Odpovědi vývojářů na nedávné rebalancování vozidel

Není to tak dlouho, co se nám do hry dostal dlouho očekávaný rebalanc vozidel na úrovních I až VI. Do značné míry se tím hra na těchto tierech změnila. Něco k lepšímu, něco k horšímu. Ne vše se však povedlo tak, jak vývojáři úplně zamýšleli. Nyní si zde můžete přečíst překlad oficiálního vyjádření k těmto změnám i odpovědi na nejčastější otázky, které se tohoto tématu týkají. Původní článek najdete zde.

Překlad z oficiálního webu

Jedním z nejžhavějších témat posledních dnů a týdnů je rebalancování vozidel na úrovních I až VI. Dnes bychom vám o něm rádi řekli více a také vysvětlili některé naše kroky a designová rozhodnutí.

Soubor změn úrovní I až VI se řídí stejnými pravidly a hlásí se ke stejné filozofii jako předchozí úpravy vysokých úrovní. V dřívějším vyvážení hry se vyskytly určité problémy, které jsme chtěli řešit. Mezi tyto problémy patřily např:

 • Nerovnováha síly mezi úrovněmi
 • Očekávané versus skutečné chování pancíře (známé také jako „ukazatel byl zelený, proč jsem pancíř neprorazil?„).

První problém se zdá být dostatečně zřejmý, ale druhý možná ne. Modely pancířů v Armored Warfare byly – nebo vlastně jsou – poměrně složité. To vedlo k velkému množství situací, kdy indikátor průraznosti, který funguje jako paprsek, zaměřil jeden malý polygon, kde byl průraz možný, ale skutečný granát zasáhl někde jinde – jiný polygon s jinou tloušťkou, od kterého se granát odrazil. Jinými slovy, viděli jste zelený zaměřovač, vystřelili jste a střela se odrazila. Abychom tento problém vyřešili, výrazně jsme zjednodušili modely pancíře – to je ten „divný pancíř“, který jste viděli v prohlížeči pancíře, ale o tom si řekneme více níže.

Na tomto konceptu jsme pracovali velmi dlouho a někde v průběhu jsme si uvědomili, že budeme muset udělat určité kompromisy.

Jedním z nejdůležitějších kompromisů se týká „realističnosti“. Na trhu jsou jiné tankové hry, které se buď hlásí k realismu, nebo tak alespoň začaly. Z nich vyplynul určitý soubor paradigmat, která se na vás, jako na naši komunitu, vztahují, přestože k tomu není žádný zvláštní důvod. Mezi několik příkladů patří např:

 • Špatné pancéřování Shermana
 • Leopard 1 by měl mít velmi tenký pancíř
 • T-55 má 100mm silný čelní plát

A tak dále. Jsme si vědomi, že porušování takových neformálních „pravidel“ (či zažitých stereotypů) připadá komunitě „špatné“. Ale z našeho pohledu není žádný zvláštní důvod je dodržovat. Porušili jsme je už na vyšších úrovních vozidel, i když tam to nebylo tak viditelné – nikdo totiž neví, jak účinná je vlastně souprava Abramse s ochuzeným uranem (a pro pořádek, prosím, nezveřejňujte žádné vojenské dokumenty, abyste nám to ukázali).

Naší starostí je především hratelnost – hra totiž musí být v první řadě zábavná a jakékoli snahy o realismu přicházejí až jako bonus. Koneckonců – realismus? V jednom z našich nejúspěšnějších skinů vypadá váš tank napůl jako duch a napůl jako chobotnice (Kraken). Jinými slovy, rozhodli jsme se proto vykašlat na téměř všechny realistické hodnoty pancíře a držet se toho, co je podle nás nejlepší pro hratelnost.

Nicméně to neznamená, že všechno proběhlo bez chyb. Existují problémy, které rozhodně ještě musíme vyřešit (dobrým příkladem je třeba totální dominance palebné síly na M51), ale celkově aktualizace proběhla zhruba tak, jak bylo zamýšleno. Od jejího zavedení jsme však byli bombardováni řadou dotazů, a proto bychom vám dnes rádi odpověděli alespoň na ty nejčastější.


