Nová kamufláž aneb český maskovací vzor

Již není žádným tajemstvím, že spolu s novou kampaní Battle Path „Wars of the Past“ nám do hry přijede i dlouho žádaná T-72M4CZ. Tento český tank však nebude jedinou českou stopou. Těšit se totiž můžete i na další z autentických kamufláží, a tentokrát půjde o český maskovací vzor, který v současnosti naše armáda používá. Že nevíte, o jakou kamufláž jde? Zde je o ní pár informací.

Kořeny tohoto specifického vzoru sahají pravděpodobně až do 80. let minulého století, konkrétně do příruček maskování Československé lidové armády. Ty obsahovaly čtyři různé maskovací vzory pro armádní vozidla – jeden pro jaro, jeden pro léto, jeden pro podzim a jeden pro zimu. Kombinace světle zelené, tmavě zelené a černé barvy byla přiřazena létu, ale odstíny tehdy nebyly jasně definovány. Ve skutečnosti byl před rokem 1989 přístup ke kamuflážím spíše nahodilý. Existovalo mnoho unikátních vzorů (jedním z oblíbených způsobů bylo prosté namalování černých čar na vozidlo), přičemž barvy byly ponechány na uvážení jednotky (nebo dokonce jednotlivých posádek).

V polovině 90. let (pravděpodobně v roce 1995, protože tehdy vstoupil do služby nový pěchotní vzor s podobnými barvami) se kamufláž poněkud standardizovala prostřednictvím dokumentů ČOS („Český obranný standard“), které definovaly a doporučovaly (nikoli však nařizovaly) určité typy kamufláží. Nejoblíbenějším vzorem z nich se stala kombinace černých, tmavě zelených a světle zelených skvrn, o kterých se právě bavíme. Na rozdíl od předchůdce má tato kamufláž (určená do letního prostředí) skutečně jasně definované odstíny barev, včetně různých přípustných odchylek. Barvy byly „vyladěny“ speciálně pro splynutí s českým lesním prostředím. Není to však jediná kamufláž používaná českou armádou a existují i další (byť vzácné) vzory.

Jak již bylo naznačeno, kamufláž, která přijde do hry spolu s naším tankem, je nejlépe známá právě z T-72M4CZ (tanky byly kromě raného prototypu takto natřeny z výroby) a rovněž z vozidel Pandur. Nicméně předpokládá se, že takto bude natřena i většina moderních obrněných vozidel české armády. Během nedávných zkoušek IFV se některá z těchto vozidel, jako například ASCOD nebo Lynx, v této kamufláži skutečně objevila.

Kamufláž, stejně jako obvykle, přijde do hry i s některými dalšími věcmi odkazujícími na českou tématiku. Byla vytvořena například nová základní barva podle khaki vzoru používaného různými zeměmi Varšavské smlouvy a přidán bude také český vojenský znak. Díky tomu budou moct vaše vozidla vypadat jako jejich skutečné protějšky.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-camouflages-czech-army

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.