Nová historická kamufláž z Polska

Kromě skinu Berberys (o němž jsme psali zde) si vývojáři hry Armored Warfare připravili na letošní oslavy polského dne nezávislosti i jednu speciální kamufláž. Tu nazvali Ryś, a to podle vozidla, na kterém byla vyfotografována.

Samotná kamufláž je poměrně jednoduchá, protože se skládá ze svislých zelených, černých, hnědých a světle béžových pruhů. Zajímavé je však samotné vozidlo. Od šedesátých let až do konce osmdesátých let používala polská armáda jako své hlavní bojové vozidlo OT-64 SKOT. Vozidlo bylo na svou dobu opravdu dobré, ale o dvě desetiletí později bylo již prostě zastaralé, což je důvod, proč bylo do roku 1995 téměř úplně vyřazeno.

Polsko tak zůstalo nejen bez pořádného vozidla (to bylo napraveno až přijetím KTO Rosomak v roce 2002), ale také s velkým množstvím zakonzervovaných OT-64. V roce 2002 se na výstavě MSPO v Kielcích objevil prototyp modernizovaného OT-64 pod názvem Ryś (Lynx). Vozidlo dostalo jiný motor od společnosti IVECO a řadu dalších modernizací, přičemž výrobce Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. počítal s více verzemi.

Kamufláž patřila variantě označované E8, určené pro polské výsadkové síly. Byla vyzbrojena kanónem ráže 30mm instalovaným ve věži E8 od firmy Rheinmetall (odtud označení) a oficiálně byla představena během výstavy MSPO v roce 2003.

Projekt nakonec nebyl moc úspěšný. Vydržel ještě několik dalších let, přičemž bylo veřejnosti předvedeno několik dalších variant. Nicméně jedinou uzavřenou zakázkou bylo pouze pět obrněných sanitních vozidel (KTO Ryś MED), která pak byla nasazena v Afghánistánu. Celý koncept byl nabízen zhruba do roku 2010, kdy následně v tichosti zmizel z katalogů.

V Armored Warfare se kamufláž bude hodit především na oblíbená AFV vozidla, jako je OT-64 COBRA nebo řada Rosomak. Kromě maskovacího vzoru budou ale k dispozici ještě další dvě věci – červená základní barva vycházející z odstínu červené barvy používané na polské vlajce a také speciální titul hráče „Pancerniak“ (polský slangový výraz pro tankové posádky).

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-camouflages-polish-rys

1 komentář

    • m_zukov on 1. 11. 2021 at 14:16
    • Reakce

    jak já ty poláky nesnáším 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.