Historický skin pro M60A3 SLEP

Jak už od nás víte, ve hře se nám schyluje k zajímavé události nazvané „Riders on Storm„, která tu bude u příležitosti výročí hry Armored Warfare. Během této výroční akce budete moct získat mimo jiných odměn i prémiový tank VI. úrovně. Jedná se o bojový tank M60A3 SLEP, jenž jsme vám představili v minulém článku. Tank jako takový ale nebude jedinou zajímavou odměnou. Získat totiž půjde i speciální skin pro tento tank nazvaný Rough Rider a odkazující se na vietnamskou válku.

Vývojáři na stránce hry píší, že se formou tohoto skinu pokusili dodat modernímu M60A3 SLEP vzhled, který z tanku udělá starší řadu známou jako M48 Patton. Tanky této řady byly totiž během vietnamské války hojně používány. Obě vozidla se samozřejmě vizuálně výrazně liší, ale cílem bylo jejich vzhled vystihnout co nejlépe. Nutno podotknout, že skin neodkazuje na žádné konkrétní vozidlo, ale prvky v něm použité jsou vesměs historické. V následujících řádcích se o těchto jednotlivých prvcích dozvíte více informací.

Začněme barvou. Jak již víte z tohoto článku o kamufláži, většina tanků té doby byla natřena v jednom odstínu khaki/tmavě zelené barvy. V agresivním prostředí vlhké vietnamské džungle se však všechny barvy poměrně rychle opotřebovaly a vozidla tak často měnila vzhled na směsici původní barvy, rzi a bláta. A přesně tato kombinace barvy, rzi a bláta je použita u tohoto skinu jako základní podklad.

Při pohledu na hlaveň děla můžete vidět tři další výrazné prvky. Prvním je úsťová brzda, kterou kanón ráže 120mm s hladkým vývrtem rozhodně nepotřebuje, ale vývojáři ji považovali za pěkný detail, který by stálo zato přidat. Důvod je prostý, protože jednou z nejikoničtějších částí tanků M48 z vietnamské éry byla právě tato brzda ve tvaru T na konci hlavně. Nemusíte se ale bát – falešná brzda nemá na výkon střel tanku nejmenší vliv – je tam pouze jako vizuální doplněk skinu.

Dále je tu samotný název – Rough Rider. Hlavní část vietnamské války se odehrávala na přelomu 60. a 70. let minulého století. Vojáci, kteří v ní bojovali, vyrůstali ve čtyřicátých a padesátých letech, tedy v éře swingu, hollywoodských pin-up girls a samozřejmě starých westernů. Název Rough Rider (Drsný jezdec) odkazuje na sérii klasických filmů z počátku 40. let 20. století o skupině hrdinných kovbojů, kteří na divokém Západě pronásledovali zloděje a jiné zločince.

I když se toto konkrétní jméno, alespoň dle dostupných zdrojů, na skutečném tanku z vietnamské války neobjevilo, jiné odkazy na toto období se objevovaly celkem běžně a pojmenování tanku podle filmu, který by velitel znal ze svého dětství, by tedy bylo celkem reálné.

Když se nyní pohledem přesuneme dál, uvidíte kolem hlavně ještě dva bílé pruhy. To neznamená množství zničených tanků, jak si asi mnozí z vás myslí. Dva bílé pruhy totiž signalizovali, že dotyčný tank patří k jednotkám roty B, jejíž vojáci dané tanky používali. Tomu také odpovídá identifikační číslo na horním čelním štítu. Označení 25-I (trojúhelník) 69 znamená, že vozidlo patřilo 1. praporu 69. obrněného pluku 25. obrněné divize.

69. obrněný pluk (nesoucí název „Černý panter“) byl založen v roce 1940 a (pod jiným označením) sloužil v Evropě během druhé světové války od vylodění v Normandii přes Bastogne (bitva v Ardenách) až po Lipsko, přičemž se zúčastnil nejméně pěti velkých bitev. Po válce byla jednotka deaktivována, aby se o deset let později znovu objevila jako součást nového systému. V roce 1966 byla jednotka nasazena ve Vietnamu a účastnila se mnoha akcí, včetně jedné z mála tankových bitev vietnamské války 3. března 1969, v níž Pattony zničily dva severovietnamské lehké tanky. Své působení ukončil 69. obrněný pluk v roce 1970, přičemž rota B obdržela vyznamenání „Presidential Unit Citation“. Jednotka byla nakonec rozpuštěna v roce 1972, aby byla znovu aktivována v roce 1987 a nasazena v operaci Pouštní bouře a ve válce v Iráku.

