Španělská kamufláž jako další odměna

Minulý týden jsme si zde představili chorvatskou kamufláž, která bude součástí blížící se události „Merc on Vacation“. Dnes se podíváme na další z cen, kterou bude možné v této akci získat, a tou je španělská kamufláž. Hned na začátku musím říci, že vypadá opravdu skvěle. Takže doufám, že podmínky pro její získání nebudou příliš těžké. Určitě bych ji totiž chtěl. Ale zpět k tématu.

Španělské království je samozřejmě mnohem víc než jen oblíbená prázdninová destinace. Tato země je již po staletí mocným hráčem na světové scéně, a to také díky silné armádě. Dvacáté století bylo pro zemi zabírající velkou část Pyrenejského poloostrova nicméně bouřlivé – velká občanská válka vedla k mnoha desetiletím diktatury a demokracie se do Španělska vrátila až koncem 70. let 20. století.

Během druhé světové války bylo Španělsko neutrální, ačkoli španělské jednotky dobrovolníků zvané Modrá divize bojovaly po boku Německa v Rusku. Jak se válečné události obracely, podpora nacistů postupně slábla a Španělsko se začalo více soustředit na své kolonie. Po válce nad nimi postupně ztrácelo nadvládu a nakonec normalizovalo vztahy se zbytkem Evropy a Spojenými státy americkými. Dokonce se okrajově zapojilo i do války ve Vietnamu. V roce 1982 Španělsko vstoupilo do NATO a následně se účastnilo několika válek a mírových operací, včetně operací v Iráku a Afghánistánu.

Tuto historii samozřejmě odráží i stav španělských obrněných sil. Během druhé světové války bylo Španělsko vyzbrojeno především německou technikou, po skončení konfliktu přešlo na americká vozidla a v 50. letech obdrželo téměř 400 tanků typu M47 Patton, v 60. letech nahrazených řadou M48. S americkou technikou se však často pojila spousta problémů, což Španělé poznali na vlastní kůži, když jim Američané zakázali používat jejich vozidla během koloniálních válek v 50. letech. To vedlo k vlně nákupů francouzských tanků typu AMX-30 a nakonec i bojových tanků Leopard. Ty dodnes tvoří páteř španělské obrněné techniky.

Kamufláž, o níž se tu dnes bavíme, vychází z maskovacího vzoru, který byl k vidění v roce 2020 na tanku Leopard 2A4, spadajícího k 3. jezdeckému pluku „Montesa“. Tento pluk má dlouhou a slavnou historii, sahající až do roku 1706 a války o španělské dědictví. Pod různými názvy se jednotka účastnila desítek válek. Její nedávná historie však začala v roce 1965, kdy byla jednotka přesunuta do města Ceuta, autonomní španělské enklávy v severní Africe, kde se také dodnes nachází.

Kamufláž je v podstatě standardní vzor NATO z roku 1986, ale se zajímavým ozvláštněním. Zdá se totiž, jako kdyby se na okrajích skvrn usadil africký prach, který vytvořil výrazné pískově zbarvené linie. Možná k tomuto efektu přispěli i samotní vojáci tím, že okraje něčím záměrně natřeli. Možné ale také je, že byla kamufláž nanesena na vozidlo původně znečištěné pískem a časem se barva setřela. Bez ohledu na důvod je však výsledek efektní a poměrně unikátní.

Společně s touto kamufláží se navíc do hry dostane také speciální znak jednotky ve formě obtisku. Tento znak byl k vidění na mnoha fotografiích španělských tanků, včetně fotografií tanku Leopard 2E. Znak patřil 1. obrněné divizi (División Acorazada No. 1, odtud D. A.), staré španělské elitní obrněné jednotce s dlouhou historií. Samotná jednotka byla sice rozpuštěna v roce 2006, ale její bývalé prapory stále existují v rámci jiných divizí. V kombinaci se standardním vzorem NATO nebo jednoduchou zelenou základní barvou tak bude možné vozidlo Leopard 2 upravit, aby vypadalo jako skutečný španělský tank.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-camouflages-spain

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.