Cihelna 2019 – Ohlédnutí za letošním ročníkem

V sobotu 17. srpna se už jako tradičně u města Králíky konala velká akce s vojenskou tématikou nazvaná Cihelna – Den sil podpory AČR. Ostatně, pokud čtete tento web pravidelně, tak jste to určitě již zaznamenali, neboť jsme vás o této akci předem informovali. Ne každý však měl tu možnost se osobně přijet podívat. A tak si pojďme v následujících řádcích shrnout, co všechno letošní, už 22. ročník, návštěvníkům nabídl.

Již v pátek doprovázel přípravy na hlavní den doprovodný program. Dopoledne projela okolními obcemi spanilá jízda historických vojenských vozidel, které se do Králík sjely ze širokého okolí. Odpoledne proběhl generální nácvik všech dynamických ukázek, včetně té historické. V podvečer pak na náměstí města Králíky probíhal bohatý kulturní program. Celé se to neslo ve znamení nadcházejících velkých událostí, které měla letošní Cihelna přinést.

V sobotu ráno kolem 10:00 proběhlo slavnostní zahájení akce. Tento ceremoniál odstartovaly tři průlety letounů JAS-39 Gripen nad prostorem akce. Následných proslovů se ujal jak hejtman Pardubického kraje, tak i starosta Králík a samozřejmě zástupci organizátorů. Po nich nemohlo chybět oficiální odstartování programu, o který se už jako každý rok postarala samohybná houfnice Dana zahajovacím výstřelem z děla ráže 155 mm a kouřovou trikolórou v pozadí doprovázenou státní hymnou. Poté se na plochu bojiště sneslo několik parašutistů.

Následovala řada dynamických ukázek Armády České Republiky a jejích ozbrojených složek. Hned v první ukázce prezentující obranu kolony a záchranu raněného vojáka se nám představila současná vojenská technika z výzbroje AČR, mimo jiné i vozidla Land Rover Defender 130 Kajman, Iveco LMV, Dingo, BVP-2, Pandur II, tank T-72 či vrtulník V-3A Sokol. T-72 ani BVP jistě není třeba představovat – všichni je dobře známe z Armored Warfare. V dalších ukázkách se nám představil oddíl psovodů s jejich demonstrací zákroků proti nebezpečným osobám a následně i odminovací komplet Božena 5.

Po prezentaci AČR následovala první historická ukázka. Její téma bylo letos „Svoboda přichází přes Slezsko“ a připomínala těžké osvobozovací boje z jara roku 1945, které probíhaly zejména na Ostravsku, kde se střetla postupující Rudá armáda s německým Wehrmachtem. Této dynamické ukázky se účastnilo více než 300 dobově oděných účinkujících a několik kusů historické vojenské techniky. Za zmínku stojí například tanky T-34, které zde byly zastoupeny v počtu čtyř kusů, dva tanky Panther, polopásový obrněný transportér Sd.Kfz. 251 a kolové obrněné vozidlo Sd.Kfz. 222. Svou premiéru si zde odbyl i německý stíhač tanků Marder II. Velmi efektně zakročily do boje také dva ruské letouny Jak-3, při jejichž nízkých průletech nad bojištěm se jistě nejednomu z diváků tajil dech.

Po první historické bitvě vystřídala vojáky a nadšence z historických klubů technika vojenského muzea v Králíkách, které leží hned vedle prostoru konání akce a které bylo po celou dobu přístupné návštěvníkům. Po bojišti se tak projely některé z exponátů, tentokrát na téma „Tatra ve službách armády“. K vidění tak byla Tatra 805 ve dvou verzích provedení, Tatra 141, Tatra 148 CAS 32, Tatra 813 AM 50, Tatra 815 VVN a dva obrněné transportéry, OT-810 a OT-64 SKOT. Mimochodem, jednu z verzí posledního jmenovaného vozidla najdete i ve hře Armored Warfare. Konkrétně slovenskou verzi OT-64 COBRA.

