Pár slov ke konci letošního roku

Už je to tak, vážení čtenáři! Nový rok nám již klepe na dveře a nám tak nezbývá nic jiného, než se rozloučit s tím aktuálním. Ten v mnoha ohledech nebyl vůbec jednoduchý a mnohým z nás přichystal nejedno překvapení. Přinesl však také mnoho zajímavých věcí, a to nejen do našich životů, ale i do světa Armored Warfare, ke kterému se všichni tak rádi vracíme. Asi nemá smysl se tu rozepisovat o všech změnách, úpravách a událostech, které letos ve hře proběhly. Bylo jich totiž opravdu požehnaně, což na hru, kterou mnozí tak rádi označují za „mrtvou“, není vůbec špatné. Pojďme si ale stručně shrnout alespoň to nejdůležitější, co uplynulý rok přinesl.

Některé z těchto věcí lze rozhodně hodnotit kladně. Například dvě nové sezóny, nová vozidla, mapy (byť pro PvP byla jen jedna), vylepšení některých herních mechanik, zavedení nových a podobně. Ocenění asi jistě zaslouží i vizuální vylepšení některých starších modelů vozidel ve hře, které bude, doufejme, pokračovat i v roce následujícím. Velmi pozitivně také hodnotím různé proběhlé či stále probíhající akce, jako byl Battle Path, Raid, výroční či vánoční mise, případně různé soutěže a dárky, kterými nám chtěl tým Armored Warfare zpříjemnit nejtěžší chvíle tohoto roku. To vše hře bezesporu přispělo na atraktivnosti a nejednoho hráče nalákalo zpět na virtuální bojiště.

Bohužel se ale najdou i takové věci, které se v uplynulém roce zrovna ne moc povedly. Narážím tím hlavně na nedomyšlené rebalancování tanků úrovně VII až X. Nelze sice tvrdit, že by to bylo úplně špatně. Faktem ovšem zůstává, že celý rebalanc zůstal nedodělaný a v mnoha ohledech hru možná až příliš zjednodušil. Další věc, která se nepovedla, byla zpackaná snaha o lepší optimalizaci hry. Ta hře paradoxně ještě víc ublížila, hlavně po vizuální stránce. Nepotěšily ale ani některé plány vývojářů do budoucna, které se sice do jisté míry dají pochopit, nicméně je to škoda.

Všichni víme, že Armored Warfare není dokonalou hrou a že to lepší už asi nikdy nebude. Hra má soustu zajímavých nápadů a nabízí mnoho možností, jak se s virtuálními tanky vyblbnout. Bohužel to vše zabíjí nepříliš dobrý stav technické části hry. To se ani v letošním roce příliš nezměnilo, což považuji za jeden z největších průšvihů tohoto roku. Času na to totiž bylo víc než dost, ale vývojáři toho zkrátka nevyužili. Hře by především prospělo, kdyby se tvůrci začali soustředit na opravu té hromady chyb, které se za ty roky nashromáždily a doteď se jim nikdo nevěnoval. Věřím, že pak by se Armored Warfare stalo mnohem zajímavější a atraktivnější hrou pro nové hráče.

Co se týče tohoto webu, myslím si, že i když se ne vše dařilo podle plánů, o tom nejdůležitějším jste tu vždy nějakou tu zmínku našli. V tom bych samozřejmě rád pokračoval i v novém roce, pokud to bude v mých silách. Pracovat na takovém projektu sám ale není zrovna jednoduché, obzvláště když vedle toho ještě streamuji nebo sem tam natáčím nějaká ta informativní videa. Proto, pokud by někdo z vás měl zájem přidat se do redakce, dělat překlady nebo psát vlastní články na různá témata, dveře jsou zde stále otevřené. Ve více lidech by se zde zcela určitě dalo vytvořit mnohem více zajímavějšího obsahu, než jste mohli dosud vidět.

