Ruská zimní kamufláž

Už se mi ani nechce počítat, kolik těch historických (čti spíše autentických) kamuflážních vzorů ve hře máme. A brzy se k nim přidá další, tentokrát ruská zimní, pojmenovaná velice příhodně „Russian Winter Forest Camouflage„. Navíc, podle všeho, půjde o jeden ze tří svátečních dárků. Zatím sice není jasné, jakou formou se bude rozdávat, ale další kamufláž zdarma jistě leckomu udělá radost. Tak se na ni pojďme podívat blíže.

Samotný název je poněkud zavádějící, protože pro tento konkrétní vzor neexistuje žádný oficiální název. Za prvé, kamufláž není ve skutečnosti ruská. Vychází z fotografie pořízené v roce 2001 během dne tankových posádek v Sertolovu, kde ji bylo možné vidět na řadě vozidel, včetně hlavního bojového tanku T-80BV. Sertolovo je město na severozápadě Ruska nedaleko Petrohradu.

Jak je však vidět na fotografii níže, stejná kamufláž byla použita i na ukrajinském tanku T-64A někdy počátkem roku 2001. Takže o co tu vlastně jde?

Odpověď je poměrně jednoduchá. Tato kamufláž pochází z dob Sovětského svazu. Tehdy existovala podrobná příručka, která mimo jiné předepisovala kamuflážní barvy pro jednotlivá prostředí. Standardní vzor pro prostředí s listím se skládal ze základní zelené khaki barvy a jedné nebo dvou dalších barev. Kombinace těchto barev byly ponechány na uvážení velitelů jednotek, protože ti znali daný region nejlépe.

V tomto případě použité barvy jasně odpovídají severní části země, i když ne přímo arktické (arktické a pouštní oblasti měly své vlastní vzory). Původní kamuflážní příručka pochází z poloviny 70. let, ale s určitými úpravami se používala až do konce éry Sovětského svazu. Například verze z roku 1977 určená pro lesní oblasti se skládala z následujících prvků:

 • 45% až 75% základní khaki barvy
 • 30% až 55% ostatních barev (světle zelená, světle žlutá, světle šedá nebo tmavě šedá)

Verze z roku 1989 byla dokonce ještě přísnější a definovala barvy pro stejné prostředí například takto:

 • 60% základní khaki barvy
 • 20% černé barvy (sekundární barva)
 • 20% světle žluté nebo světle šedé barvy (terciální barva)

A to je v podstatě to, na co se nyní díváme. Kombinace khaki, černé a světle šedé barvy je přesně ta kamufláž, o které mluvíme. Hodí se spíše pro zelenou zimu, takže je spíše vzácnější než kombinace se světle žlutou barvou, která je dodnes v ruských službách velmi běžná a máme ji i ve hře. Stejný vzor ostatně najdete i na skinu BMPT RSP (článek zde), což je skin, který můžete rovněž získat o letošních Vánocích.

Co se týče samotné kamufláže ve hře, ta bude použitelná v jakémkoli prostředí a bude vypadat dobře prakticky na jakémkoli pozdním sovětském MBT nebo AFV.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-camouflages-russian-winter-forest

2 komentáře

  • Lolita on 20. 12. 2021 at 12:22
  • Reakce

  Docela hezka🥰

  • Machyc1979 on 20. 12. 2021 at 16:54
  • Reakce

  Krásný článek Najlvine díky za něj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.