Co se událo za poslední dva měsíce

Asi jste si všimli, že v poslední době nejsem zrovna aktivní, a to jak zde na webu, tak ani ve hře či na streamu. Důvodů je několik, ale ten hlavní je zkrátka akutní nedostatek času. Nejen práce, ale i péče o mou novou lištičku mi bere veškerý prostor, a tak na hry jednoduše nezbývá čas. I když se to nemusí zdát, hraní a streamování je časově celkem náročný koníček. A ne jinak je to i se psaním článků či děláním překladů pro tento web. Možná vám to tak nepřijde, ale práce na tomto webu zabere klidně několik hodin denně. A to je spousta drahocenného času.

Z tohoto důvodu zde pravděpodobně i v dalších měsících aktivní moc nebudu. Sice mě to moc mrzí, protože jsem tvorbě této stránky věnoval hodně úsilí a nerad bych ji po tom všem definitivně zařízl. Nicméně v jednom člověku je zkrátka za těchto podmínek nemožné pokračovat dál tak, jako dříve. A nikdo další ochotný, kdo by to se psaním myslel vážně a dokázal svým projevem zaujmout čtenáře, se bohužel za dva roky existence Awečka.cz nenašel. Tím znovu vyzívám, pokud byste chtěli přiložit ruku k dílu a máte nadání i chuť psát o Armored Warfare, dejte mi vědět.

Přesto, když už jsem dnes u toho psaní, rád bych se zde trochu víc rozepsal a zmínil alespoň to nejdůležitější, co se za dobu mé neaktivity událo. To, že jsem si dal od tanků delší pauzu, totiž neznamená, že se vývoj hry zastavil. Ten samozřejmě pokračuje dál, a i když je jeho směr stále poněkud spekulativní a osobně bych byl raději, kdyby si vývojáři stanovili zcela jiné priority, nemohu opomenout fakt, že změny z posledních týdnů obohatily herní svět Armored Warfare o další zajímavé akce, obsah či vylepšení. Bylo by tedy fajn zde na ně alespoň ve stručnosti poukázat a odkázat vás případně na podrobnější informace v originále.

Scavenger Run

Jedním z takových zajímavých vylepšení je akce zvaná Scavenger Run, která se bude ve hře příležitostně objevovat i v budoucnu. Jedná se de facto o jakousi minihru, v níž postupným průzkumem pomyslných lokací a skladišť získáváte náhodně generovaný bonus k nákupu zlaťáků. Na první pohled si možná řeknete, že jde o zbytečnou funkci, další loterii, kterou nevyužijete. Pokud ale občas investujete do nákupu zlata, například abyste rychleji postupovali v kampaních Battle Path, můžete touto cestou získat výraznou slevu při jeho nákupu. Jako nápad mi to tedy špatné nepřijde a své využití si to u mnoha z vás jistě najde.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/scavenger-run-here

Nové kamufláže a skiny

Vývoj nezahálel ani na poli vizuálních úprav vozidel. Do hry tak přibyly různé historické kamufláže (například Izraelská nebo Syrská), a to včetně podkladových barev, ale také speciální autentické skiny odkazující se na skutečný vzhled konkrétních vozidel. Jedním takovým skinem je Turecký M60T určený pro tank Sabra Mk.2, který ve hře najdete na VII. úrovni. Skin vychází ze vzhledu vozidel nasazených během tureckého vpádu do Sýrie v roce 2019 a zahrnuje dvě verze – mírovou se základním nátěrem a bojovou, určenou právě pro zmíněnou bojovou operaci. V souvislosti se skinem si drobnými úpravami a vizuálními vylepšeními prošel i samotný model tanku Sabra Mk.2.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-camouflages-israel a https://aw.my.games/en/news/general/historical-skins-m60t

Kampaň Lilac and Steel

Asi nejvýraznější událostí posledních dvou měsíců byla kampaň vytvořená u příležitosti oslav konce druhé světové války. Ta nesla název Lilac and Steel a mohli jste v ní mimo jiných hodnotných odměn získat i zbrusu nové, prémiové vozidlo SU-152 Taran, včetně speciálního skinu Liberator. Pokud nevíte, co je to za stroj, o jeho historii se můžete více dočíst v tomto článku (anglicky). Ve hře se jedná o stíhač tanků V. úrovně a k jeho získání zdarma stačilo jen málo. Bohužel, já osobně jsem se akce neúčastnil. Nicméně doufám, že vám se získat vozidlo podařilo, protože to vůbec nevypadá na špatný stroj. Snad půjde ještě získat někdy jindy.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/now-available-lilac-and-steel