Jsem také rád za to, že se naše malá česko-slovenská komunita během roku celkem hezky rozrostla. Že se objevili i další hráči, kteří hru natáčejí či jakkoliv jinak propagují, byť si to z různých důvodů hra moc nezaslouží. Všem vám zkrátka patří velký dík za to, že ji i přes ty všechny její nedostatky stále hrajete. Díky takové oddanosti tu může být Armored Warfare i nadále, což bychom samozřejmě všichni rádi. Ano, není to jednoduché, ale i přes všechny ty trable a chyby umí být tato hra v mnoha směrech pořád zábavnou a mnohdy i velmi návykovou. Není nás sice mnoho a nikdy už se to asi nezlepší, o to více však hru milujeme a stojíme při ní. A to se samozřejmě rovněž počítá.

Co tedy říci na závěr? Snad jen, že přeji naší oblíbené hře do nového roku jen to nejlepší. Ať je tu s námi ještě dlouhá léta a její počty hráčů rostou nebo alespoň zůstanou na stejných číslech jako nyní. Vždyť i přes ty nedostatky ji pořád hrajeme a rádi. Vývojářům pro změnu přeji dobrá rozhodnutí, pevné nervy a vytrvalost. Jejich práci jim fakt nezávidím. A vám, milí čtenáři, přeji do nového roku hodně úspěchů, zdraví a lásky. Zkrátka to nejdůležitější, co potřebujete k tomu, abyste byli šťastní. Ostatně, co by byla tato hra, jakákoliv hra, bez nás? Tak si toho Silvestra pořádně užijte a nepřežeňte to!

25 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • EvilMatus on 31. 12. 2020 at 17:52
  • Reakce

  Díky za streamy, za web, za všetko 🙂 Prajem všetko pekné do nového roka!

  1. Tobě taky, díky 🙂

  • MeJiX on 1. 1. 2021 at 0:01
  • Reakce

  Díky Najlvine a doufám, že ti „vývojáři“ jednou poslechnou uživatele. Přeju hodně dobrých bitev, spokojenost, zdraví a pohodu. Díky za tvůj web a tvé informace.

  1. Já ti moc děkuji. Tobě taky 😉

  • Iosifek on 1. 1. 2021 at 10:28
  • Reakce

  Uplynulý rok také vede také k anketám, např. o nejzbytečnější bankovní poplatek.

  Tedy co je pro Vás v AW nezbytečnější? Absurdní.
  Pro mě je to nutnost expit tanky z Batl Patchu a ze smluv. To expení nijak neurychlíte, nekoupíte. Bude Vám to trvat cca 2-3 měsíce.
  Jinými slovy, jste natěšení na nový tank, koupíte za nemalý peníz coiny a dostanete polotovar, který vyexpíte jen intenzivním hraním. Prostě jste reálné peníze vyhodily oknem. Tank sice máte, ale je to polotovar.

   • Kacerdva on 1. 1. 2021 at 17:43
   • Reakce

   Pro mě je to naprosto směšná kompenzace za již vlastněný prémiový stroj (například po splnění kontraktu a otevření speciální bedny), 300 goldů za tier 6 prémiový stroj a 500 goldů za tier 7 prémiový stroj je podle mého nesmysl. Pochybuji že je hráči dostávají tak často, že by to ničilo ekonomiku hry. Pochopil bych například 70% z ceny tanku jako kompenzaci, přinejhorším i 50%, ale cca 9% je fraška.

    • Beeda2004 on 3. 1. 2021 at 19:38
    • Reakce

    ta kompenzace je tam jen jako filler v tech kontraktech ne aby ti to nahradilo goldy za cely vozidlo navic goldu se na tom da udelat dost kontrakt je splnitelnej za tri tydny coz 500 goldu je dobra castka za tu dobu, jinak za vsechny 6 to dava 500, pokud ma nekdo vsechny 7 tak myslim 650 nebo tak nejak a za 8 750 nebo nejakou podobnou castku