Proč mají všechna MBT stejné rozložení pancíře?

Tohle je komplikované, protože jsme věděli, že to u určité skupiny hráčů nebude populární. Základní myšlenka byla následující – statisticky typické hraní proti MBT bylo, že dvě vozidla stála proti sobě, přičemž pohybovala zbraněmi doleva a doprava, nahoru a dolů a hledala „zelený“ slabý bod. Kdo ho našel jako první, obvykle vyhrál.

Naším cílem bylo přesunout těžiště hry z hledání weakspotů (slabin) na:

 • Správné umístění vozidla na bojišti
 • Správný výběr typu použité munice

Abychom toho dosáhli, museli jsme vymyslet celkový koncept pancíře a jeho rozložení, který by splňoval následující požadavky:

 • MBT by neměla mít snadno zaměřitelné čelní slabiny na střední a dlouhé vzdálenosti, aby se mohly tlačit vpřed, aniž by jim hrozilo okamžité zničení palbou na velké vzdálenosti.
 • MBT by neměly mít čelní slabiny, které hráči nemohou kompenzovat hraním, což je důvod, proč jsme spodní čelní pláty změnili na slabiny, protože je lze skrýt za překážkami nebo nakloněním tanku.
 • MBT by měly být schopny bojovat na jakoukoli vzdálenost a s jakýmkoli standardním rozdílem úrovní (tj. 2 tiery), proto je nejnižší část spodního čelního plátu obvykle zranitelná jakýmkoli tankovým dělem jakékoli úrovně, které může MBT za normálních okolností čelit v boji.
 • Boční pancíř MBT by měl být zranitelný děly střední a velké ráže na jakoukoli vzdálenost, ale měl by být odolný proti autokanónům (v současné době autokanóny revidujeme a připravujeme některé změny, takže tento bod berte s rezervou) – každopádně zde šlo o to, aby palebná podpora nebo vozidla ve stylu odstřelovačů byla při správném umístění proti MBT účinná a aby se obchvat či přepadání do boků staly životaschopnou taktikou.

Dále jsme chtěli, aby všechny standardní typy střel byly životaschopné v různých situacích. V nové metě hraní je přepínání střel důležité, proto jsme dali možnost přepínat typy střel bez dlouhého přebíjení prakticky všem vozidlům. Co se týče konkrétních typů munice:

 • APFSDS (kinetické): Univerzální typ střely účinný na kratší vzdálenosti v jakékoli bitvě a situaci.
 • HESH: Specifický typ střely, který nezpůsobuje tak velké poškození, ale je účinný proti ostře skloněnému pancíři, včetně horního čelního plátu, a proto může proniknout i do míst, kam kinetické střely nemohou.
 • HEAT (kumulativní): Způsobuje zhruba o 30% větší poškození než kinetické střely, ale jen zřídka pronikne čelním pancířem, takže se nejlépe používá proti bočnímu pancíři MBT nebo lehkým cílům.
 • HEAT-MP: Způsobuje zhruba o 10% nižší poškození než standardní HEAT, ale při neproniknutí může způsobit minimální poškození, takže je účinný nejen proti bočnímu pancíři a lehce pancéřovaným vozidlům, ale také proti stacionárním MBT v obranných pozicích, které by za normálních okolností byly vůči vaší palbě imunní.
 • HE (vysoce explozivní): Způsobuje mnohem, mnohem větší poškození než standardní kinetické střely, ale má nejnižší hodnoty průbojnosti ze všech typů munice. Lze použít proti velmi lehkým cílům, zadním částem vozidel, ale také k poškozování MBT v obranných pozicích díky schopnosti působit škody i při nepenetraci.

Chtěli jsme také zdůraznit rozdíly mezi jednotlivými třídami. Výsledkem je model, který můžete ve hře vidět právě teď. Ano, všechny tanky třídy MBT mají spodní čelní pancíře změněné na slabiny, což není historicky přesné, ale podporuje to naši představu o zamýšlené hratelnosti této třídy.