V dalších dynamických ukázkách se nám představily bezpečnostní a záchranné složky, jako Policie ČR, Vězeňská služba, Celní správa a Integrovaný záchranný systém. Celý program pak uzavřela druhá historická ukázka, která byla reprízou té první. Nechybělo ani defilé zúčastněné bojové techniky. Pak už následovalo slavnostní ukončení akce s nástupem všech účinkujících. Ti si samozřejmě vysloužili nadšený potlesk všech přihlížejících, neboť bojové ukázky takovéhoto rozsahu by u nás našly jen stěží obdobu.

Po celý den bylo na ploše vedle bojiště samozřejmě k vidění nespočet statických ukázek. Vedle vystavené soudobé i historické vojenské techniky, kde byl k vidění mimo jiné třeba modernizovaný tank T-72M1, zde mohli návštěvníci navštívit dobové tábory Wehrmachtu či Rudé armády, nespočet stanů s ukázkami jednotlivých vojenských útvarů, moderní polní nemocnici, ale i improvizované letiště s vrtulníky W-3A Sokol. Nechyběly ani stánky s občerstvením či jiným zbožím na vojenské téma.

Mimo možnosti navštívit vojenské muzeum hned vedle prostoru konání akce a jeho bohaté vnitřní i venkovní expozice, bylo možné se nechat svést bojovou technikou na předváděcím polygonu muzea. Přístupné rovněž byly některé z okolních pevností bývalého předválečného opevnění, neboť celý prostor akce se nachází přímo v pevnostním pásmu. Kdo měl tedy zájem, mohl navštívit pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“ ve III. stupni odolnosti, lehký objekt číslo XXXV/111/A-160Z a na kopci nad bojištěm povrchové objekty dělostřelecké tvrze Hůrka, která při této příležitosti nabízela speciální prohlídkové okruhy podzemím. Návštěvníci se také mohli nechat odvést kyvadlovou dopravou na další okolní pevnostní muzea, například dělostřeleckou tvrz Bouda.

Jak vidíte, program byl letos opravdu bohatý a plný zajímavostí nejen pro všechny fanoušky vojenské techniky a historie, ale i pro běžné návštěvníky či rodiny s dětmi, které odcházely nadšené. Už teď je jasné, že se během konání letošního ročníku přišlo podívat minimálně stejné množství lidí, jako při těch minulých. A u těch se návštěvnost pohybovala v číslech někde kolem 20000. I já osobně, který už na Cihelně nebyl pěknou řádku let, jsem odcházel velmi mile překvapen. Především historické bojové ukázky byly co do počtu účinkujících a zúčastněné bojové techniky opravdu působivé. A bez nadsázky, další takovouto obdobnou akci u nás jen tak nenajdete.

Cihelna 2019 – Autor: Michaela Wecker

Pokud vám tento vyčerpávající popis nestačil nebo nyní litujete, že jste tam nebyli osobně, níže najdete videa zachycující některé z hlavních částí programu dynamických ukázek. Nezapomeňte autorova videa patřičně ohodnotit! Tímto mu děkujeme za svolení uveřejnit je na našem webu.

Ať už jste na Cihelně 2019 byli nebo ne, doufám, že za rok se tam sejdeme. Letošní ročník byl totiž mimořádně vydařený a pravděpodobně také nejrozsáhlejší v celé historii této akce. Je jedno, jestli jste milovníci historické vojenské techniky, moderních vozidel nebo vojenství obecně – každý si zde vždy něco najde. A rozsah, s jakým se letos Cihelna konala, je zárukou, že příští ročníky budou ještě lepší a zajímavější. V komentářích dole se můžete podělit o vaše případné dojmy. A nám na závěr nezbývá nic jiného, než poděkovat veškerým oraganizátorům a zúčastněným za skvěle strávený víkend!

1 komentář

    • chronoss on 23. 8. 2019 at 14:57
    • Reakce

    safra taky by mohli aspoň jednou ty skopčáky nechat vyhrát 🙂 každopádně Panthery naprostá špička , díky za videa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.