Příběh ke kampani

Červen 2028, Chicago

    Když jsem vycházel z obchodu, kde se konal dlouhý rozhovor, zasáhlo mě vedro pozdního letního odpoledne. Zavřel jsem oči a nasával teplo, vůně a zvuky, které se mi spojily v jeden důvěrně známý zážitek. Nikdy jsem žádné místo nepovažoval za domov, ale Chicago se mu blížilo tak, jak jsem si jen dokázal představit. Znal jsem ho, znal jsem lidi, věděl jsem, kde si dát nejlepší pizzu a kde se dobře pobavit. Tohle byla moje scéna, navzdory vztahu lásky a nenávisti, který jsem si úspěšně pěstoval.
    Celý den a tíha zodpovědnosti nadcházejících hodin mě najednou tížily, jako by puška v mých rukou (kterou mi majitel obchodu připomněl, abych ji zvedl) měla desetkrát větší hmotnost. Těžce jsem si povzdechl. Je čas pustit se do práce.
    Nejdřív oblek. Zíral jsem na nevýrazný černý svazek v kufru auta. Netušil jsem, jak se tam dostal – zámek byl nedotčený. Přesto nepopiratelně ležel přede mnou a vysmíval se mým deduktivním schopnostem i bezpečnostním opatřením auta. Rozepnutí plastového krytu odhalilo kvalitní látku, kterou bych si rozhodně nemohl dovolit. Musel jsem odolat nutkání přejet po ní prsty a připomenout si, že bych tím mohl obleku ve svém zpoceném a unaveném stavu udělat dost medvědí službu. Na to bude dost času později, až se osprchuju.
    A sprchu jsem nutně potřeboval. Rychle jsem zkontrolovala mobil – v pohodě, stihnu to včas. Hotel Bellevue… už jdu.

    O několik hodin později jsem stál před mohutnou budovou ze skla a oceli, v níž se nacházela skvělá restaurace, a ještě lepší hotel. Cítil jsem se velmi nepatřičně. Vlastně to byl pravý opak místa, kde bych se cítil dobře – takového, kde na vás při nejbližší příležitosti hlídač zavolá policii.
    Parkoviště před hotelem bylo malé – nepotřebujete velké, když máte obsluhu a podzemní garáže, kde byl jen jeden dobře oblečený postarší pár, který předával klíčky od svého BMW obsluze. Ta si už podezřívavě prohlížela můj otlučený Chevelle.
    Přestože jsem si předtím rychle zdřímnul a po dlouhé sprše následovala ještě delší snaha upravit se do reprezentativní podoby, cítil jsem se neuvěřitelně nervózně a nepatřičně, i když rozhodně ne kvůli nedostatku oblečení. Ukázalo se, že oblek v mém kufru byl bezvadný a ušitý na míru, nenesl žádné značky. Kde vzali míry, jsem (opět) netušil, ale padl mi jako ulitý. Celý ten zážitek byl podivně surrealistický, jako by mě k nějakému cíli hnala síla mimo mé vnímání a všechna rozhodnutí, která jsem v minulosti učinil, vedla k tomuto bodu.
    Rychle jsem zkontroloval svůj odraz ve skleněné stěně, přikývl a hodil klíče obsluze, která je s úsměvem zachytila. V tu chvíli jsem si uvědomil, že jsem viděl, jak mu ten postarší pár dává pětikilo, ale představa, že bych v hedvábně hladkých hlubinách obleku nešikovně šmátral po peněžence, mě odradila od pokusu o totéž. O pár vteřin později jsem si uvědomil, že špatně zacházet s člověkem, který se chystá řídit moje auto, asi také nebyl nejlepší nápad, ale skutek už byl hotov. Nebylo jiné cesty, než dopředu. Ještě jednou jsem zkontroloval svůj odraz, přikývl a vzchopil se. Tohle bylo ono, okamžik, který rozhodl o mé kariéře.