Proč má Leopard 1 tak silný pancíř (a proč jsou i další podivná rozložení pancíře)?

Ano, víme, že pancíř Chieftaina zevnitř takhle nevypadá, nebo že mu určité části schází. Víme také, že pancíř Leoparda vypadá jinak. Všechny tyto změny byly navrženy tak, aby byl výkon pancíře předvídatelnější a aby všechny MBT splňovaly výše popsané herní změny. Snažili jsme se ale i tak zachovat alespoň obecné styly MBT – Leopard jako takový je tedy z ostatních MBT své úrovně nejméně pancéřovaný.

Nicméně, s ohledem na výše popsané existují některá rozložení pancíře, která možná nemají zamýšlené hodnoty. V současné době se jimi proto zabýváme.


A co autokanóny?

Jak bylo rovněž uvedeno výše, chtěli jsme třídu MBT chránit před palbou autokanónů na velké vzdálenosti. Bohužel jsme při tom zjistili, že vozidla s autokanóny již nemohou tak účinně poškozovat MBT ani na krátkou vzdálenost. V současné době proto pracujeme na nápravě tohoto problému.


Proč má stejná střela na úrovni I-VI vyšší průraznost nebo poškození než na úrovni VII-X?

Stručně řečeno, jedná se o chybu. Vznikla proto, že proces rebalancování úrovní VII až X byl z určitých důvodů oddělen od procesu rebalancování úrovní I až VI, který, jak víte, přišel až později. Během implementace druhého z nich došlo k určitým konfliktům mezi nimi a my všechny takové nesrovnalosti co nejdříve napravíme.


Proč se Type 62 stal MBT?

Protože jsme potřebovali ještě jedno MBT na I. úrovni a ze všech existujících vozidel byl Type 62 nejlepším kandidátem, protože je to tak trochu zmenšená verze tanku Type 59. Možná se teď ptáte, proč jsme ho tedy prostě nenahradili tankem Type 59? Odpověď zní, že by to způsobilo více problémů než užitku. Museli bychom buď úplně nahradit Type 62 (tedy odstranit ho ze hry), nebo by nám zůstalo další starší vozidlo (podobně jako PT-76), které by nesloužilo k žádnému praktickému využití a nikdo by ho nehrál (stejně jako nikdo nehraje PT-76). Přesto by představovalo další „mrtvou váhu“, a to v době, kdy jsou náklady na vývoj hry rekordně vysoké.

Na druhou stranu uznáváme, že Type 62 má stejně úplně špatný model, ale z důvodů získávání nových hráčů toto MBT na I. úrovni potřebujeme. Pokud byste ho raději nahradili tankem Type 59, dejte nám vědět.

To samé platí i pro Rooikat 76. Je to vozidlo palebné podpory, což v naší hře prakticky znamená stíhač tanků. Proto jsme změnili jeho třídu.


Co se zbytku týče…

Buďme realisti. Slyšíme vaši zpětnou vazbu a uznáváme, že některé věci neproběhly tak, jak jsme zamýšleli. Existují chyby, na kterých stále pracujeme – kanón ráže 120mm na AMX-40 s nízkým poškozením, šílené poškození tanku M-51, některé tanky I.-VI. úrovně mají větší pancíř než MBT X. úrovně a podobně. V blízké budoucnosti je opravíme.

A ano, tento článek měl být zveřejněn už dříve. Za to všechno se omlouváme. V tuto chvíli nejlepší, co můžeme udělat, je věnovat pozornost poznatkům, které jste nám poskytli, a zpracovat je v následujících funkcích, na kterých právě pracujeme (jako je třeba přepracování autokanónů nebo vytváření rozmanitějšího pancíře).

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/developer-diary-tier-1-6-rebalance-questions

16 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Petr on 27. 10. 2021 at 13:19
  • Reakce

  Budoucnost…..? , že by náznak té nové utajované hry,,,,, (jako je třeba přepracování autokanónů nebo vytváření rozmanitějšího pancíře).- možná pracují na podobné hře jako je WT nebo EXCALIBR. Zatím jim utečou zbývající hráči, již ani v PvE na
  nízkých tierech není moc lidí .Podle statistik přes aplikaci STEAM je úbytek hráčů AW v poslední době -100 lidí . Ten úbytek
  bude celkově mnohem horší ! No asi si dám pauzu od AW , a začnu expit ty nové US. tanky.

