M8 Ridgway – nový historický skin

K letošním oslavám Dne nezávislosti v USA si pro nás vývojáři Armored Warfare připravili něco speciálního, a to skin, o kterém se více podrobností dočtete v tomto článku. Tento skin bude patřit jednomu z nejlepších lehkých tanků ve hře, tanku M8 Thunderbolt II (ten najdete na IX. úrovni). Možná si teď říkáte – podle názvu článku má jít o historický skin, takže jak je sakra možné, že je určen pro vozidlo, které se nikdy nedostalo do služby? Jeho vývoj byl přece v 90. letech minulého století zrušen. Pojďme si to tedy v následujících řádcích vysvětlit.

Odpověď na tuto záležitost je trochu složitější. Začněme nejprve samotným vozidlem. XM8 od firmy FMC bylo navrženo v 80. a na počátku 90. let minulého století, aby se zúčastnilo nešťastné soutěže o zakázku s cílem nahradit stárnoucí vozidla Sheridan, která byla ve službě už od vietnamské války. Celá historie programu je popsána v tomto specializovaném článku (anglicky). Zkrátka a dobře, v roce 1996, krátce po rozpadu Sovětského svazu, byl celý projekt zrušen v důsledku rozpočtových škrtů.

Prototyp, který během vývoje vznikl, se znovu objevil v letech 2003 a 2006, tentokrát s instalovaným kanónem ráže 120mm – jednalo se o předváděcí vozidlo Thunderbolt, které mělo být využito ve válce proti terorismu, protože americkým silám chyběla vhodná mobilní palebná platforma. Ale to není ani tak podstatné – důležité bylo, že Thunderbolt byl přímým následníkem programu Armored Gun System, který vznikl v 80. letech.

Vraťme se tedy na chvíli do osmdesátých let, nebo spíše na konec tohoto desetiletí. V roce 1989 zahájila americká armáda operaci Just Cause s cílem sesadit Manuela Noriegu, vůdce Panamy, který se koncem osmdesátých let velmi aktivně podílel na obchodu s drogami. V tomto smyslu byla americká invaze do Panamy čistkou a současně policejní akcí, přičemž panamské milice se nemohly vyrovnat síle americké námořní pěchoty a výsadkářů.

Z hlediska výzbroje bylo v operaci použito 14 tanků M551 Sheridan, přičemž 10 tanků bylo krátce po dobytí letiště Torrijos-Tocumen shozeno letecky z nízko letících letounů C-130. Dva z nich byly při tom zničeny. Zbývající čtyři Sheridany byly do oblasti tajně dopraveny měsíc před operací.

Tyto čtyři stroje se zúčastnily útoku na velitelství panamských obranných sil, známé také jako „Comandancia“, a zažily jedny z nejtvrdších bojů v rámci operace. Jeden z těchto čtyř Sheridanů se jmenoval „Airborne Thunder“ a patřil k rotě C 3. praporu 73. obrněného pluku 82. výsadkové divize. Tank operaci přežil bez úhony a později se dokonce zúčastnil operace Pouštní bouře. Poté se vrátil do USA a nakonec byl vyřazen z provozu. Po ukončení aktivní služby prošel procesem restaurování, aby vypadal stejně jako během operace Just Cause, a nyní je k vidění v Muzeu výsadkových a speciálních operací americké armády ve Fayetteville v Severní Karolíně.

Abychom tyto dva příběhy spojili, skin vychází z následující úvahy: „Co kdyby americká výsadková vojska byla v době invaze do Panamy vybavena vozidly projektu Armored Gun System – v tomto případě M8?„. Samozřejmě je to celé trochu anachronické. Operace proběhla v roce 1989, zatímco první prototyp byl představen až v roce 1993. Navíc verze s dělem ráže 120mm se měla objevit až o deset let později. Možná ale byli konstruktéři obrněné techniky ve světě Armored Warfare dostatečně rychlí na to, aby se vozidlo objevilo o čtyři, pět let dříve?

Pravdou je, že v tomto případě se vývojáři rozhodovali především na základě zpětné vazby od hráčů. Thunderbolt je populárnějším vozidlem než Buford, takže nám chtěli poskytnout nejen zajímavou historii, ale také praktický skin, který by se dal používat ke každodennímu hraní. Výsledek vidíte na obrázku.

Jak můžete vidět, kromě zlepšení celkové kvality byl model Thunderbolta upraven o řadu menších detailů. Tank nyní nese standardní kamufláž NATO z roku 1986, kterou pracovníci muzea namalovali na původní pískovou barvu, protože skutečný výsadkový Thunder Sheridan se účastnil i operace Pouštní bouře. Ale i tento kus historie zde byl zachován. Místy je vidět prosvítání původní pískové barvy.

Hlaveň děla hrdě nese název Airborne Thunder a na spodní čelní a zadní desce vozidla je namalováno taktické označení 82. výsadkové divize, 73. obrněného pluku a 3. praporu. Věž vozidla je pokryta různými bednami s municí a předměty patřícími jeho posádce. A v neposlední řadě je pozice protiletadlového kulometu opatřena přídavnými pancéřovými deskami, podobně jako na vozidle Sheridan.

S tím vším, co bylo řečeno, zbývá vysvětlit už jen jednu věc – jméno. Tank je samozřejmě pojmenován po generálu Matthew Ridgwayovi, mimo jiné veliteli 82. výsadkové divize za druhé světové války. Ale to není všechno. Generál Ridgway zemřel v roce 1993, což vedlo k některým spekulacím, že příští lehký tank pro výsadek bude pojmenován po něm. Nebylo tomu tak a podle dostupných informací to ani nikdy nebylo v plánu. Ale jak se ukázalo, zdrojem těchto zvěstí byla nechvalně známá webová stránka combatreform.org, kterou nejlépe proslavil Mike Sparks, neúnavný odpůrce platformy Stryker a zastánce M113 Gavin.

Přestože je Gavin v kruzích západních tankových nadšenců starým vtipálkem, považujeme celý tento meme za roztomilý a M8 Ridgway je tak nejen poklonou generálovi Ridgwayeovi, ale stejně tak i webu combatreform.org. Jak se vám tento skin líbí?

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-skins-m8-ridgway

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.