Pár slov ke konci roku

Drazí tankisté a náhodní čtenáři! Tak nám ten rok utekl zase jako voda a máme tu opět Silvestra. Přemýšlel jsem, jak by bylo nejlepší zakončit uplynulý rok na tomto webu a popřát vám do nového roku, a tak mě napadlo napsat tento článek. Rád bych tímto zavedl takovou tradici, kdy se pokusím vždy na konci každého roku sepsat něco jako ohlédnutí za tím, co nám daný rok přinesl a co se změnilo. Zkrátka takové zamyšlení nad proběhlými událostmi a možná i nahlédnutí do budoucna. A kdy jindy s tím začít než právě dnes. Pojďme si teď spolu tedy několika řádky shrnout, jaký byl rok 2019 pro Armored Warfare a jeho malou, nicméně odhodlanou česko-slovenskou komunitu.

Armored Warfare

Byť zlí jazykové o Armored Warfare rádi hovoří jako o mrtvé hře, my zapálení tankisti pohlcení globálním konfliktem nedaleké budoucnosti dobře víme, že opak je pravdou. Tento rok jsme se dočkali řady zajímavých změn, spousty nového obsahu, atraktivních akcí a unikátních herních mechanik. Některé z těchto věcí sice byly přijímány lépe a jiné hůře, sám za sebe asi mohu ale říci, že je hodnotím vesměs kladně. Ať už to byly kampaně Battle Path, z nichž jedna aktuálně probíhá, pokračování speciálních operací, zavedení nové výzbroje v podobě rotačních kanónů a s tím spojených vozidel, nová vozidla opatřená nadzvukovými raketami či velice diskutovaná pěchota – vše lze považovat za přínos pro hru, neboť to do velké míry odlišuje Armored Warfare od jiných, podobných her. Osobně mi největší radost udělala linie francouzských vozidel, především třídy MBT, a kulomety na hlavních bitevních tancích.

Nemá ovšem smysl si nic nalhávat. Armored Warfare rozhodně není dokonalou hrou, a to ani zdaleka. Bohužel se stále potýká s řadou technických problémů, často spojených s mizernou optimalizací. On ale i fyzikální model, respektive chování vozidel v terénu, dokáže často taky pěkně pozlobit. Ovšem ani některé z akcí neproběhly úplně bez chyb a ne jedna leckomu přinesla zklamání, aktuálně například odměny v adventním kalendáři. Nicméně jako největší problém hry, pominuli stárnoucí grafické zpracování, vidím v malém počtu hráčů a s tím spojené čekání na bitvy. To sice během odpoledních hodin není zase tak hrozné, jenže mohlo by to být mnohem lepší. Armored Warfare je bezesporu hra, která by si i přes své nedostatky zasloužila větší a oddanější komunitu. Otázkou je, do jaké míry to ovlivňují právě technické problémy a jiné drobné vady na kráse. Často to jsou drobnosti, které když se ovšem sečtou, mohou vytvářet velmi negativní dojem ze hry.

Věřím, že vývojáři si jsou těchto problémů dobře vědomi a budou činit opatření, která by tuto situaci měla zlepšit. Nechme se proto překvapit, co nás v tomto směru čeká v následujícím roce. Nedávné zrušení podpory starších operačních systémů vývojářům do určité míry rozvázalo ruce a dá se tedy očekávat, že se bude hra měnit i po technické stránce. Osobně bych nějaké extrémní změny nečekal. Snad to ale pomůže lépe vychytat nedostatky, doladit optimalizaci a různými vylepšeními hru zatraktivnit i pro nové hráče. Však v Armored Warfare se díky jeho obrovské rozmanitosti, co se vojenské techniky, herních mechanik i režimů bitev týče, ukrývá obrovský potenciál. Potenciál k tomu zaujmout mnoho nových tankistů, hledajících oddechovou hru, u níž se budou bavit a užívat si ji.

