozpadl.

Náš CATTB bude ve hře o něco těžší a pomalejší než XM1A3, jeho pancíř bude ale stejný a navíc bude disponovat jak systémem soft-kill APS, tak i hard-kill APS a dodatečnou sadou ERA. Kromě toho bude mít zásobník munice sníženou šanci na vzplanutí a výbuch, a to díky experimentální zbrani, kterou tank ponese. Tato zbraň bude ve verzi ATACS, tedy XM291 s ráži 140mm, v tomto případě ještě opatřená technologií ETC (experimentální zápalná směs) a automatickým nabíjecím systémem FastDraw. Díky tomuto nabíjecímu systému bude zbraň schopna vystřelit dvě střely rychle za sebou, než budete muset znovu nabít (15 sekund).

Zmíněná technologie ETC dále umožní vozidlu vystřelit s vyšší úsťovou rychlostí, což povede k vysokým hodnotám penetrace a poškození (průraznost munice APFSDS bude 850mm a poškození 880 bodů na výstřel, HEAT-MP 870mm a 900 bodů poškození). ETC navíc dokáže výrazně utlumit zášleh z hlavně při výstřelu, což bude mít za následek o polovinu menší ztrátu maskování při střelbě. Navíc samotná munice APFSDS bude výjimečná tím, že bude způsobovat dalších 25% poškození navíc, pokud pronikne pancířem silnějším než 340mm (nepočítá se úhel).

Všechny tyto výhody budou ale vykoupeny průměrnou mobilitou. Tank CATTB bude ve hře vybaven dieselovým motorem o výkonu 1450 koňských sil, který bude o něco slabší než plynová turbína používaná na tanku XM1A3. Jeho maximální rychlost se tak bude pohybovat kolem 70 km/h, ale zrychlení a obratnost budou o poznání horší než u tanku XM1A3.

Za zmínku ještě stojí, že vozidlo CATTB bude disponovat zcela novou aktivní schopností, která bude jednou za čas umožňovat posunout vozidlo a posádku na hranice jejich možností. Konkrétně dokáže jednou za 60 sekund na dobu 10 sekund zvýšit zrychlení o 300% a zkrátit dobu nabíjení o 200%. Jakmile však účinnost této schopnosti vyprší, v důsledku vyčerpání posádky se na dalších 10 sekund zrychlení sníží o 150% a rychlost nabíjení o 100% pod běžné hodnoty. Díky tomu bude hraní s tímto vozidlem opravdu jedinečné, ostatně jako se všemi vozidly, které byly jako hlavní odměnou pro předchozí Battle Path kampaně.

Stejně jako ostatní tanky série Abrams bude i CATTB celkem univerzální stroj, i když pro každou taktiku bude nejprve nutné dobře zvážit výhody a nevýhody tohoto vozidla. S jeho základními vlastnostmi bude schopen svým protivníkům slušně zatopit, ale také se uplatní jako palebná podpora z druhé linie při ostřelování na větší vzdálenosti. Díky jeho kinetickým nábojům v kombinaci s výše uvedenou aktivní schopností si nicméně bude moct dovolit i velmi agresivní styl boje, který se však neobejde bez rizika vzhledem k následným omezením.

Bez ohledu na to, jestli se vám tento nový tank líbí nebo ne, musíme uznat, že jeho parametry nevypadají zle. Zdá se, že pro sběratele hlavních bitevních tanků by to mohl být další zajímavý kousek do garáže. A vzhledem k tomu, že se jedná o prémiové vozidlo X. úrovně, není třeba se obávat, že by nenašel své uplatnění. Navíc modely tanků přidávaných v poslední době do hry vypadají opravdu úchvatně a jak sami vidíte, CATTB není výjimkou. Tak co, líbí se vám tento tank? Nám ano.

Zdroj: https://aw.my.com/gb/news/general/development-cattb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.