  1. No ona žádná nová hra asi nebude. Já si z toho dělal jen legraci, protože je to jediný logický vysvětlení toho, proč tu na to tak kašlou. Každopádně raději bych hrál teď AW – dokud to ještě jakž takž jde 😀

   • Iosifek on 27. 10. 2021 at 18:16
   • Reakce

   Hráčů hrajících přes STEAM je málo. Z toho nemůžeš nic usuzovat.
   A to, že je na nízkých tierech málo lidí v PvE? Co z toho chceš soudit? Vždyť kdo se doexpí k T9-10, s nízkými tiery končí, nehraje je.

   Před sloučením s RU, byla kampaň na AGDS. Přihlásilo se tenkrát cca 4700 lidí z EU + NA. Do současné kampaně se přihlásilo cca 5000 lidí. Jistě, dokončilo to cca 750 lidí, ale tak už to chodí. Teď to bude možná taky tak.
   Já žádný propad za ty léta nevidím. Fluktuace hráču je přirozený proces. Nekdo se z kolonky „Hraje furt“ přesunul do kolonky „Hraje občas“, nebo „Skončil“. Spousta hráčů zase začala. To, že to je žalostně málo, to víme léta. Tahle hra má potenciál na víc hráčů.
   SS tvrdil, že herní kádr je stabilizovaný. Nemám důvod, z toho co vidím, tomu nevěřit.

  • Petr on 27. 10. 2021 at 20:13
  • Reakce

  Josifek- z teho ,že na nízkých tierech málo lidí v PvP +PvE ? Mám na to názor takovýto, nový hráči ve velkém počtu do
  naší hry se nehrnou. Přes STEAM hru hraje určitě jen velmi malá část počtu hráčů , s tím se s tebou shoduji. Chtěl jen
  napsat, že podle STEAMU těch lidí co tu hru hrají ubývá.

   • Iosifek on 27. 10. 2021 at 22:08
   • Reakce

   Petře, už pár let AW hraju a snažím se udržovat si přehled. Ať již o CZ/SK klanech nebo lidech.
   Takže když říkám, že je počet aktivních hráčů stejný jako před lety, tak je to blísko skutečnosti.

   1. Stejný rozhodně není, úbytek je evidentní. Je to pěkně vidět na čím dál větších frontách na bitvu i fakt, že nedávno museli vývojáři do PvP implementovat boty. On i ten úbytek hráčů hrajících přes Steam o ledasčem vypovídá. Je to sice jen malá část komunity, ale pokud ubývají hráči tam, pak zcela jistě ubývají i hráči mimo Steam. Tak rok zpátky se hrálo o dost líp…

    • Iosifek on 28. 10. 2021 at 10:04
    • Reakce

    Tady si mluvíme každý o něčem jiném.
    Já mluvím o regionu EU + NA. Tam je hráčů stále stejně. Cca 4500 – 5500 .
    Vy berete hráče celkově. Na RU došlo k obrovskému úbytku během 2 let sloučení.
    Před sloučením udávali počty PvE hráčo cca 90 tisíc a PvP hráčů 80 tisíc. To jsou asi tak stejná čísla, jako že na EU po spuštění beta verze bylo cca 35 tisíc lidí.
    Dnes jsou ty čísla tak 5-6 nižší. na RU možná i o víc. Takže máš čekačky místo desítek vteřin i desítky minut. Prime time se řídí časovími pásmy. Kde EU není ten hlavní herní čas. Taky dobou odezvy. Asi bys nechtěl byt přiřazen na herní server v San Francisku, s pingem 180-200ms.
    jsme na tom s čekačkama jako před sloučením. Tenkrát sice nepřidávali booty do PvP her, ale hráli se skrimiše. 5 x 5, 7 x 7, a i na ty jsi si musel dobu počkat.

