Bulharský kamuflážní vzor

Po chorvatské a španělské kamufláži zde máme informace o třetím, posledním maskovacím vzoru, který by měl být součástí chystané události „Merc on Vacation“. Tentokrát se jedná o bulharskou kamufláž a stejně jako ty dvě předchozí, o nichž jsme si zde již psali, bychom i tuto měli získat zdarma, pravděpodobně formou plnění nějakých jednoduchých denních úkolů. V následujících řádcích najdete několik informací o původu této kamufláže.

Bulharsko má dlouhou a zajímavou vojenskou historii, od podpory nacistů během druhé světové války až po členství ve Varšavské smlouvě. Po skončení 2. světové války byla jedinou oficiální bojovou operací, které se bulharská armáda zúčastnila, invaze do Československa v roce 1968. Přestože bulharská armáda nebyla nikdy považována za jednu z hlavních vojenských mocností v Evropě, respektive v rámci Varšavské smlouvy, byla ve skutečnosti velmi početná a poměrně dobře vycvičená. Vzdálenost od potenciálních předních linií třetí světové války však omezovala její roli na střežení jižního křídla států Varšavské smlouvy před možnými vpády nepřítele.

To mělo dva důsledky. Za prvé, armáda byla neuvěřitelně drahá. Bulharsko nikdy nebylo skutečně bohatou zemí a zátěž spojená s udržováním více než tří set tisíc aktivních vojáků v daném okamžiku spolu s tisíci tanků a dalších obrněných vozidel byla mnohem větší, než mohla jakákoli normální ekonomika unést. S neúspěchy socialistických ekonomik navíc problémy narůstaly do závratných rozměrů. Pro představu – zatímco evropské ekonomiky nyní obvykle vydávají na armádu méně než 3% HDP, ekonomiky států Varšavské smlouvy v 80. letech vydávaly až 20% HDP, což byla neuvěřitelná a rozhodně neudržitelná částka.

Druhým efektem bylo, že k vyzbrojení takové armády je potřeba vlastní průmysl. Bulharský vojenský průmysl proto byl ve skutečnosti velmi rozsáhlý a rozvinutý, přičemž ho živil především vývoz zbraní do zemí třetího světa. Bulharské zbraně i poradce bylo tehdy možné najít hlavně v Africe, ale setkat jste se s nimi mohli dokonce i ve Vietnamu.

Díky těmto faktům následný kolaps východního bloku bulharské armádě ublížil více než ostatním armádám bývalé Varšavské smlouvy. V devadesátých letech bulharské zbraně zaplavily třetí svět a bulharská armáda se proměnila ve stín své někdejší slávy, z čehož se nikdy pořádně nevzpamatovala. Na přelomu tisíciletí se ale pro malý národ u Černého moře začalo blýskat na lepší časy. V roce 2004 vstoupilo Bulharsko do NATO a začalo integrovat své síly do aliančních struktur. Zhruba pět set bulharských vojáků se v letech 2003-2008 účastnilo války v Iráku a Bulharsko také vyslalo bezpečnostní síly o síle několika set mužů do Afghánistánu.

Bulharská účast v afghánské misi skončila v letošním roce a zde se konečně dostáváme k podstatě tohoto článku, neboť podle některých zdrojů patří bulharská kamufláž, kterou si zde dnes popisujeme, právě jednotkám nasazeným v Iráku a Afghánistánu. Objevila se kolem roku 2000 v počátcích války proti terorismu a při zahraničních operacích se používá dodnes – domácí bulharské tanky jsou totiž obvykle natřeny pouze zeleně a nenesou žádnou kamufláž.

Kamufláž tvoří široké světle zelené, tmavě zelené, hnědé a žluté pruhy. Proč by to mělo být výhodné v pouštním prostředí Afghánistánu nebo Iráku, není jasné, ale pruhy pěkně rozbíjejí siluetu tanku. Bulharsko v současné době provozuje asi stovku bojových tanků typu T-72M2 (modernizovaná verze T-72M1) a také řadu starších AFV vozidel ze sovětské éry. Pokud tedy aplikujete tento vzor například na BMP či T-72, učiní je celkem historicky přesnými.

Společně s touto kamufláží bude navíc do hry přidán také znak bulharských ozbrojených sil jako obtisk. Ten sice není zcela historický, protože bulharská vozidla obvykle žádné speciální znaky ani erby nemají, ale přesto vývojáři věří, že se někomu bude líbit.

Co na to říkáte? Další kamufláž zdarma, to se hodí vždycky. Jak už jsem naznačil v úvodu, akce „Merc on Vacation“ bude podle dostupných informací fungovat na principu plnění denních úkolů. Ty nejspíš nebudou vůbec složité a dost možná půjde o jeden a ten samý úkol, který se bude denně opakovat. Na základě toho, kolik jich pak splníte, získáte odpovídající odměny. Osobně si myslím, že k získání každé kamufláže bude nutné splnit určitý počet denních úkolů. Tedy něco podobného co, už jsme zde párkrát měly.

V minulosti bylo možné takto získat zajímavé odměny, včetně prémiových dní či tanků. Takže mě ještě napadá, že pokud půjde o podobnou akci, mohlo by být součástí odměn pár dalších zajímavých věcí. Docela zajímavé by bylo, kdyby se za maximální počet splněných úkolů rozdávalo i nějaké to vozidlo. Vzpomínáte na první článek o chorvatské kamufláži, viz odkaz? Ten obrněný traktor se k tomu doslova nabízí, což by rozhodně byl zajímavý kousek do sbírky. Ale to už je čistě jen moje spekulace 😀

Zdroj: https://aw.my.games/en/news/general/historical-camouflages-bulgaria

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.