Trochu se nicméně obávám, že bez reklamy to nebude jednoduché, a to je další problém – nedostatečná propagace. Dokud se po této stránce něco nezmění, tak ani spousta lidí nebude vědět, že tu tato hra je. A může být sebelepší, ale bez řádné reklamy jen těžko někoho zaujme. Částečně se to v našich tuzemských vodách snaží napravit právě tento web, případně moje i vaše snaha na streamech či v různých videích. Nicméně potenciál naší malé země je omezený a tudíž je nutné propagaci dělat v celoevropském měřítku, což vývojáři bohužel zanedbávají. Pojďme tedy společně doufat, že i v tomto směru dojde v roce 2020 ke změně, která posune Armored Warfare tam, kde už mělo dávno být.

Jistě jste rovněž zaznamenali, že ke konci roku došlo ke změně provozovatele hry, což by mohlo přinést nový přístup nejen k dalšímu rozvoji obsahu, ale i k samotnému stavu hry. Tvůrčí tým zůstal stejný, takže nabité zkušenosti s vývojem takovéhoto obsáhlého projektu nepřišly nazmar. Pokud se proto tvůrcům podaří v následujících měsících všechny neduhy hry řešit a úspěšně ji tím zdokonalovat, věřím, že i za současné konkurence tu má Armored Warfare stále své místo a s ním i budoucnost. Držme tedy palce, ať se v novém roce naší oblíbené hře daří, minimálně stejně jako letos. Ostatně, obsah přidávaný v posledních měsících celkem jednoznačně naznačuje, že vývojářský tým má s hrou stále velké plány a nám nezbývá než doufat, že jim to odhodlání vydrží i v dalších letech.

Awečko.cz

Asi největší událostí uplynulého roku, co se týče naší komunity, bylo spuštění tohoto webu. Důvodem k tomuto kroku bylo zkrátka to, že tu podobná stránka dlouhodobě chyběla. Jejím cílem není jen přinášet překlady oficiálních článků, respektive informace o dění kolem hry v češtině, ale také hru trochu zpropagovat a ukázat lidem tu její lepší stránku, kvůli které by se o ni měli zajímat. Jistě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že Armored Warfare je plné zajímavých věcí a nápadů. A proto je velká škoda, že spousta lidí raději věří všeobecnému názoru a nechá se přesvědčit o tom, že je AW špatná hra, aniž by si ho sami vyzkoušeli a pokusili se ho lépe poznat.

Proto by bylo skvělé, kdyby se tomuto webu alespoň částečně podařilo strhnout některé zažité mýty a předsudky vůči Armored Warfare, které kolují zejména mezi tankisty obdobných her, a ukázat, že AW ještě zdaleka není mrtvou hrou. Že i přes různá prohlášení od lidí, kteří ji ani sami nehrají, tuto hru stále hraje dost tankistů na to, aby to během dne skládalo bitvy v rozumném čase pro všechny herní režimy, kterými tato hra disponuje. A že i přes obecnou představu o stavu Armored Warfare na něm jeho tvůrci stále usilovně pracují, přidávají nové herní mechaniky a spoustu dalšího zajímavého obsahu, který v jiných tankových hrách ani nenajdete.

Je to obdivuhodné, ale tento web je tu s námi již pět dlouhých měsíců, což už je opravdu úctyhodná doba. Myslím si, že si za ten čas našel spoustu věrných čtenářů a doufám, že jejich počet bude nadále vzrůstat i v příštím roce. Stejně jako počet hráčů v samotné hře. Ne vše se ale zatím podařilo. Web v určitých směrech ještě není dokončený, což bych rád v brzké době napravil. Stejně tak bych chtěl optimalizovat některé technické parametry, aby byl web viditelnější a dobře fungoval i na jiných zařízeních. Ale chybí mi v této problematice zkušenosti nebo někdo, kdo by tomu opravdu rozuměl.