Ale dost historie, zpět ke skinu. Jak si můžete všimnout, nad dělo byl přidán i masivní světlomet, což je další charakteristický prvek dobových tanků ze série Patton. Dále tu máme zuby na přední části korby. Ty popravdě moc typické nejsou. Objevily se sice na jednom konkrétním modelu M48 z období vietnamské války, ale tento druh výzdoby tehdy nebyl až tak běžný. Zdá se, že jde o návrat do doby korejské války, kdy se věřilo, že zdobení tanků děsivými tlamami vnáší strach do srdcí pověrčivých Korejců. I když jsou výsledky této taktiky sporné, jedno je jisté. Vypadá to drsně.

Co se týče ochranné klece kolem věže, ta je vyplněna osobními věcmi posádky i doprovodných vojáků. Americká vozidla takový náklad často převážela při delších vzdálenostech, stejně jako náhradní munici, potraviny a další nezbytnosti.

Na pravé straně věže je namalováno sedm přeškrtnutých ikon tanků, což značí sedm zničených vozidel nepřítele. Ani tato část ale není zcela historicky přesná – jak bylo napsáno výše, boj tanku proti tanku byl ve vietnamské válce velmi vzácný. Ve skutečnosti se takovéto namalované zářezy týkaly lidí, nikoli vozidel – a bylo jich mnohem více než jen sedm. Ale protože by to bylo poněkud neetické, rozhodli se vývojáři nakonec ikony nahradit tanky, aby lépe odpovídaly světu Armored Warfare.

Zůstaneme-li na pravé straně, korba nese další tři výrazné znaky. První je bílá hvězda, kterou nesly americké tanky. Druhým je výrobní číslo tanku. Třetí je však nejzajímavější – ve vietnamštině je na něm napsáno „průjezd na pravé straně vozidla„. Nebo to tak alespoň mělo být, nápis byl totiž pravděpodobně zkomolen a vývojáři jej převzali ze skutečného nápisu na vozidle. Účelem tohoto nápisu byla bezpečnost posádky. Během různých hlídek a strážních služeb ve městech byly tanky často napadány povstalci skrývajícími se v davu. Aby se zajistilo, že zbraně budou vždy namířeny na správnou stranu, tank byl umístěn na krajnici a každý, kdo se k němu přiblížil ze „slepé“ strany, byl považován za nepřítele.

A v neposlední řadě je na jedné z antén tanku připevněna americká vlajka. Ale pozor, toto není obyčejná vlajka! Je na ní pouze 45 hvězd, protože patřila jedné z legendárních amerických historických jednotek, 1. dobrovolnické kavalerii Spojených států, známé také jako… „Rough Riders“ (Drsní jezdci). Jednotce velel Theodore „Teddy“ Roosevelt, ikonická postava americké historie, a svou slávu si vysloužil během kubánského tažení v roce 1898. Historická vlajka, ze které tento prapor vychází, pochází z bitvy na kopci San Juan.

No a to je vše, co lze k tomuto speciálnímu skinu říci. Jak tedy vidíte, jde o klombinaci nejrůznějších historických prvků, které vám z moderního M60A3 SLEP udělají vcelku uvěřitelné vozidlo řady M48 z období vietnamské války. V případě, že se vám líbí v závěru zmíněná vlajka, tak ta bude k dispozici také jako samostatná odměna spolu se čtyřmi různými tituly:

  • Riders on the Storm
  • Charlie
  • Tunnel Rat
  • Fortunate Son

Přímo jako odměna však bude k dispozici pouze první titul. Zbytek – no uvidíte, ale nebyla by to výroční akce bez skutečného výročního dárku, že? Dá se tedy očekávat, že se další tituly objeví formou dárku v prémiovém obchodě, jak už to ostatně při podobných akcích v Armored Warfare bývá zvykem.

Tak jak se vám tento skin na tank M60A3 SLEP líbí? Mně osobně tedy hodně. Tohle je přesně to, co bych na tancích viděl nejraději. Zkrátka vzhled odkazující na nějakou skutečnou událost, tanky opatřené různým vybavením, osobními věcmi posádek a podobně. Zdá se, že letošní výročí hry nám opravdu přinese spoustu zajímavého. Takže buďte připravení. Celá akce by dle dostupných zdrojů měla vypuknout už brzy a trvat bude celý měsíc.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-skins-m60a3-slep-rough-rider

1 komentář

    • Lolita on 27. 9. 2021 at 17:08
    • Reakce

    Skin se mi moc nelíbí, ale chci ho. Více reálných a autentických skinů, prosím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.