    • Iosifek on 4. 1. 2021 at 10:09
    • Reakce

    Beedo, záleží na úhlu pohledu.
    Mechanizmus je takový, že ti to nejprve projede garáž (nedostaneš tank co už máš, za ten bys měl dostat 100% kompenzaci, tím se to vyloučí), pak to hází na tier, 6, 7, 8.
    Mám všechny 6 a 7. Tedy za 6. = 500G, 7. = 700G. Z 5 naposled dokončených výzev mě nepadla ani jedna 8.
    Ty výzvy jsou dělané na to, aby goldy stahovali, né je dávali.
    První úkol ve výzvě je směšně jednoduchej, taky za něj dostaneš prd bodů.
    Druhej je otravnej, zpravidla: „Udělejte v deseti bitvách…“ Tj. cca 2h hraní. Nemusíš to hrát, můžeš to koupit za 75G /úkol.
    Třetí, týdenní úkol je pro PvE, obtížnej, těžkej nebo i skoro nemožnej. Např.: „V 5 bitvách v řadě za sebou, nesmí z vašho týmu nikdo zemřít (oživit se) a musíte vyhrát.“ To je na randomu téměř nemožné.
    Čtvrtý úkol je obdoba třetího, jen pro PvP a GO. Pro většinu hráčů nesplnitelný. Např.: “ Zničte tank zabitím posádky“. Za dobu co hraju, se mě tohle podařilo max. 6x/30 000 bitev, a to počítám i PvE.
    Nemusíš je hrát, můžeš to koupit za 350G/úkol.
    Úkoly jsou různě bodované, tak to je měsíc a vic, ne jen 3 neděle. A to ještě za předpokladu, že některý z těch úkolů koupíš.
    Za 500G koupíš max 1 těžkej úkol, za 700 dva. Tedy se to nerentuje. Kdybys to chtěl jenom odjezdit, tak nebudeš hrát nic jinýho.
    Ta náhrada je tedy opravdu stupidní. Nejezdím to cíleně, bude, nebude. Vrážet do toho goldy nehodlám a jezdit jeden úkol tejden taky ne.
    Tak ANO, já s ním souhlasím.

    Jsou tu ale další stupidní nenáhrady. Pokud dají dárek v podobě pronájmu 1-3 dny v My.Lootu, tak pokud ten tank vlastníš, dostaneš úplný prd. Přitom jsi si ten tank koupil minimálně za gody.
    Tedy, kdo si koupí tank, tak bude potrestán tím, že až budou dávat pronájem toho tanku jako dárek, nedostane nic.
    Vysmějí se mu, že byl tak blbej a něco kupoval.

     • Beeda2004 on 6. 1. 2021 at 11:06
     • Reakce

     kdyz se kontraktum venuju tak me to trvalo pokazdy kolem 21 dni maximalne 22 minimalne 19, akorat jelikoz sem zaplnil vsechny 6 tak to zacalo davat jen goldy tak sem s kontraktama prakticky prestal zhruba v rijnu, jedny kdy sem se jim venoval tak posledni dva tydny co byly rozbity a kazdej den se resetovali oba dva tydenni jak kdyz je nesplnis behem prvniho tydne a mas v zasobe hned druhej to sem udelal kontrakt za tri dni.

     jinak tech 5 bitev bez smrti s vyhrou se pocita jen pro vlastni zalozenou partu, s nahodnejma lidima to plati jen pro tebe ze nesmis umrit ostatni hrace to nepocita

     • Iosifek on 7. 1. 2021 at 10:27
     • Reakce

     Tak toho, že to maj rojebaný jsem si nevšiml.
     Původně to bylo měsíc, ale protože každý úkol je za jiný počet bodu, tak je tam rozptyl 50 – 70 bodů/měsíc. Když to zavedli: Kolega má štěstí, měl ty úkoly s nejvyššími body a když je nadával, tak je koupil. Ja, jek je zvykem, jsem to štěstí neměl, měl jsem ty ůkoly s nejnižššími body, jezdil jsem to, tak jsme se rozešli při dokončení o týden. Tj. těch cca 70 bodů.
     Půl roku na to kašlu, tak jsem to, že ty úkoly nabíhají nějak rychle, ani nezaznamenal.
     Asi i změnily ty úkoly, neb původně to bylo opravdu za celej tým, ať jsi jel v četě nebo ne.

     Rozjebanýho toho maj víc, např. Gaučko páře čelně Challiho i XM1A3 jak konzervu. Přitom s průbojností 190mm probíjí s přehledem 600-700mm pancíř. Na těch dvou tankách je to v inspektoru zbrojení totální červená i zboku, nejen zepředu. V reálu tě rozstřílí na vanu. Cca 1500 -2500 než se přehřeje.