    Zamířil jsem přes halu doleva ke vchodu do restaurace. Hosteska za malým stolkem už mě pozorovala, její výraz byl až na zdvořilý, neupřímný úsměv naprosto prázdný. Kývl jsem na ni a s předstíranou sebejistotou jsem přistoupil ke stánku.
    „Dobrý večer. Přišel jsem na schůzku s…“
    Přikývla.
    „S kým, pane?“
    Právě jsem si uvědomil, že nemám tušení a že budu vypadat velmi, velmi hloupě. Když jsem si představil všechny možné hrozné následky této ponižující situace, mozek mi na okamžik zamrzl. Než jsem se dostal k části, kdy bych s křikem utekl, hostitelka se usmála, tentokrát zřejmě upřímně.
    „Ach, omlouvám se. Vy musíte být pan Thorpe, že?“
    Podařilo se mi přikývnout, tvář mi zrudla rozpaky.
    „Tudy, pane!“
    Pokynula mi, abych ji následoval, a vedla mě přes několik řad většinou obsazených stolů. Všiml jsem si, že jen málo přítomných lidí zvedlo oči, aby mě vzalo na vědomí – tohle místo si zjevně potrpělo na soukromí.
    Zamířili jsme k zadní části místnosti a starý nepříjemný pocit opět vyplul na povrch. Místnost byla dobře osvětlená, ale měl jsem pocit, jako by jeden konkrétní prostor, kde zůstalo několik stolů volných, aby se obyvatelům jediného zbývajícího poskytla další vrstva soukromí, obklopovalo jakési šero. Nikdo nemohl zaslechnout žádné rozhovory, které od něj vycházely, ale důležitější bylo, že samotný akt oddělení vypovídal o moci a bohatství, kterým dvě osoby u něj sedící disponovaly. I ve světě boháčů to bylo gesto a jeho význam byl jasný.
    Hosteska mě uvedla ke stolu a rychle odešla, takže jsem zůstal stát před oběma přítomnými osobami. Jeden z nich byl muž kolem šedesátky s ostrými rysy, pronikavýma modrýma očima a krátkými šedivými vlasy. Jeho tváři dominoval poněkud jestřábí nos, výraz měl pevný a přísný. Ale byl to právě jeho pohled, který ho v každé společnosti odlišoval – takový, který vás proniká skrz naskrz, skrz vaši duši, obnažuje ji a soudí. Jeho rty se zkroutily do lehkého úsměvu, když se zvedl na nohy a nabídl mi pevný stisk ruky.
    „Pan Thorpe, předpokládám. Rád vás poznávám. David Murdoch.“
    Dáma sedící vedle něj se postavila a její úsměv byl mnohem příjemnější než úsměv jejího šéfa. Byla to žena tmavé pleti s dlouhými vlasy spletenými do copu ve věku kolem dvaceti nebo třiceti let a já na zlomek vteřiny zaváhal, zaskočen její ohromující krásou. Dobře si toho samozřejmě všimla – její pohled byl stejně pronikavý jako pohled jejího šéfa. Přestože jsem byl jedinou osobou v místnosti se skutečnými bojovými zkušenostmi (nebo jsem si to alespoň tehdy myslel), z nějakého důvodu jsem si připadal jako beránek před dvěma vlky s hladem v očích. Ale ten pocit mě přešel a já si vzpomněl, jak se zachovat jako gentleman, a opatrně jsem jí potřásl měkkou rukou.
    „Norah Fergusonová, k vašim službám.“
    Přikývl jsem a úsměv opětoval.
    „Vy musíte být slečna Norah, která dostala Hectora ho….,“ zarazil jsem se těsně před nevhodností a znovu si vzpomněl na své způsoby.
    „Asi myslíte hodně vyděšený,“ opáčila.
    „Ano,“ přikývl jsem. „Ano, přesně to mám na mysli.“
    Všichni jsme se posadili a odněkud se objevil číšník, který mi podal jídelní lístek.
    „Nestyď se,“ usmál se Murdoch. „Je to, jak se říká, na účet podniku. Vlastnit tenhle podnik má pár výhod.“
    Jídelní lístek byl téměř celý ve francouzštině a mě sledovali dva nejvlivnější lidé v tomto podniku – nebo možná v tomto městě – zjevně zaujatí tím, jak vyřeším trapnou situaci. Dobře. Ale co už. Mohl jsem to být klidně já.
