Další historický skin – BMPT RSP

Blíží se prosinec a s ním se do hry dostane i další lehce splnitelná výzva, kterou pro nás vývojáři právě připravují. Jedná se o událost nazvanou Whispers of Frost, o které padla zmínka již na včerejším streamu. Pokud jste se účastnili nedávné akce Riders on the Storm, již asi tušíte, o čem to celé bude – opět se bude plnit denní úkol. Celou akci tentokrát však vylepší jedna novinka. Místo etap závislých na počtu splnění daného úkolu budou nově k dispozici odměny každý den, takže bude možné získat mnohem víc!

Jak je v prosinci zvykem, tato akce bude mít zimní tématiku a její hlavní odměny budou vymodelovány podle skutečných ruských vozidel, kamufláží a jednotek. První cena, o které je tento článek, bude vůbec ta nejvyšší – speciální skin pro vozidlo BMPT Mod.2017 nazvaný RSP (neboli Russian Service Pattern). Nejprve si ale pojďme říci něco málo o skutečnostech, které by snad měly vysvětlit, proč si vývojáři pro skin vybrali právě toto vozidlo. Jak již pravděpodobně víte, bylo to právě Rusko, kde se zrodila třída vozidel „doprovodných tanků“ (po zkušenostech z Afghánistánu) a vývojáři se jim podrobně věnovali v jednom z předešlých speciálních článků (anglicky).

První z moderních Terminátorů se na veřejnosti objevil v roce 2000 (to je model, který máme ve hře pod názvem BMPT Mod.2000), ale konfigurace s jedním kanónem se udržela velmi krátce a zhruba v roce 2003 ji nahradila ikonická konfigurace se dvěma kanóny a dvěma odpalovacími zařízeními, kterou známe a milujeme z jiného vozidla ve hře, Ramky-99. Tento typ prošel v roce 2005 vojenskými zkouškami, ale navzdory svému skvělému jménu a ikonickému vzhledu ho ruská armáda ve skutečnosti nechtěla do služby. Důvody byly jak finanční, tak taktické – pro tento typ vozidla nebyla vypracována žádná skutečná doktrína.

Uralvagonzavod se ale konceptu nevzdal a o deset let později s ním přišel znovu. Nejprve vznikl BMPT-72 „Terminator-2“ na podvozku T-72, který si však navzdory atraktivní koncepci nenašel žádné zákazníky. Byla nutná lepší propagace, což vyústilo v návrat k podvozku T-90A v kombinaci s modernizovanou věží (vycházející z věže BMPT-72). Tento nový vzor Terminátora neměl oficiální název, ale obecně se mu říkalo „Syrian pattern“, protože v rámci velké propagace byl v roce 2017 nasazen v Sýrii během ruské intervence. Navzdory některým zprávám se ve skutečnosti žádného boje nezúčastnil. Snadno rozpoznatelnou součástí zde byla „soft“ ERA, která byla později upravena pro tanky T-72B3. Tuto variantu BMPT ve hře najdete jako BMPT Mod.2017.

A tady se konečně dostáváme ke skinu. Je fakt, že mnoho pokročilých ruských zbraní je v té či oné podobě vyvíjeno s ohledem na export. Ne že by Rusko chtělo všechno prodávat do zahraničí – léta výprodejů jsou dávno pryč – ale u mnoha zařízení (s výjimkou skutečně strategických věcí) existuje exportní verze a v řadě případů Rusko doufá, že zahraniční zákazníci pomohou zaplatit účet za vývoj (typickým příkladem může být SU-57). Nakolik je tato strategie moudrá, je otázkou do diskuse.

Nejlepším tahem při exportu a snaze zaujmout potencionální zákazníky je však to, že daná zemně taková vozidla sama používá. Koneckonců, proč by někdo kupoval od Ruska něco, co se ruská armáda nechce?

A přesně tak vznikl ruský služební vzor Terminátora. V roce 2017 byla mezi Ruskou federací a UVZ podepsána smlouva na dodávku blíže neurčeného množství BMPT (pravděpodobně 10-12 kusů), které v dubnu 2018 oficiálně vstoupily do služby u 90. gardové vitebsko-novgorodské tankové divize a od té doby jsou zde využívány, přičemž se účastnily i velkého cvičení Zapad 2021. Z taktického ani strategického hlediska nemá jeho zavedení žádný praktický význam, ale pro případné zákazníky je to výborná propagace.

Mezi vzorem 2017 a vzorem 2018 je několik relativně malých rozdílů, mezi které patří např:

  • Jiné úložné boxy
  • Jiné uspořádání čelního pancíře
  • Přídavný kryt autokanónu podobný BMPT-72

Jinak obě vozidla vycházejí z podvozku řady T-90 a mají pětičlennou posádku.

Zatím jedinou zemí, která BMPT přijala do služby (kromě Kazachstánu, který používá starší model), je formálně alespoň Alžírsko.

Oficiální označení vozidla je stále jen předmětem diskuse, protože nikdo vlastně neví, jak se tato vozidla oficiálně označují v ruské armádě. Obecně se jim jednoduše říká BMPT, ale některé zdroje tvrdí i něco jiného – v zářijovém čísle časopisu Armeysky Sbornik (oficiální časopis ruského ministerstva obrany) z roku 2021 je nazvali „Terminator-2“. Proto se vývojáři nakonec rozhodli použít název „Russian Service Pattern“ (RSP).

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-skins-bmpt-rsp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.