Desert Storm Raid

Další výraznou akcí byl samozřejmě Raid, tentokrát zaměřený na operaci Pouštní Bouře. O této herní události jsem tu už psal dříve. Mohli jste tak díky plnění úkolů přijít k řadě zajímavých odměn, završených čtyřmi speciálními skiny pro určená vozidla odkazující na operaci Pouštní bouře. Některé z těchto skinů vypadaly docela dobře a hlavně byly oproti předešlým Raidům autentické, což hodnotím jako obrovské plus. Snad vám tedy přálo štěstí a získali jste jich co nejvíce. Navíc ihned po zpřístupnění akce každý ještě obdržel jako bonus prémiový tank V. úrovně T-72M1, což také není k zahození. Každý tank do sbírky se totiž hodí.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/desert-storm-raid

Nové díly videí pro nováčky

Rozšíření se dočkala také série videí určených pro nové hráče, a to konkrétně o tři díly. Každý díl se zaměřuje na stručné, ale věcné vysvětlení určitých herních mechanik. Tentokrát se jedná o mechaniku spottingu (viditelnost, dohled, odhalování vozidel), typy munice a typy pancíře. Všechny díly naleznete v tomto seznamu. Pokud zatím s Armored Warfare nemáte mnoho zkušeností, doporučuji si tato videa shlédnout. Některé mechaniky tu totiž fungují odlišně než u jiných podobných her. Videa jsou ale bohužel v angličtině.

Zdroj: https://youtube.com/playlist?list=PL7IXkJBG-fIh1YecklUwIfvM1SHUs-_7o

Návrat realistických bitev

Experimentální realistické bitvy, které jsou na rozdíl od běžných herních režimů ve hře založené na nezvýrazňování vašich nepřátel (tudíž se musíte orientovat čistě vlastním zrakem), si u hráčů evidentně získaly velkou oblibu. Je to přeci jen něco trochu jiného, než je obvyklé, a do hry to přineslo trochu čerstvé zábavy. Z toho důvodu se nám tento režim do hry opět vrátil na jeden týden. A protože je stále zpětná odezva od hráčů veskrze pozitivní, dá se očekávat, že se zase brzy vrátí. Doufám, že jste si to pořádně užili. Podle mě to není špatný nápad a vůbec by nebylo na škodu, kdyby tento režim jednou plnohodnotně nahradil ty původní.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/realistic-battles-return

Nový prémiový stíhač Kornet-D1

Vývoj hry probíhá i v oblasti rozšiřování vozidel. Jedním z aktuálně ohlášených je nový prémiový stíhač X. úrovně Kornet -D1. Má jít v podstatě o obdobu již podobného stroje Kornet, který bude však na pásovém podvozku a s mnoha dalšími vylepšeními. Oproti původnímu ohlášení sice vozidlo prošlo ještě drobnými úpravami, nicméně jeho základem bude ničivá síla spočívající ve dvou čtyřhlavňových odpalovačích pro rakety typu Kornet-EM. Více se o tomto vozidle můžete dočíst zde (anglicky), včetně následných úprav zde (také anglicky). Vypadá celkem zajímavě, nemyslíte?

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-kornet-d1

Vylepšení mapy Ghost Field

Pro nadcházející aktualizaci 0.36 byla oznámena zajímavá věc. Mapa Ghost Field, jedna z úplně prvních map ve hře, by se měla dočkat určitých oprav a vylepšení, a to včetně přidružených operací odehrávajících se na této mapě. A nutno podotknout, že zaslouženě. Po mnoha úpravách grafického enginu a zásazích do kódu hry tato mapa dost utrpěla na své vizuální kvalitě. Ostatně, říkal jsem to už na streamu, že je to aktuálně jedna z mých nejméně oblíbených map, zejména proto, jak otřesně vypadá. Bohužel, v popisu se nic nemluví o tom, že by se něco mělo dělat s blikajícími skálami a mizejícími texturami. Nezbývá tedy než doufat, že se změny a vylepšení dotknou i této výrazné části mapy.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-ghost-field-improvements

Nová speciální operace ve vývoji

U map ještě zůstaneme. V aktualizaci 0.36 by do hry rovněž měla přijít další, nepletu-li se třetí kapitola speciálních operací „Apocalypse„, která nese označení Famine (tedy hladomor). Ta navazuje na dvě předchozí post-apokalyptické operace a tentokrát by nás měla zavést do prostředí vyprahlého River Pointu. Novinkou je, že by mapa měla být do jisté míry otevřená a pro splnění úkolu bude nutné se hned na začátku rozdělit na dvě skupiny, z nich každá bude plnit své cíle. Druhou novinkou bude to, že nepřátelská AI dostane k dispozici nový dopravní prostředek – auta s náložemi, kterými se vám bude snažit vaše plány zhatit. Soudě dle obrázků to zatím nevypadá špatně.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-special-operations-mission-famine