    „Dám si steak. Středně propečený, prosím. A k tomu hranolky. A pivo. Ať je to… hmmm…“
    Na chvíli jsem se zamyslel. Mohl bych se chovat úplně jako buran, ne?
    „Millera.“
    Číšník se ani nepohnul, zapsal si objednávku a spěchal ji vyřídit. Murdoch a Fergusonová vypadali, že jsou spokojeni s tím, co vidí – a jestli nejsou, to jsem stejně nepoznal. Zejména Murdoch vypadal naprosto uvolněně, opíral se v křesle a usrkával ze sklenky červeného vína, které na krátký okamžik zaměstnávalo jeho pozornost, jak si vychutnával jeho chuť. Fergusonová naproti tomu působila napjatě. Podle jejího prostého obchodního obleku bylo zřejmé, že je jeho podřízenou, ale vysoce postavenou.
    Člověk by se divil, kolik toho oblečení prozradí. Vaše preference, vaše názory, dokonce i vaše touhy – to všechno se v něm skrývá. Můžete do jisté míry předstírat své postavení, koupit si oblek na míru, jako měla ona (jako jsem měl já, opravil jsem se), ale tím se dostanete jenom tak tak daleko. Je oblek na míru a oblek na míru.
    Murdochův oblek byl ten druhý, takový, jaký si za bohatství nekoupíte. Abyste takhle vypadali, potřebujete Bohatství s velkým B – a vliv. Hodně vlivu. Některé věci prostě nejsou určeny pro smrtelníky, jako jsem já.
    Sepjal jsem ruce.
    „Dobře tedy… Pane Murdochu. Předpokládám, že jste mě nepozval na večeři…“
    „Nejdřív jídlo,“ přerušil mě a napůl žertem zvedl prst, „obchod až potom. Je nevychované mluvit s hladovým hostem o obchodě.“
    S téměř kručícím žaludkem jsem slavnostně přikývl. Po několika neúspěšných pokusech o konverzaci s dámou (ano, počasí je pěkné a ano, nějaký déšť by se hodil) jsme čas, který zbýval do jídla, přečkali v tichosti. Potom jsme se najedli – steak byl docela dobrý, ale co je proboha wag-you? A ani jsem nedokázal odhadnout, co si ti dva dávali – myslím, že jsem tam někde viděl macka, těžko říct, nejsem moc na etnická jídla.
    O hodinu později, když už byl stůl uklizený a my si vychutnávali jakýsi čaj (po tom, co jsme to pivo vypili několika doušky, nám hrnek připadal překvapivě osvěžující), Murdoch konečně začal.
    „Tak tedy k věci…“
    Sevřené ruce, prsty dotýkající se rtů a krátká pauza. Velmi dramatické.
    „Nejdřív to nejdůležitější. Víte, kdo jsem?“
    Přikývl jsem. Pravdou bylo, že jsem to zhruba dvě hodiny před schůzkou nevěděl, ale měl jsem přístup k internetu a jedno jednoduché vyhledání jména mi řeklo vše, co jsem potřeboval vědět. David Murdoch, jeden z legendárních investorů naší doby, skutečný zázrak. Jeho schopnost vybírat si projekty, které se stanou obrovským úspěchem, mu umožnila nashromáždit neuvěřitelné množství prostředků, které neustále reinvestoval. Patřil k nejmocnějším mužům v Chicagu a stýkal se s největší smetánkou.
    A přesto o něm jako o člověku málokdo něco věděl, a dokonce i vševědoucí Wikipedie měla jen jednu starou fotografii, která se stále dokola používala, kdykoli se ve zprávách objevila zmínka o další jeho akvizici. Nedokázal jsem najít nic, co by mi poskytlo výhodu, ale hlavně, aby se tak mocný muž osobně a na veřejnosti setkal s žoldákem – to nebylo vzácné, to bylo neslýchané, a hlavně to nedávalo smysl. Měl jsem podezření na nějakou šarádu – a přitom muž přede mnou byl zjevně ten člověk z obrázku, v tom nebyla chyba. To samozřejmě vedlo k milionu otázek. Prozatím jsem se však musel spokojit s tím, že ho nechám mluvit, a počkat, až na mě přijde řada.
