Český skin CV90CZ

Jak jistě víte, v současné době ve hře běží Battle Path s podtitulem „Severní vítr“ (Northern Wind). Jednou z hlavních odměn této kampaně je vynikající obrněné bojové vozidlo CV90 Mk.IV, prémiové AFV VIII. úrovně. Získat jej lze za dosažení 30. ranku v postupu kampaní. Toto vozidlo v sobě kombinuje vysokou palebnou sílu, slušnou pohyblivost a schopnost nasazení mechanizované pěchoty kdekoliv na mapě, přičemž všechny tyto tři vlastnosti se snoubí do jedinečné platformy.

Vývojáři se nyní rozhodli pro toto zajímavé vozidlo vytvořit speciální skin. Ten nese velmi krátký, za to však výstižný název: CV90CZ. Ti z vás, kteří znají různé exportní varianty vozidla CV90, již možná tuší, že písmena CZ znamenají „Česká republika“. Obdobně se totiž označují další „národní“ varianty CV90. Nicméně, Česká republika vozidlo CV90 nepoužívá – alespoň tedy zatím ne. Pojďme si tak o původu tohoto skinu říci něco víc.

Česká armáda se již léta snaží nahradit dnes již zcela zastaralá vozidla BMP-2, která se (pod označením BVP-2) vyráběla v bývalém Československu v 80. letech. Tento záměr je v české armádě komplikovaným tématem již více než deset let, kdy se diskuse neustále točí mezi modernizací a úplnou náhradou BVP-2. V posledních pěti letech je však stále jasnější, že levné modernizace by už zkrátka nestačily. Podvozek BMP je pro armádu, která se musí spoléhat na technologický pokrok před pouhým množstvím, již příliš zastaralý.

Proto bylo na jaře roku 2019 vyhlášeno velké výběrové řízení na náhradu BVP. Česká armáda hledá zhruba 210 vozidel podobného typu (tedy jednu universální platformu s více variantami výzbroje) v hodnotě 52 miliard Kč (zhruba 2 miliardy eur). Nikoho asi nepřekvapí, že celá tato záležitost je aktuálně pozastavena, a to hlavně kvůli epidemii COVIDu. Zvažovaly se nicméně různé společnosti i varianty vozidel a vše se nakonec zúžilo na tři kandidáty:

 • Lynx KF41 od společnosti Rheinmetall
 • CV90 od BAE Systems (vylepšená varianta Mk.IV)
 • ASCOD 2 od General Dynamics (ASCOD je zkratka pro Austrian Spanish Cooperation Development)

Ve hře byli i další výrobci a jejich vozidla, například německá Puma, ovšem z různých důvodů byli ve finále vyřazeni. Z toho, co bylo zatím zveřejněno, vyplývá, že všechna tři vybraná vozidla splnila očekávání. Jak už to ale u podobných soutěží bývá, skutečné výkony nejsou tím nejdůležitějším parametrem – rozhodující je i lobbing, logistika, termíny a kompenzace. Nejlepší volbou by tak pravděpodobně byl Lynx, ale brzdí ho zásadní překážka ve výrobě. Německé montážní linky jsou (a ještě dlouhá léta budou) vytíženy maďarskou zakázkou (Maďarsko v podstatě přezbrojuje celou svou armádu špičkovou německou technikou).

Na druhou stranu ASCOD má za sebou určitou domácí podporu a historii úspěšných služeb (španělské Pizarro a rakouský Ulan jsou modifikované ASCODy). Nedávno odhalené problémy s Ajaxem (Ajax je modifikovaná platforma ASCOD) jeho pozici ovšem značně podkopaly. A tak tu zbývá CV90 Mk.IV, který je obecně považován za outsidera celé soutěže, a to kvůli celkovému stáří této platformy. V tomto případě to ale není tak úplně pravda – nejnovější varianta CV90 totiž nemá s nejstaršími vozidly tohoto typu už téměř nic společného, jelikož trup vozidla byl kompletně přepracován.

Pravdou je, že pro českou armádu neexistuje jednoznačně „nejlepší“ řešení. Z technického hlediska může CV90 představovat ideální volbu oproti potenciálně problematické platformě ASCOD nebo nevyzkoušenému Lynxu, ale ve skutečnosti všechna tři vozidla splňují požadavky české armády dostatečně. Prototyp každého z nich byl proto v dubnu 2021 dodán na zkušební polygon Libavá k důkladnému testování, které v době psaní tohoto článku stále ještě probíhá.

I když dosud není rozhodnuto, jedno je už jisté teď – očekává se zpoždění. Země dostala v souvislosti s pandemií obrovský finanční zásah a velké nákupy zbraní jsou nyní ve společnosti sotva oblíbeným tématem. České ministerstvo obrany oznámilo, že žádné rozhodnutí nebude učiněno před dalším kolem voleb, které proběhne v říjnu 2021, což znamená, že si na konečné výsledky budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Co se týče skinu, o němž je tu dnes řeč, patří vozidlu CV90, které se aktuálně účastní zkoušek ve výcvikovém prostoru. Skládá se z parádní ručně vyráběné kamufláže a velkého znaku českého lva se dvěma ocasy na každé straně vozidla. Vývojáři se snažili co nejvěrněji převést reálný vzhled vozidla do hry – nejen proto, aby vyjádřili podporu platformě CV90, ale také proto, abychom my, hráči, mohli ocenit krásnou kamufláž BAE na bojištích Armored Warfare.

Zatím není jasné, jakou formou bude nabízen. Skin však bude možné získat v blízké budoucnosti, a to ještě před koncem aktuální kampaně Battle Path „Northern Wind„. Pokud jste dosud s kampaní nezačali, máte stále relativně dost času na získání vozidla CV90 Mk.IV i dalších unikátních odměn, které tento battle pass nabízí. Myslím, že skin nevypadá vůbec špatně a je od vývojářů hezké, že čas od času nezapomínají ani na naši malou komunitu.

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-skins-cv90cz

3 komentáře

  • romino on 11. 8. 2021 at 22:41
  • Reakce

  Nič proti bratom čechom ale švedsky náter (z aktualnej battle path) mi pride oveľa krajší.

  1. Však tohle je nějaký reprezentativní camo, co si tam dal výrobce, aby oslnil případného kupce 😀 Ale není špatný, docela se mi líbí 🙂

   • Petronell on 13. 8. 2021 at 9:15
   • Reakce

   Však mi víme, že Ty jsi na ty ujetý skiny a cama. Nic proti Tobě 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.