Bedny s odměnami

Tohle je už bohužel tak trochu pasé. Během uplynulých dvou měsíců se při různých příležitostech objevilo pár bedniček s dárky. Převážně šlo o různé vlaječky, obrázky a prémiový účet. Doufám, že jste je všechny zaregistrovali a jejich obsah si řádně vybrali. V obchodě teď aktuálně najdete již jen bedničky pro tento měsíc. Ty si jako obvykle můžete zdarma otevřít, a pokud vás to, co v nich najdete, zaujme, pak za jednotnou cenu 2,49 euro odkoupit. Pokud tedy chcete zkusit štěstí, otevřete je. Je to sice loterie, ale třeba se na vás tentokrát usměje štěstěna a vy tak získáte něco opravdu hodnotného.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/new-loot-crates-now-available-13

Ohlášení nové sezóny Battle Path

Momentálně asi nejvýraznější novinkou, která se nám chystá do hry, je Battle Path s podtitulem Northen Wind (Severní vítr). Jak jistě víte, BP je de facto klasický battle pass, v němž za určitý vstupní poplatek máte možnost vyjezdit hromadu nadstandardních odměn, a to včetně několika prémiových vozidel různých úrovní, i těch nejvyšších. Tentokrát budou odměny v podobě bojové techniky zaměřeny na skandinávské země, především Švédsko. Z těchto končin pochází řada zajímavých vojenských vozidel, takže se dá očekávat, že se máme na co těšit.

V rámci této kampaně Battle Path bude dle dostupných informací možné získat čtyři prémiové stroje. Půjde o švédský prémiový lehký tank VII. úrovně CV90105 TML (více zde), prémiové obrněné bojové vozidlo CV90 Mk.IV (více zde), prémiový lehký tank X. úrovně Stridsvagn 2000 (jinak známý také jako Strv 2000) a prémiový lehký tank IX. úrovně CV90120 Ghost. Poslední jmenovaný bude dostupný skrze plánky v BP shopu za bitevní mince, ostatní pak v žebříčku postupu přes jednotlivé úrovně.

Bojová cesta Severní vítr by měla do hry dorazit s aktualizací 0.36, a to již koncem června. Součástí odměn budou též kamufláže a speciální vikingské skiny Jomsviking. Ty nově nebudou aplikovatelné pouze na stroje z BP kampaně, ale také na další vybraná vozidla. Půjde konkrétně o stroje TTB, Griffin 50mm a Leopard 2. Sice to s historičností nemá vůbec nic společného, ale třeba se mezi vámi najdou tací, kterým se tenhle styl výzdoby tanků bude líbit.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/development-northern-wind-battle-path

Příběhová kampaň

Battle Path ale nebude jedinou událostí, která nám v následujících měsících obohatí hru. Vývojáři totiž přišli se zajímavým nápadem, a tím je celoroční příběhová kampaň. Ta vám umožní získat řadu odměn, ale také učiněnými rozhodnutími ovlivnit sled událostí v příběhu hry. Půjde vlastně o soubor zadaných úkolů, které budou vázány třeba na různé herní události či akce. Jejich splnění či nesplnění pak povede k nevyhnutelným důsledkům, které ovlivní další děj. Například, pokud se hraním rozhodnete nesplnit úkol na záchranu určité postavy, tato postava zemře a již se v dalším ději neobjeví. Takový následek pak může mít dopad i na další mise. Například záchrana některé z postav může vést k tomu, že vám v následujícím úkolu pomůže a tudíž jeho splnění bude snazší. Pokud ale postava zemře, bude splnění další mise podstatně těžší.

Nic v podobném směru zatím v Armored Warfare nebylo. Zní to celkem zajímavě, byť trochu překombinovaně a složitě. Pokud ale budou odměny dostatečně lákavé, mohlo by to hráče více motivovat k hraní. Celá kampaň bude rozdělena do několika epizod, z nichž každá bude mít sadu úkolů. Ke splnění zadaných úkolů by mělo v základu stačit tak 21 bitev týdně, tedy 3 denně. Požadavky na splnění však budou ovlivněny mnoha násobiteli a učiněnými rozhodnutími v průběhu předchozí kampaně. To znamená, že se požadavky mohou měnit v závislosti na událostech a splnění či nesplnění úkolů z předešlých epizod.

Průběh celé kampaně bude možné sledovat na speciálním webu, který najdete zde. Abyste se této akce mohli aktivně účastnit a získávat z ní odměny, je nutné se dopředu registrovat. To učiníte přes tento formulář. Při registraci dbejte především na to, abyste správně zadali svoje herní jméno (a to včetně malých a velkých písmen)!