      • Beeda2004 on 7. 1. 2021 at 12:02

      xm bych spis typl ze pare pres kufr kterej je jak papir staci bejt trosku z kopca a je zelenej skoro pro vsechno takze pokud tem nabojum dali nejaky tristivy poskozeni tak to pak muze bejt cejtit

      • Iosifek on 7. 1. 2021 at 13:51

      Zkoušeli jsme to na treningovce. Je to vana. Že to projde i jinde je taky možné. Jisté je, že je to rojebané, tak to být nemá. Proč myslíš že je tohodle Gaučkovího moru v GO tolik? Protože rozstřílí cokoli přes půl mapy a na blízko než MBT dobije, tak ho rostřílí čelně. Na jednu dávku ti vysype 3500hp jen to fikne.

      • Beeda2004 on 8. 1. 2021 at 20:48

      ja populaci gau v globsech nesleduju tezko rict ale, nepripada me gau nejak super vykonej zvlast pri tom rozptylu co to ma sice ma vetsi pen nez je uvedenej ale to je umyslne podle me neco jak grifin 50

      • Iosifek on 10. 1. 2021 at 10:07

      Bedo, papírově neb to co mají napsáno ve specifikaci, nejvyšší průbojnost z rychlopale má psanou Sphinx na 40mm ráží – 260/195mm (150/500m), za ním je Grifin 50mm – 240/180 (na tieru 8!)
      M48 GAU-8 je s ráží 30mm a průbojností 190/143 (150/700m) někde na „ocase“ průbojnosti za spoustou dalších rycholpalek.
      Tak jakto že probije cokoli čelně, zatímco Sphinx nemá šanci probít čelně nic. Kdyby jen čelně, on neprobije spoustu MBT ani bočně.
      To je opravdu normální?

      • Beeda2004 on 10. 1. 2021 at 16:33

      tj ale grifin ma bonus k penetraci kazdej druhej a treti ma bonus k penetraci kterej se zvetsuje

      • Iosifek on 10. 1. 2021 at 17:58

      A kde se prosim tě o těch bonusech dočtu?

      • Beeda2004 on 12. 1. 2021 at 23:25

      mno griffin to ma primo v infu tanku recoil stabilizer u gau to neni ale nedivil bych se kdyby to nekdo jen zminila nikam nezapsal

      • Iosifek on 14. 1. 2021 at 9:04

      Dík za snahu.
      Stále stejná písnička od AW. Většina informací žádná, občas něco někde roztroušené a zapomenuté. Návody žádné. Fóra zrušené, není se kde zeptat (na jejich discord chodí „pět“ lidí a kdo by tam lezl). Video návody obsahově k ničemu a ještě jen v angličtině.

      • Beeda2004 on 14. 1. 2021 at 21:10

      o odpovedi nebo ruzny zjisteni se snazi kluci od nas na LABS foru je mylsim u tady na strankach v odkazech co kdo zjisti obevi a podobne, to stejny discord, cista komunikace bez cenzury nebo omezovani kdyz se neco nelibi

   • romino on 4. 1. 2021 at 14:54
   • Reakce

   Jake polovične tanky? Object 195 som dostal vo FULL-ke 🙂

  • Petros on 2. 1. 2021 at 10:39
  • Reakce

  Diky za web 😉 ENG sice ovladam ale stejne je příjemnější cist si v cestine. GL&HF

   • Iosifek on 4. 1. 2021 at 16:40
   • Reakce

   Tebe, kterej má v garáži jen 10, se to netýká. Ty jsi ty nižší tiery prodal asi tak rychle, že nevíš vo co gou.

    • Petros on 9. 1. 2021 at 7:56
    • Reakce

    Co prosím?

     • Sinistram on 10. 1. 2021 at 18:42
     • Reakce

     To nebylo tobě))…dotyčný ví, komu to bylo 🙂

  • Peter on 4. 1. 2021 at 9:49
  • Reakce

  Vdaka za web informacie atd myslim si ze odvadzate super pracu pre cz-sk komunitu. Vela zdravia, odvahy a chut zit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.