Polský skin pro T-72 Ural

Jestli po přečtení titulku očekáváte představení nového „historického“ skinu, tak jste na správné adrese. Do hry se totiž chystá další, a tentokrát bude pro sovětský tank T-72 Ural. Vypadá to, že se vývojáři konečně začali ubírat správným směrem a přinášet nám tak velmi zajímavé, atraktivní skiny, které jsou založené na realitě. A opět nejde jen o jinou texturu nátěru tanku, ale i o prvky, které do jisté míry upravují celkový vzhled vozidla. A musím hned na začátku uznat, že v tomto případě to vypadá vážně úžasně.

Název tohoto nového skinu je T-72M LWP (Ludowe Wojsko Polskie – Polská lidová armáda). Jak už jste asi pochopili, jedná se o skin polského původu a odkazuje se na polskou armádu z období mezi lety 1945 až 1989. Byť polské vojsko vzniklo již o dva roky dříve na východě, kde bojovalo vedle Rudé armády. Toto označení pro polské jednotky bylo převzato a následně zachováno i během komunistické éry. To jen pro upřesnění. Jak to ale bylo s poválečnými polskými tanky a s T-72 ve službách této země?

Co se týče výzbroje polské armády, většina tanků byly různé typy licenčně vyráběných T-54 (těch se mezi lety 1956 až 1964 vyrobilo 1998 kusů) a T-55 (mezi lety 1964 až 1979 vyrobeno cca 5000 kusů). Na konci 70. let však začínalo být zřejmé, že se tyto stroje stávají zastaralými, a tak se Polsko pokusilo získat licenci na výrobu tanků T-72. To se také následně povedlo a od roku 1979 až do roku 1981 bylo z Nižního Tagilu do Polska odesláno prvních deset tanků T-72M, kde podstoupily přísné zkoušky. Oficiálně pak tento tank vstoupil do polských služeb 19. července 1982.

Jak asi víte, tank T-72M byl exportní verzí tanku T-72A. Ve skutečnosti šlo ale o hybrid mezi původní T-72 Ural a modernější T-72A. Tank si zachoval své dělo ráže 125mm, kompozitní pancíř trupu a vybavení, věž však byla vyrobena pouze z oceli, takže nebyla zdaleka tak odolná vůči ATGM raketám a HEAT munici jako pozdější verze T-72. Nicméně i přesto, že byla tato exportní verze v ochraně o něco horší než T-72A, verze M byla i tak významnou modernizací polského vozového parku oproti starým T-54/55.

Polská výroba tanků T-72M odstartovala v roce 1982. V roce 1986 pak byla výroba přesměrována na modernější typ T-72M1 (konečně odpovídající úrovni T-72A). Dohromady se mezi lety 1982 až 1990 vyrobilo na 1610 těchto tanků. Více než polovina z nich pak byla prodána do zahraničí, zejména do východního Německa, Maďarska, Iráku, Íránu, Jemenu a Sýrie.

Ale zpět k samotnému skinu, o kterém ostatně tento článek je. Bylo rozhodnuto, že bude určen pro tank T-72, protože verzi M ve hře nemáme. Důvodů k tomu bylo hned několik. V prvé řadě polská T-72M má stejné pancéřování věže jako právě T-72 Ural. Polsko také navíc nepoužívalo ochranu ERA, jakou měla T-72A. A v neposlední řadě, T-72 dosud žádný jiný skin nemá, takže se jedná o nejlepší volbu.

Skin se skládá z hnědého nátěru, který polská armáda občas používala. Mimochodem, tato barva bude k dispozici i samostatně, jako polská základní barva. Většina vozidel sice byla natřena tmavou khaki barvou, ale tuto barvu ve hře již máme. Skin také obohatí tank o polské znaky a bojové číslo v bílé barvě. Trup bude navíc zakryt zbytky látky. Tuto konkrétní úpravu si vývojáři vypůjčili z maďarské T-72, nicméně tento typ improvizovaného maskování se používal u všech vojsk Varšavské smlouvy.

Jak se vám skin líbí? Svým způsobem se nejedná tak úplně o skin pro konkrétní tank, ale spíše „cosplay“, který z jednoho tanku udělá jiný, byť si jak T-72, tak T-72M jsou dost podobné a v mnoha ohledech se de facto jedná o stejné vozidlo. Za sebe musím říci, že se mi tento skin vážně líbí. Konečně jsme se dočkali skinů, které jsou historické a ne smyšlené jako v Raidu. A přitom se nejedná jen o jinou texturu. Sice bych tam pořád rád viděl, aby těch úprav modelu tanku bylo víc (například zavěšené vybavení posádky, zbraně, batohy, plachta atd). Už jsme ale na správné cestě.

Otázkou na závěr je, jakým způsobem půjde tento skin získat. V tomto směru totiž zatím nebylo nic prozrazeno, takže nevíme, zda půjde o odměnu za nějakou akci či misi, dárek k nějakému výročí nebo o novou položku v obchodě. Ale vzhledem k tomu, že skin hodnotím velmi kladně, byl bych klidně ochoten si za něj i zaplatit. A v tom se podle mě skrývá velký potenciál, na kterém by vývojáři mohli vydělávat. Takovéto vizuální úpravy tanků jsou pro mnohé hráče velmi lákavé a věřím, že spousta z nich by za ně ráda utratila nějaký ten peníz. Snad se nám tedy podobných skinů bude objevovat čím dál víc. Kdo ví, třeba se touto cestou brzo dočkáme i naší české T-72M4CZ.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-skins-t-72m-lwp

8 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • MeJiX on 9. 11. 2020 at 14:42
  • Reakce

  Další zajímavé skiny už JSOU na tancích, bohužel, uzamčeny a nedostupné. V bednách se skiny nic podobného nebylo. Např. skin Sunray pro T72B3, u kterého jsou další 3 skiny, a také uT72A.

  1. Jenže to jsou jen přemalované textury, nic víc. Ty tři barevné varianty T-72B3 se občas prodávají v shopu, Sunrise asi bylo za něco, možná k prvnímu výročí, vzhledem k té jedničce. Každopádně já si pod skinem představuji něco víc, než jen jinou texturu. A to tohle splňuje, byť jde jen o cáry látky. Vypadá to ale dobře, stejně jako ten skin pro T-90MS, který bychom měli tenehle týden dostat 🙂

    • MeJiX on 9. 11. 2020 at 16:04
    • Reakce

    Díky za info. Je škoda, že aspoň ty starší skiny neuvolní. Jinak máš pravdu, o barvy mi také nejde, pěkné skiny mě zajímají víc.

    • MeJiX on 11. 11. 2020 at 11:15
    • Reakce

    Kluci jde vám někomu nainstalovat ten skin? mě ne… Odehráno povinné 2k poškození mám…

     • MeJiX on 11. 11. 2020 at 18:34
     • Reakce

     Už to jde

  • Bazi on 9. 11. 2020 at 15:08
  • Reakce

  Toto jsou alespoň normální skiny ne ty zhovadilosti z Raidu, nicméně ony skiny – zaplachtované budou tento týden s update.

  • GreGor47cz on 12. 11. 2020 at 0:19
  • Reakce

  Můžu se prosím zeptat jak se tento skin dá získat?

  1. V prémiovým obchodě jako dárek zdarma – viz dnešní článek tady na webu 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.