Aktuálně probíhající epizoda nese název Prolog a hlavním zadáním je Samuelu Thorpeovi pomoct se zajištěním výbavy pro budoucí operace. Na výběr je z několika kategorií vozidel, z nichž každá má své výhody i nevýhody. Nejhranější skupina vozidel v průběhu epizody pak bude vybrána jako součást hlavní výbavy a nejhranější stroj z této kategorie se stane Samuelovým osobním vozidlem. Ke splnění tohoto úkolu stačí do 30. června odehrát alespoň 80 bitev s jedním ze zmíněných vozidel (viz původní článek). Volbu vozidla dobře zvažte, protože po vyhodnocení nejhranějšího stroje bude pro plnění dalších úkolů vyžadováno právě toto vozidlo!

A o co se hraje? O prémiový účet, bitevní mince v různém množství v závislosti na počtu odehraných bitev a nejaktivnější hráč obdrží jako hlavní cenu prémiové vozidlo X. úrovně RST-V Shadow.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/storyline-campaign-registration a https://aw.my.games/en/news/general/storyline-campaign-prologue

Aktualizace a opravy

Během uplynulé doby samozřejmě proběhla řada menších či větších aktualizací, které do hry přinesly spoustu změn, vylepšení a oprav. Bohužel, k mému zklamání, největší a pro mě celkem důležité problémy, které se hrou mám a dost mi kazí zážitek z ní, stále nikdo neřeší. Jedná se mi hlavně o rozbitou grafiku a zvuk. Objekty kolem vašeho vozidla tak dál vesele blikají či na zlomek sekundy mizí, stejně jako se za určitých okolností zvuk zasekává, jako by ho hra nestíhala zpracovat a přehrát. Jsou to samozřejmě drobnosti, které pro samotnou hratelnost nejsou tak podstatné. Nicméně dohromady velmi kazí jinak dobrý dojem ze hry, a to je věc, která mi vadí bohužel čím dál víc. Nevadí mi, jak hra vypadá a že je po vizuální stránce zastaralá. Ale to, že se ani to málo, co má, nechová standardně, prostě bije do očí. A to je velká škoda. Tak snad se nápravy dočkáme příště.

Tak, přátelé, a to je pro dnešek vše. Pokusil jsem se alespoň částečně dohnat resty za poslední dva měsíce a zmínit zde to nejdůležitější a nejzajímavější. Na kompletní překlady článků mi ale bohužel nezbývá čas, byť některé by si to vskutku zasloužily. Třeba ty o nových vozidlech, nebo o Battle Path či příběhové kampani, která se zdá na první pohled poměrně složitá. Nicméně, už jen tenhle příspěvek mi na sepsání zabral celé jedno odpoledne a já vlastně ani nevím, zda to má smysl. Čte to vůbec někdo? Má to pro vás nějakou informativní hodnotu? Nebo máte dojem, že je to zbytečné a že bych tudíž měl svou energii investovat do něčeho jiného?

Tak či tak, snad jsem vám udělal alespoň malou radost. Popravdě nevím, jak budu ohledně Armored Warfare, ať už zde na webu nebo ve hře, nadále aktivní. Toho času je nějak čím dál míň a díky únavě z práce je i ta motivace čím dál menší. Ale byla by škoda tento web jen tak zrušit. Opět tedy opakuji, že pokud by chtěl někdo přiložit ruku k dílu, dejte mi vědět na mail nebo zde do komentářů. Byl bych moc rád, kdyby tento web zase ožil 😉

7 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • EvilMatus on 6. 6. 2021 at 18:35
  • Reakce

  Milé prekvapenie takto na večer :O

  1. To jsem rád, že to někdo ocení. Dělal jsem na tom od oběda… 😀

    • Sinistram on 7. 6. 2021 at 18:09
    • Reakce

    Čus…jestli nová lištička znamená přítelkyně, což asi jo, tak máš novou posilu do redakce :-):-)…

    1. No ta by toho asi moc nenapsala. Npvá lištička totiž doslova znamená lištičku v pravém slova smyslu 😀

      • Sinistram on 7. 6. 2021 at 21:57

      :-):-)

  • Lolita on 6. 6. 2021 at 18:49
  • Reakce

  No já rozhodně čtu! Informační hodnotu to má také a energii je nejlepší investovat do streamu, klidně i krátkého. Streamerů je hodně, ale my máme rádi tvou osobnost 🙂

  • romino on 8. 6. 2021 at 13:06
  • Reakce

  Už len čakám na spustenie BP, lebo sa teším na STRV 2000, …a dúfam že bude také dobré ako bol môj obľúbenec vo wotku STRV 103b aj keď je každý iný typ vozidla. Zakúpený access na BP + 50 000 BC a k tomu pripravených 70k goldov aby som to celé skippol.

  PS: Asi nebudem mať čas aby som celé leto trčal v AW a plnil ich misie, radšej v gyme 💪

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.