    Téměř nepřítomně přikývl. „Dobře. To nám to značně usnadňuje. Nebyl jsem si jistý, jestli starý Ezra… no každopádně.“
    Lehce zakroutil hlavou.
    „Se světem je něco v nepořádku. Víš to, že?“
    Předpokládal jsem, že je to řečnická otázka.
    „Věci se rozpadají. Věci, které by se rozpadat neměly, nikdy. Naše civilizace je ztělesněním stability. Zabili jsme všechny draky, pohřbili všechny příšery. A přesto…“
    Zase ten nepřítomný pohled, nebo jeho stín – nedokázal jsem to odhadnout, tak krátký byl. Okamžitě se sebral, což mě přimělo přemýšlet, jestli to všechno nebylo dobře nacvičené představení. Usoudil jsem, že ne – nebyl jsem dost důležitý na to, aby se mě pokoušel oklamat.
    „Rozhodl jsem se zajistit svůj majetek… řekněme aktivnějším způsobem. Dávám dohromady sílu zkušených a loajálních vojáků s nějakou těžkou technikou. Mimochodem, děkuji ti za tvé předchozí doporučení, už jsem pověřil tady milou slečnu Noru, aby vyřídila pár telefonátů. Jde o to, že… Chtěl bych, abys tomu velel. Máš zkušenosti, a co je důležitější, prošel jsi testy a předčil jsi všechny ostatní kandidáty.“
    Znovu se usmál.
    „Máš talent, Samueli. Můžu ti říkat Samuel?“
    Znovu jsem přikývl. Samozřejmě, že mi nejmocnější osoba v místnosti může říkat Samueli. Mohl by mi říkat Lucka, bylo by mi to úplně jedno, protože celá tahle věc znamená jen jedno. Tučné výplaty.
    „Dobře. Tak mi říkej Davide. Jak jsem říkal, gratuluji ti ke složení testů. Ezra si tě vybral a on se v lidech nikdy, nikdy nemýlí. Díky tomu žije tak dlouho.“
    Nebyl jsem si jistý, jestli to byl vtip. Měl jsem silné podezření, že ne, ale přesto jsem se zdvořile zasmál. V tu chvíli se na mě podívala ta žena. Z nějakého důvodu byla stále neuvěřitelně napjatá. Vypadala, jako by si četla poznámky, neustále se dívala dolů, a přitom na stole – ani nikde jinde – nic nebylo. Možná se tak vyrovnává se stresem, pomyslel jsem si, ale jediný oční kontakt, který mi věnovala, bylo několik rychlých pohledů.
    „Povedeš naši ochranku. Četu tanků a rotu vojáků. Všichni mají zkušené důstojníky, takže se, prosím, nepokoušejte o nic žertovného. Budeš si muset zasloužit jejich respekt, stejně jako si oni musí zasloužit tvůj. Proto…“
    Co to sakra…
    „Promiňte, slečno Fergusonová…“
    Podívala se na mě velmi otráveně – zjevně nesnáší, když ji někdo přerušuje. Tentokrát jsem však musel.
    „Jestli máte vlastní zkušené důstojníky, tak se omlouvám, ale k čemu mě potřebujete?“
    Ignorovala mou otázku a pokračovala.
    „Proto…“
    „Potřebujeme pohled outsidera, Samueli,“ zasáhl Murdoch.
    „Někdy se člověk z ulice, jako jsi ty, může na věci dívat jinak. Promiň, Noro. Prosím, pokračuj,“ kývl na ni, ale tentokrát jí věnoval i krátký varovný pohled. Pocit neklidu se vrátil s pomstou. Sevřela rty, zastrčila oblek a pokračovala, aniž by se podívala na někoho z nás.
