Představení lehkého tanku ZTQ-15

O tomto novém čínském vozidle jsme se tu již jednou zmiňovali a představili si i několik jeho prvních obrázků. Ty najdete zde. Co je ale vlastně tento stroj zač a jak bude vypadat v Armored Warfare? Na to by vám měl odpovědět tento článek na oficiálním webu hry, jehož volný překlad vám zde právě přinášíme. Pojďme se tedy na tento zajímavý kousek soudobé vojenské techniky podívat blíže.

Trocha historie a fakta o vozidle

Tak v prvé řadě, ZTQ-15 je známý také pod označením Type 15, který je možná i rozšířenější. Nicméně ZTQ-15 je tovární označení a pro jeho použití ve hře byl zcela logický důvod – najdete tu již jiná vozidla s velmi podobným názvem začínajícím na „Type“, například některé japonské stroje. Aby v tom tedy nenastával ještě větší zmatek, rozhodli se vývojáři ponechat novému tanku tovární označení. To jen pro pořádek.

Historie tohoto tanku je úzce spjata s jiným strojem, který již asi většina z vás dobře zná, a to s lehkým tankem VT-5. Číňané vždy preferovali především tuto třídu bojové techniky. Důvodem je velmi odlišné prostředí – od hor až po bažinaté oblasti. Čína je v tomto směru velmi rozmanitá a klasická MBT by v takto náročných podmínkách mnohdy neobstála. I z toho důvodu byla v roce 2000 uspořádána soutěž o budoucí generaci lehkých tanků a vítězem se stal právě stroj s označením ZTQ-15, zatímco návrh VT-5 byl až druhý.

Protože oba tyto stroje vzešly ze stejné soutěže, jsou si také velice podobné. Obě vozidla se vyznačují velmi vysokou pohyblivostí, relativně lehkým pancéřováním (včetně bloků ERA) a jsou vyzbrojena dělem ráže 105mm. To vše je víc než dostačující pro případné operace v domácích podmínkách Činy. Účelem těchto tanků není nahradit těžké bitevní tanky (MBT), ale mají sloužít především jako podpora pěchoty v různorodém terénu.

Na okraj pár technických údajů: Lehký tank ZTQ-15 váží 33 tun a je poháněn vznětovým motorem 132HB o výkonu 883 koňských sil. Osádku činí tři muži. Palebnou sílu vozidla zajišťuje dělo ZPL-151 ráže 105mm, automaticky nabíjené a s rozsahem sklopení -7 až +18 stupňů. Zbraň jako své střelivo používá granáty typu APFSDS, HE, TEPLO a mimo jiné lze použít i rakety ATGM. Co se týče bližších údajů použitého střeliva a jeho parametrů, jde přirozeně o utajovanou záležitost. Pravděpodobně se ale jedná o srovnatelné parametry s moderními granáty stejného kalibru, které v současnosti využívá NATO.

Tank ZTQ-15 byl do služby v čínské armádě zařazen v letech 2015 až 2016 a na veřejnosti se poprvé objevil během vojenské přehlídky v Pekingu roku 2018. Existuje hned několik variant tohoto vozidla, například bez ERA pancéřování (přehlídková verze) či s ERA pancířem (bojová verze). Počet vyrobených kusů není v současnosti znám, ale bude se pravděpodobně pohybovat okolo sta vozidel.

V nedávné době byly tyto tanky zapojeny do cvičení v jihozápadní oblasti Číny poblíž hranic s Indií. Jednalo se o reakci na několik incidentů, které se vyskytly v květnu téhož roku. Indie a Čína si zde totiž nárokují region Ladakh. Přestože existuje oboustranná dohoda o nepoužívání těžkých zbraní, smutnou realitou je, že díky mnoha improvizovaným zbraním v místních potyčkách zemřelo na šedesát lidí. Pokud by toto násilí nadále eskalovalo, mohla by Čína k dopravě svých jednotek využít právě vozidla jako lehký tank Type 15 nebo hlavní bitevní tank Type 99. Na druhé straně by pak Indie mohla oponovat modernizovanými ruskými T-72 a T-90.

Tank ZTQ-15 v Armored Warfare

V Armored Warfare bude ZTQ-15 prémiový lehký tank na IX. úrovni, tedy stejně jako VT-5, která už ve hře nějakou tu dobu je. I z toho důvodu se asi nikdo neubrání jejich porovnávání, byť s tím teď do jisté míry ještě zamíchá velký rebalanc vozidel v aktualizaci 0.33. Nicméně, celkově vzato, obě vozidla mají skoro stejné kořeny a stejně jako ve skutečnosti vypadají i dost podobně. Oba tyto stroje jsou vysoce pohyblivé s odpovídající úrovní pancéřování a pokročilými děly ráže 105mm. Odlišovat je však budou některé zajímavé rozdíly.

Pancíř tanku ZTQ-15 nabídne o něco lepší ochranu než na VT-5, což se však promítne do trochu horší pohyblivosti. Čelní pancíř věže a trupu bude pokryt bloky ERA, což do určité míry přispěje k jeho vyšší odolnosti a přežití. Boky však takto dobře chráněny nebudou a stanou se tak lákavým cílem prakticky pro vše, mimo těch nejlehčích autokanónů. Na druhou stranu, ZTQ-15 bude disponovat systémem Hard-Kill APS a vcelku slušnou zásobou životů, což z něj na poměry lehkých tanků učiní celkem odolný stroj.

Pohyblivost samotná bude díky relativně nízké hmotnosti 33 tun a motoru o výkonu 883 koní na velmi dobré úrovni. Plně vylepšené vozidlo nabídne maximální rychlost až 85 km/h a slušné zrychlení, i když ne tak dobré, jaké má VT-5 (v porovnání s ní bude asi o 10 procent menší). Na rozdíl od VT-5 bude mít ale ZTQ-15 aktivní odpružení s hydraulikou, což vozidlu umožní naklápění trupu pro lepší využívání terénních nerovností. Díky tomuto zařízení bude mít dělo sklopení v rozsahu +18 až -8 stupňů.

Když už mluvíme o palebné síle, tak tu bude zastupovat automaticky nabíjené dělo ráže 105mm, výkonem podobné tomu, které používá vozidlo VT-5, a to včetně možnosti používat jako střelivo i rakety ATGM. Vzhledem k tomu, že je ZTQ-15 tank oficiálně přijatý do čínské armády, bude mít rovněž přístup k modernější munici, což se projeví jejími lepšími hodnotami průbojnosti a poškozením u HE. A v neposlední řadě bude vozidlo také disponovat dobrým dohledem (455 metrů) a kamufláží (26 procent).

Když to tedy stručně shrneme, lehký tank ZTQ-15 bude víc než životaschopnou alternativou k již přidanému VT-5. Díky svému odlišnému rozložení pancíře a možnosti naklápění podvozku nabídne v bitvách nové, lepší možnosti vedení boje. Bude to perfektní prostředek pro hráče, kteří dávají přednost rychlému hraní, lovu nepřátelských AFV či doprovázení MBT při útoku na nepřátelské linie.

S trochou štěstí bude možné získat toto vozidlo během nadcházející výroční události. Vypadá opravdu pěkně. Tak snad se s ním bude i dobře hrát 🙂

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-ztq-15

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.