Další z věcí, která mě poněkud mrzí, je to, že se dosud nenašel nikdo, kdo by se mnou na tomto projektu chtěl spolupracovat. Původně jsem si myslel, že tu dám dohromady partu odhodlaných lidí, kteří budou do Armored Warfare natolik zapálení, aby o něm rádi psali různé články a vytvářeli tak pro naši malou komunitu zajímavý obsah. Zatím ale veškerý obsah tvořím vesměs jen já sám a popravdě nevím, jak dlouho budu ještě schopen to takhle vést dál. Od nového roku mě čeká mnoho práce a učení v rámci mého zaměstnání, a pokud se nenajde někdo další, kdo by byl ochoten psát články či dělat překlady, obávám se, že se aktivita na tomto webu výrazně omezí jen na stručná shrnutí týdenních událostí.

Naše česko-slovenská komunita je bohužel malá a lidí ochotných ve svém volném čase něco pro hru a její komunitu dělat je opravdu velmi málo. Přitom původním záměrem při spuštění Awečka.cz bylo mimo jiné i přinášet vlastní články o hře, návody, tipy a rady, a sem tam uspořádání nějaké té soutěže. V jednom člověku se to ale zkrátka nedá zvládat, a tak jsem rád, že vám alespoň mohu poskytovat převzaté informace z oficiálních zdrojů. Přesto, pokud byste měl kdokoliv z vás zájem se na rozvoji obsahu těchto stránek podílet, určitě mi dejte vědět na redakční email. Ve více lidech by se dalo dělat více věcí a vám čtenářům tak nabídnout mnohem rozmanitější a tudíž i zajímavější obsah.

V tomto směru bych byl rozhodně rád, pokud by rok 2020 přinesl nějakou změnu a redakce se rozrostla třeba o další dva až tři zapálené lidi. Nebudu vám lhát, psaní článků na jakýkoliv web není práce na chvilku, nic z toho nemáte a ještě to navíc děláte ve svém vlastním volnu. Ovšem pokud vás to baví a chcete o své oblíbené hře psát, je to fajn koníček a tedy i způsob, jak se realizovat v něčem, co máte rádi. Ať už to ale dopadne jakkoliv, nemusíte se bát. Náš komunitní web tu s vámi bude i nadále a osobně se vám v rámci mých časových možností budu snažit přinášet zajímavé informace z dění kolem Armored Warfare tak jako dosud – hezky česky.

Streamy a videa

Co se týče videotvorby a streamování, tak se zdá, že na českém a slovenském internetu zůstávám nadále asi nejaktivnějším streamerem Armored Warfare jen já, což je trochu škoda. Enoxxx, jak už to tak vypadá, se definitivně přestěhoval na moře a o nikom dalším, kdo by AW streamoval v češtině (nebo alespoň ve slovenštině) nevím. Těch pár pokusů zaplacených streamerů nepočítám – jakmile to dělá někdo pro peníze, nemá to budoucnost. Chtělo by to rozhodně další lidi, kteří by svými zkušenostmi s hraním přispěli k tomu, aby se tato hra rozšířila do širšího povědomí hráčů. Chybí tu ale hlavně někdo, kdo by dokázal lidi učit, a to včetně mě. Na mých streamech se totiž maximálně dozvíte, jak se to nemá hrát. Navíc vzhledem k povaze mého nového zaměstnání nejsem schopen streamovat tak často, jak bych sám chtěl.

Každopádně mohu už nyní s jistotou prohlásit, že díky tomuto roku se Armored Warfare stalo nejdéle a nejaktivněji streamovanou hrou v historii mého kanálu, čímž překonalo i populárnější WoT, které jsem streamoval dříve. Otázkou je, do jaké míry za to může moje záliba ve hrách, kterými většina ostatních hráčů opovrhuje, a snaha v nich hledat to lepší. Ale více jak 130 záznamů streamů, často i delších jak čtyři hodiny (a to tam ani všechny nejsou), myslím jasně vypovídá o tom, jak mě tato hra baví. A pokud se nic zásadně nezmění, tak mě jen tak bavit nepřestane.