    1. A to mě má uklidnit? Já hodnotím hru na základě jejího stavu. Tak rok po sloučení serverů se hrálo nejlíp. Pak to ale začalo klesat a dnes je čekání čím dál delší a navíc ještě dohazují boty místo hráčů. Samozřejmě se bavím o PvP, já skoro nic jiného nehraji. A jestli tohle není úbytek hráčů, tak pak už nevím co. Že je teď situace stejná jako před sloučením, to je spíš smutné…

     • Iosifek on 28. 10. 2021 at 15:30
     • Reakce

     Já se tě nesnažím uklidnit. 😀
     A PvP jsou mě ukradené. Klidně je můžou zrušit a nic se nestane. Hraje je tak 15% hráčů AW. I GO má víc hráčů.
     A nemůžou za to hráči, ale filozofie herních mechanizmů. Dokud se tohle nezmění, tak je to režim k ničemu. Tahounem AW je PvE. Ať se ti to líbí nebo ne.
     U nás v klanu z cca 30 aktivních hráčů (to jsou ti co se alespoň 1x týdně připojí a hrají) hráč především PvP je 1., hrající tak 50/50 jsou 2., občas hrající 2. Cca 25 jich hraje pouze PvE. A to i přesto, že vyjma jednoho, to jsou všechno bývalí hráči WoT. Kde nic jiného nehráli než PvP.
     „Kde udělali soudruzi z NDR chybu“?
     „Je cosi shnilého ve státě Dánském.“

      • Najlvin on 28. 10. 2021 at 19:46
       Autor

      No jo, tak když hraješ jenom PvE, tak to se nedivím, že úbytek hráčů neřešíš. Tam to poznáš až když zbude ve hře pět a půl lidí 😀

    • Iosifek on 28. 10. 2021 at 11:03
    • Reakce

    PS: Pokud se chceš dostat do PvE bez čekaček a to v kteroukoli denní nebo noční dobu, slož si 5 člennou četu. To tě vezme hnedle. 😀

  • Petr on 28. 10. 2021 at 16:55
  • Reakce

  Josifek- nemohu ti nedat za pravdu ohledně PvP, též bývalý hráč WoT- od roku 2012 až 2019 mám více
  jak 12 000 bitev. V hře WT od roku 2015 nahráno přes 2 000 bitev , hru AW mám od roku 2019 a bitev v PvP
  necelých 300 a PVE již odehráno 1200. V PvP jsem v této hře velmi špatný – již starší a zvyklý přece jen, že
  ten tank něco odrazí a to sem nehrál jen těžké tanky.

   • Iosifek on 28. 10. 2021 at 18:06
   • Reakce

   Petrů mám v přátelích vícero. Máš-li zájem, tak pojď hrát s náma dědkama. 🙂
   Já mám nick ve hře stejnej jako tady. Stačí se na mě obrátit. 🙂

  • Petr on 28. 10. 2021 at 19:20
  • Reakce

  Díky za nabídku , ale bohužel budu pracovně vytížen. Když bude chvílka tak plánuji provětrat F-104 v hře WT, oprášit prach
  z mého [miláčka] Chiefteina v konzol WOT a plánuji vyzkoumat ty nové US. tanky. Plány velké , ale nakonec z teho se nic
  pomalu neuskuteční.

  • Iosifek on 3. 11. 2021 at 9:29
  • Reakce

  Najvline, mám pro tebe dvě zprávy. Jednu dobrou a druhou špatnou, jak už to tak bývá. jen nevím, která je která. 😀
  Do Pvp přidá dnešní aktualizace neomezený počet hráčů, mimo hlavní herní čas, na všech tierech. Zkrátí se ti čekačky.
  Ti „hráči“ budou booti.
  PvP teď bude obtížnější, neb booti hrají často lépe, než spousta hráčů. 😀

  1. No mně se tu taky rýsuje jedna dobrá zpráva. PvP je zdá se po smrti, tekže zbude víc času na jiné, zajímavější hry, protože AW dám nejspíš definitivní sbohem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.