    „Proto spolu s nimi podstoupíte výcvik v našem zařízení v Arizoně. Vy se dozvíte něco o nich, oni o vás… pár týdnů, to je všechno. Zítra ráno v osm hodin se prosím hlaste na naší místní centrále, kde proběhne prohlídka a papírování. Přeji vám hezký večer, pane Thorpe.“
    Ani se mě nezeptali, jestli se chci vůbec přihlásit. Takže si byli jistí. Ano, chtěl jsem, ale celý ten den mi připadal tak zvláštní, tak neskutečný, že jsem začal mít pochybnosti. Co když to byla nějaká promyšlená léčka. Lidé jako já takové štěstí nemívají.
    „Jo a málem bych zapomněl, Samueli… vzhledem k tomu, že možná budeš potřebovat nějaké… věci, než se zavážeš k naší věci, schválil jsem zálohu jako projev naší vděčnosti.“
    Vytáhl jsem mobil a zkontroloval svůj bankovní účet (v tomto případě mi ani nevadí, odkud ty informace mají…).
    Ježíši Kriste… to je záloha? Pochybnosti, které jsem měl, šly stranou při pohledu na několik číslic, pěkně seřazených a čekajících na obdiv. Hlava se mi točila tak, že jsem skoro neslyšel, jak Murdoch dodává: „To bude všechno. Dobrou noc, Samueli.“
    Znamení, že jsem mohl odejít. Zvedl jsem se ze židle, poděkoval za večeři a rozloučil se. Když jsem odcházel od stolu, cítil jsem na zádech jejich pohledy, ale když jsem se otočil, viděl jsem jen oba hluboce zabraní do rozhovoru.
    V hale jsem se zastavil, abych se nadechl a vytáhl z kapsy tu pětistovku. Potil jsem se a nebylo to kvůli nezvykle horkému létu. Musel jsem odtamtud vypadnout a srovnat si myšlenky.
    „Víš, vsadili jsme se, jak dlouho ti bude trvat, než tě vyhodí policajti.“
    Komorník stál venku, opíral se o zeď a kouřil cigaretu. Nikdo jiný v dohledu nebyl, takže ta věta byla zjevně určena mně. „A já jsem prohrál. Dobře pro tebe, brácho.“
    Podal jsem mu bankovku, načež si naposledy potáhl a vydechl kouř nosními dírkami, zatímco zbytek odhodil. Na tu krátkou chvíli, kterou mu trvalo, než přivezl auto, jsem se rozhodl vzít si z něj příklad, opřel jsem se o zeď a zíral na večerní oblohu. Tam, kde zářila rudá hvězda, musí být jih, předpokládal jsem. Že by znamení? To ukáže čas.

    Po sprše a poněkud vydatném spánku jsem stál před širokou a nenápadnou kancelářskou budovou na adrese, kterou jsem dostal. Na panelu nade dveřmi bylo vyryto slovo „Perihelion“ spolu se symbolem části velkého kruhu, kolem kterého obíhá menší kruh. Fergusonová už na mě čekala ve vstupní hale s nádechem netrpělivosti a sebevědomí. Jakmile si mě všimla, začala kráčet směrem ke mně a celou cestu se mračila.

    „Pane Thorpe. Nejdete pozdě, ale ani příliš brzy. V tomto oboru platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele.“
    Dobrý začátek.
    „Omlouvám se, madam.“
    Trochu se uklidnila a kývla na pozdrav.
    „Tak tedy, v příštích hodinách toho máme hodně na práci.“
    Vedla mě do své kanceláře a já ji následoval, opatrně ignorujíc zvědavé pohledy zaměstnanců Perihelionu. Uvnitř to vypadalo nezvykle – spíš jako výzkumné a vývojové centrum než kancelář. Sterilní bílé chodby a lidé v oblecích mísící se s muži a ženami v bílých pláštích, kteří rozhodně vypadali jako vědci. Neviděl jsem nikoho, kdo by alespoň vzdáleně připomínal vojáka. Jen pár znuděně vypadajících nájemných policistů hlídkovalo v uniformách, které vypadaly spíš slavnostně než cokoli jiného.