V tomto měsíci jste také mohli zaznamenat, že jsem streamy přesunul z YouTube na konkurenční Twitch, a to i přesto, že tam začínám prakticky od začátku. Původně mělo jít jen o dočasné opatření, protože jsem chtěl vyzkoušet, jak to na Twitch funguje a zda by tam případné streamování mělo smysl. Nakonec jsem musel uznat, že tato platforma je na streamování přece jen o něco lépe vybavena. Ať už jde o přehlednost uživatelského rozhraní pro mě i pro vás, o více možností nebo jen o to, že obraz streamu je podstatně kvalitnější než na YouTube – to vše mě nakonec přivedlo k rozhodnutí, že jsem se na Twitch se svými streamy přesunu trvale.

V následujícím roce se samozřejmě můžete těšit na spoustu dalších streamů, včetně případných soutěží, které pro vás mohu díky spolupráci se SilentStalkerem uspořádat. Ostatně i jemu patří velké díky za ceny, které jsem vám během tohoto roku mohl předat. Naše česko-slovenská komunita je sice malá, ale oddaná hře. Proto věřím, že i díky vám se bude postupně rozrůstat, a to nejen kolem mého Twitch kanálu, ale i kolem hry obecně. Doufám, že stejně jako tento web i moje streamy u mnoha případných diváků dopomohou změnit jejich názor na hru. Přece jen, dělám to hlavně kvůli tomu, že mě Armored Warfare baví a že si myslím, že je poněkud neprávem opomíjenou hrou.

Závěrem

Nuže, milí čtenáři a fanoušci moderní obrněné techniky – to je asi vše, co jsem vám na závěr tohoto roku chtěl říci. I když je Armored Warfare takové, jaké je, buďme rádi za to, že ho tu máme. Pro některé z nás by tu jinak nebyla žádná alternativa, kterou bychom mohli hrát. Proto bych tímto hře a jejím tvůrcům rád popřál vše nejlepší do nového roku, ať se plány daří plnit, hru dál zdokonalovat a ať se konečně dočká zasloužené pozornosti. A vám, tankisti, samozřejmě přeji, ať jste zdraví a ať se vám v novém roce splní vše, po čem toužíte. Doufám, že i v roce 2020 se tu opět všichni sejdeme a budeme pokračovat v započaté práci.

Hodně štěstí a spousty zábavy vám za redakci webu Awečko.cz přeje Najlvin!

3 komentáře

  • chronoss on 31. 12. 2019 at 14:25
  • Reakce

  Díky Vám všem kteří věnujete spoustu času a energie nejen na tvorbu stránek , ale i na točení videí . Přeji Vám Vše NEJ….do Nového roku a úsměv místo ns…í , když něco někdy nefunguje .

  • Iosifek on 31. 12. 2019 at 18:16
  • Reakce

  Nejprve všem vše nejlepší v novém roce. Osobní i herní pohody, štěstí a zdraví a spokojenosti.
  Najlvin, velké poděkování za jeho práci, snahu, čas a starosti

  K tomu článku mám jen jednu výhradu, a to, že česká/slovenská komunita není v rámci aktivních hráčů AW z EU malá.
  Před sloučením měli servery EU + NA cca 4500 hráčů. A ČR/SK hráčů je tak 10% z toho. Od té doby se na tom nic nezměnilo, jen RU hráčů ubylo.
  Vzhledem k tomu, že EU sdružuje 28 evropských států s 510,3 milionu obyvatel, tak marketingový výkon AW je tristní.
  Takže počátek minulého roku je pro mne ve znamení zrušení oficiálního AW fóra, a tím i dalšího odříznutí vývojářů a provozovatelů od hráčské základny. Prostě si hrají na svém písečku a nevidí, neslyší.
  Žel, pro nové hráče je AW naprosto nepřívětivé.
  Tou největší bolestí AW je, že neexistují žádné návody, jak věci fungují, jak hrát. Tak se v tom často i staří hráči plácají. Kdo z vás ví např. to, kolik max. přidávají camofaktor keře? Zato kdekdo křičí, že na něj střílí někdo, koho nevidí. Podle deníku developerů z dva roky starého článku, a tam to bylo pojednáno jako budoucí záměr, je to 40%. A takových věcí je hafo.
  A pak je to to, že díky svému jednání a odvedené šlendriánské práci, hráči ztrácejí důvěru v AW. To nezachrání ani spousta dobrých věcí, které byli do hry přidané.

