Střípky z nové události – Chorvatská kamufláž

Jednou z věcí, kterou teď pro nás vývojáři chystají, je zcela nová událost s názvem „Merc on Vacation„. Zatím o ní moc nevíme, ale podle všeho by měla fungovat na stejném principu jako předchozí akce Lilac and Steel. Jak už asi tušíte z názvu, tématem této akce tentokrát bude léto a prázdniny. A co může být lepším úvodem, než historická kamufláž z jedné z nejoblíbenějších evropských dovolenkových destinací – Chorvatska.

Dovolená obvykle vyvolává pocit odpočinku a štěstí, ale historie, která stojí za touto konkrétní kamufláží, není ani jedno, ani druhé. Pochází z temného období chorvatských dějin – z chorvatské války za nezávislost, v níž si střety mezi Chorvaty a federálními jugoslávskými (a později srbskými) jednotkami vyžádaly tisíce mrtvých nebo nezvěstných a další statisíce lidí byly vyhnány ze svých domovů. Válka probíhala v letech 1991-1995, trvala téměř pět let a zahrnovala několik velkých bitev. Během bojů byla hojně využívána obrněná technika, přičemž na obou stranách konfliktu bojovala vozidla bývalé Jugoslávie (včetně tanků řady T-55 a T-72).

Ale ne všechna výzbroj během tohoto konfliktu byla založena na staré sovětské technice. Příležitostné síly, které byly spojenci obou znepřátelených stran, používaly řadu improvizovaných obrněných vozidel. Kamufláž, kterou zde teď představujeme, vychází z jednoho takového vozidla – chorvatského obrněného nakladače M-91 Straško (Hrozný).

Navzdory svému vzhledu byl M-91 ve skutečnosti sériově vyráběným vozidlem. Když v roce 1991 začala válka, neměli Chorvati k dispozici tolik obrněných strojů. Proto továrna Torpedo v Rijece začala přestavovat stávající nakladače Torpedo GTR 75A na jakési APC. Toho dosáhli navařením pancéřových desek po celém podvozku vozidla. Vozidlo dokonce dostalo oficiální označení „M-91 Straško“. Číslo samozřejmě vycházelo z roku zavedení, zatímco název zřejmě vznikl chorvatským překladem jména jedné postavy z kresleného filmu He-Man z 80. let. Továrna vozidlo označovala také jako „HIAV“, což je zkratka pro „chorvatské ženijní protiteroristické vozidlo“.

Vozidlo bylo poháněno dieselovým motorem o výkonu 70 koní (údajně v licenci z Itálie) a bylo pokryto šikmými ocelovými pláty o tloušťce 12 až 15mm, které chránily jeho posádku před ručními zbraněmi (až do ráže 7,92mm Mauser, která byla v té době v bývalé Jugoslávii ještě běžná). Čelní radlice sloužila nejen jako přídavné pancéřování, ale také k odstraňování nepřátelských barikád během pouličních bojů. Zajímavé je, že vozidlo si oproti původnímu stroji zachovalo hmotnost 9,2 tuny, protože kromě původního podvozku bylo odstraněno mnoho dalších vnitřních součástí. Jeho maximální rychlost byla zhruba 40 km/h.

Neexistovala jednotná výzbroj – raný prototyp byl vyzbrojen jugoslávským kanónem ráže 20mm, ale většina ostatních dostala to, co bylo po ruce, včetně samopalu Zastava M53 (jugoslávská kopie německého MG42) nebo starého amerického Browningu ráže .50cal.

Celkem bylo postaveno 15 bojových vozidel, jeden prototyp a jedno policejní vozidlo. Ta byla distribuována různým jednotkám a v podstatě každé z nich bylo unikátní, zejména pokud jde o kamufláž. Většinou přežily válku a nejméně tři z nich se v současnosti nacházejí v různých muzeích v Chorvatsku.

Kamufláž, o které je tu dnes řeč, vychází z jednoho konkrétního vozidla, které je k vidění v Muzeu vlastenecké války v Turanji. Pravděpodobně se nejedná o původní bojovou kamufláž, ale vývojářům Armored Warfare přišla neuvěřitelně zajímavá, a proto se ji rozhodli zpracovat do hry. Skládá z hnědé základní barvy se zelenými a žlutými pruhy nastříkanými sprejem.

Součástí události „Merc on Vacation“ bude kromě kamufláže i chorvatský znak v podobě obtisku na tank. Je ostatně vidět na přiložených obrázcích. Co dalšího a hlavně kdy a za jakých podmínek tato akce přinese, zatím ale nevíme. Nicméně vzhledem k tomu, že je akce zaměřená na léto a dovolené, dá se očekávat, že se objeví již brzy. Líbí se vám tato nová kamufláž? Další kamufláž zdarma se jistě hodí vždy.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-camouflages-croatia

4 komentáře

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • romino on 10. 7. 2021 at 18:58
  • Reakce

  …je načase poslať tuto hru na zaslužený odpočinok, aspoň do budúceho Battle Path. STRV 2000 je v garaži… a citim velky navrat k ruskej verzii WOT a k mojmu oblubenemu STRV103B 🙂

  1. To jsi zvládl nějak rychle 😀

  • romino on 12. 7. 2021 at 12:11
  • Reakce

  Som to skippol za goldy 😆

  1. Taky řešení, i když poněkud předčasné. Mohl jsi něco ušetřit 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.