    Došli jsme k výtahu, který nás vyvezl do druhého patra, kde se nacházela kancelář Norah Fergusonové. Byla to masivní místnost obložená mramorem a nábytek v ní byl z exotických dřevin. Tohle jsem očekával, ale samotná velikost tohoto místa a náklady, které bylo na něj nutné vynaložit, na mě opravdu udělaly dojem. Budova nebyla vysoká, takže výhled nebyl tak působivý, jak by se na takové místo slušelo, ale Michiganské jezero se venku třpytilo v ranním slunci a dokonce jsem viděl i několik proplouvajících plachetnic – téměř idylický pohled pro relaxaci, dobře doplněný tichým zurčením malého vodopádu, který tvořil součást jedné z kamenných stěn.
    Slečna došla ke svému velkému, přeplněnému stolu a začala se probírat nějakými papíry. Neměl jsem co na práci, tak jsem dál prohlížel místnost a všiml si řady podivných symbolů vytesaných do některých kamenů lemujících místnost, které vypadaly starší než ostatní. Vlastně vypadaly starobyle a já měl jasný pocit, že kdysi byly součástí nějaké muzejní sbírky. Zkusil jsem štěstí a zahrál si na chytrého.
    „Aztékové?“
    „Cože?“ Odpověděla, aniž by odhlédla od práce.
    „Ty symboly na zdi.“
    „Aha. Ne tak docela.“
    A to bylo asi tak všechno, co jsem od ní za celé dopoledne slyšel. Po několika minutách jsme se přesunuli do sousední konferenční místnosti, kde jsme prošli něco, co vypadalo jako hora dokumentů. Už v polovině jsem přemýšlel, kolik akrů lesa připadá jen na tuto smlouvu. Co bylo horší, většině z ní jsem stejně nerozuměl a rozhodně jsem si nemohl dovolit právníka, který by strávil větší část roku analýzou každého jednotlivého odstavce. Závěrem: bylo to jako se vším u korporací – když vás chtějí ojebat, tak to prostě udělají, protože ďábel je v drobném písmu. Fergusonová mi poskytla několik stručných vysvětlení a já se tvářil, že jim rozumím, ale nakonec mi mohla říct jen „tady to podepiš“ – a já bych to udělal.
    Když jsme konečně skončili, bylo už po poledni. V jednu chvíli přinesla nějaká další paní hromadu sendvičů a kávy, které jsem hladově zhltl a přitom se pokoušel číst. Fergusonová se téměř ničeho nedotkla a já obdivoval její zdrženlivost. Když jsem konečně položil pero na stůl a promnul si oči, rychle poskládala papíry do několika úhledných hromádek a už na mě mávala, abych ji následoval.
    Zamkla za sebou zasedací místnost, otočila se ke mně a konečně se mi podívala do očí. Její nervozita byla v tu chvíli téměř hmatatelná.
    „Podívej… Já… „
    Oči jí těkaly všude možně.
    „Omlouvám se, jestli jsme vykročili špatnou nohou. Jsem ráda, že jsi na palubě, a pan Murdoch taky. Jen nejsme zvyklí spolupracovat s lidmi zvenčí naší organizace a pan Murdoch je…“
    Těžko se vyjadřovala.
    „….velmi ochranářský vůči svému poslání. To brzy zjistíte,“ povzdechla si.
    „Na střeše je vrtulník, který vás odveze na letiště. Tam odletíte firemním letadlem do Arizony a setkáte se s vojáky na naší základně. Už na tebe čekají. Vím, že je toho na tebe moc, ale… není moc času.“
    Její letmý vyčerpaný úsměv byl poněkud omluvný a rozhodně nejhezčí, jaký jsem od rána viděl. Na tuhle povznesenou notu jsem jí potřásl rukou, rozloučil se a znovu zamířil k výtahu – a rovněž na začátek svého dobrodružství.

>> Zpět na původní článek <<

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.