  Armored Warfare je dobrá hra, má obrovský potenciál. Tak ji tedy přeji, a nám všem v ní, aby se našel někdo, kdo to v ní uklidí, a bude se u toho řídit selským rozumem.

  • Skylakus on 3. 1. 2020 at 18:11
  • Reakce

  Zdravím,

  AW jsem začal hrát první den Open Beta Testu, hra měn alákala zejména tím, že uspokojivě řešila všechno, co mi vadilo na jiné starší tankové hře, at už premiovou munici, herní mechaniky, a to že na začátku opravdu vývojáři velmi rychle opravovali chyby, balanc, a naslouchali komunitě, to vše již je minulost. Co se týče posledních změn, tak obrovsky u mě hra klesla spojením RUsáků a Evropského serveru, nejenom tím že anglicky/německy se člověk téměř nedomluví, ale chování ruské komunity je úděsné, mám Stovky Screenů , kdy mě potom co jsem do spojence RU strčil, vyžral mu kill půl vteřiny před jeho střelou, apod, Začali mě vytláčet z pozic, blokovat mi střelbu, shazovat ze skal, nebo že se se rusky v chatu domlouvají co mi provedou. Nehledě na Celkový Ruský SKill( hlavně v PvE) Dříve pro mě byla osobní challenge být nejlepší v misi v 8/10 her, ted je moje osobní výzva nastřílet v každé bitvě více než 50% celkového DMG, Winrate klesnul o více než 10%, a celkově chování a úroven Azbukářů jsou smutné.

  Další věcí která se s každou změnou majitele zhoršuje, je přístup ke komunitě, Chvástali se jak budou komunikovat daleko lépe než Wargaying, ale v poslední době je to absolutně stejná tragédie, na kterou si často stěžoval jeden anglický web.( pro pamětníky For The Record 😉 ) Taky to, že mám ve hře asi 20 000 Goldů, které jsem si syslil na nákup deejme tomu Desítkového Typa 140, a ono prd, lootboxy, lootboxy, lootboxy,.. upřimně, za ty neutratím ani euro. Taky jsem zaslechl něco o rozdílných eventech a soutěžích a dárcích pro RU a Zbytek světa. Marketing stylem Hráčů máme hromadu ale neřekneme vám kolik protože by to bylo netaktické, je to legranda, kdyby měli miliony hráčů, tak se pochlubí, Celý přístup máme hráčů dost, ale neřekneme kolik, na mě působí jako skrývání ostudy, aby se na to nevykašlalo i těch posledních pár tisíc hráčů, které dělí do Pvp, Pve, Globs, Specops, Starých SpecOps, a ted do Vánočních dárečků.

  Abych nebyl jen negativní, líbí se mi že se nebojí přidávat do hry obsah, který nikde nebyl přidán, kouřové clony, granáty, pěchotu, samonabíjecí zásobníky, takže se ze hry o které na začátku všichni říkali že jen kopíruje starší zavedené hry stala hra, jejíž mechaniky kopírují ty staré zavedené hry.

  A na závěr bych chtěl poděkovat týmu.. tedy asi nejspíš samotnému Najlvinovi za české stránky o AW, které navštěvuji raději než oficiální stránky, i když mám angličtinu na dobré úrovni, rád si přečtu článek bez zbytečného balastu a keců okolo. Stručně, Věcně,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.